Možno vydržať spoluvlastnícky podiel k nehnuteľnosti?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Prešov

Otázka: Možno vydržať spoluvlastnícky podiel k nehnuteľnosti?

Chcel by som sa opýtať, či existuje možnosť získať vydržaním podiel v dome, pozemok pod domom a pozemok okolo domu. Už 60 rokov bývam v dome, v ktorom som hlavným vlastníkom, ale 1/6 patrí mojej švagrinej po mojom zosnulom bratovi. Keďže o dom sa nik nedôstará a všetky náklady pokrývam ja, rád by som sa opýtal, či by som mohol takýto stav vyriešiť. Ďakujem.

Odpoveď: Možno vydržať spoluvlastnícky podiel k nehnuteľnosti?

Dobrý deň, samotným užívaním celej nehnuteľnosti patriacej do podielového spoluvlastníctva, nenadobudnete spoluvlastnícke podiely ostatných spoluvlastníkov z titulu vydržania. V zmysle § 134 ods. 1 Občianskeho zákonníka, oprávnený držiteľ sa stáva vlastníkom veci, ak ju má nepretržite v držbe po dobu troch rokov, ak ide o hnuteľnosť, a po dobu desať rokov, ak ide o nehnuteľnosť. Vo Vašom prípade nesplňate práve podmienku dobromyseľnosti, nakoľko nemáte žiaden dôvod domnievať sa, že ste vlastníkom predmetných nehnuteľností v celosti. Dovoľujem si Vás upozorniť, že z právnych úkonov týkajúcich sa spoločnej veci sú oprávnení a povinní všetci spoluvlastníci spoločne a nerozdielne. To znamená. že pomerne podľa veľkosti spoluvlastníckych podielov, sú spoluvlastníci povinní znášať všetky náklady a výdavky súvisiace s predmetom spoluvlastníctva.