Dobrý deň,
vo Vami uvedenom prípade máte niekoľko možností :
1./ Zakázať oprávnenému z vecného bremena akékoľvek zásahy do nehnuteľnosti. Nevieme na základe čoho rekonštrukčné práce vykonával, keďže k niektorým prácam sa vyžaduje ohlásenie stav. úradu prípadne stavebné povolenie. Pokiaľ ide o úhradu faktúr, odporúčame oprávnenému z vecného bremena oznámiť, aby písomne oznámil na základe čoho vykonával rek. práce, keďže Vaše povolenie nemal.
Podľa ust. § 151n/ ods. 3 Obč. zákonníka platí :
"Pokiaľ sa účastníci nedohodli inak, je ten, kto je na základe práva zodpovedajúceho vecnému bremenu oprávnený užívať cudziu vec, povinný znášať primerane náklady na jej zachovanie a opravy; ak však vec užíva aj jej vlastník, je povinný tieto náklady znášať podľa miery spoluužívania."
Z uvedeného zák. ustanovenia nevyplýva, že by oprávnený z vecného bremena mohol svojvoľne bez vedomia vlastníka zasahovať do nehnuteľnosti. Otázka úhrady požadovaných nákladov z faktúry bude závisieť od druhu a rozsahu vykonaných prác. Poznamenávame, že ako to aj vyplýva z uvedeného ustanovenia, že aj oprávnený z vecného bremena je povinný znášať primerané náklady na zachovanie a opravy nehnuteľnosti. Ak by aj Váš manžel užíval RD (neužíva), musel by znášaj náklady aj on.
2./ Váš manžel ako vlastník RD musí vyzvať oprávneného z vecného bremena, ako aj cudzie osoby v RD, aby sa z RD odsťahovali, keďže nemajú jeho povolenie v RD bývať; v prípade, že k odsťahovaniu nedôjde, podať návrh na súd na vypratanie RD.
3./ Podať návrh na súd na zrušenie vecného bremena resp. na jeho obmedzenie na užívanie len niektorých miestností v RD aj z dôvodu odchodu svokry z RD a nasťahovania cudzích osôb bez súhlasu vlastníka RD. Prípadne časť RD dať do nájmu tretej osobe.
4./ Predať nehnuteľnosť aj s vecným bremenom, prípadne prenajať RD.
5./ Dohodnúť sa na zrušení vecného bremena a poskytnúť primeranú náhradu /byt do nájmu a pod./
Nepoznáme konkrétne okolnosti Vášho prípadu, preto odporúčame kontaktovať advokáta.