Súdne konanie o určenie vlastníckeho práva


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislavský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 21. 12. 2013

Otázka: Súdne konanie o určenie vlastníckeho práva

Dobry den, chcel by som Vas poprosit o radu v sudnom spore o urcenie vlastnictva pozemku. Pred 4 mesiacmi sme s priatelkou kupili nehnutelnost s pozemkom s cistym listom vlastnictva. Teraz sa ozval pan ze pozemky pod nasim domom mu kedysi patrili a v roku 1946 mu boli skonfiskovane a domaha sa ich spat od nas ako sucasnych vlastnikov. Povodne bol odporcom developer ktory domy postavil, ale ten to posunul na nas kedze oni uz pozemky nevlastnia, a sud im v tom vyhovel. Uz nam dosiel papier zo sudu kde sme uvedeni ako odporcovia v sudnom spore o urcenie vlastnictva, Proti tomuto sa chceme odvolat kedze pozemky už neexistujú v ich súčasnej podobe - ornej pôdy približne v rokoch 2004 až 2009 boli zastavané a my sme ich kúpili ako zastavané plochy a záhrady, ako fyzické osoby. Kedze nemame informáciu o povode tohto sporu (sudny proces sa zacal v r. 2008), pozemok sme nadobudli v dobrej viere od predoslych majitelov, ktori sa nezmienili o tom, že o pozemky prebieha súdny spor, kataster nám domy a pozemky zapísal a banka poskytla úver, žiadna zo strán sa nezmienila o súdnom spore o vlastnicke právo k pozemkom, preto máme za to, že naše vlastnícke právo k pozemkom je nadobudnuté v súlade so zákonmi Slovenskej republiky. Myslite ze mozme uspiet s odvolanim aby sa konanie zastavilo alebo aky postup by ste odporucili? Dakujem vopred za radu.

Odpoveď: Súdne konanie o určenie vlastníckeho práva

Dobrý deň,

súdne konanie o určenie vlastníckeho práva trvá často pomerne dlho a je spojené s rozsiahlym dokazovaním. 

 

Je ťažké odhadnúť, bez toho, aby som videl všetky doklady, či uspejete v tomto súdnom konaní. Pri vlastníckom práve platí, že sa nepremlčuje, preto ak sa niekto domáha svojho vlastníckeho práva a skutočne bol nezákonným spôsobom zbavený svojho majetku, potom v konaní môže uspieť. 

 

Na súdne konanie o určenie vlastníckeho práva odporúčam vždy zvoliť si právneho zástupcu (advokáta), pretože sa v takýchto konaniach často vyskytne niekoľko závažných právnych problémov. 

 

Pokiaľ ide o Vaše tvrdenie, že ste nadobuli pozemok v súlade s právnymi predpismi Slovenskej republiky, k tomu uvádzame, že ak by aj z procesného hľadiska bolo všetko v poriadku, ešte to nezmaná, že ste splnili všetky hmotnoprávne ustanovenia zákona (najmä pokiaľ ide o vlastníctvo predávajúcich).

 

Doplním ešte, že ak by aj súd rozhodol o tom, že uvedená osoba je vlastníkom nehnuteľnosti (pozemku), neznamaná to, že sa stáva vlastníkom domu, ktorý je postavený na tomto pozemku. Môže však požiadať súd, aby sa táto situácia (dom na cudzom pozemku) vyriešila.

 

Odporúčam Vám prekonzultovať uvedený problém s advokátom vo svojom okolí, ktorému je potrebné predložiť všetky doklady.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Súdne konanie o určenie vlastníckeho práva (Občianske právo)

Dobrý deň

Poprosím o radu, moji rodičia v roku 1967 postavili rod.dom na základe stavebného povolenia obce. Na parcele 85/1. Nedávno som pozeral katastrálnu mapu a zistil som, že pod domom je parcela s číslom 68 EKN spoločný dvor a 18 majiteľov z toho polovica nežije. Preto som začal hľadať podklady a našiel som geo, plán z roku 1965 kde môj otec dal vyhotoviť splou s matkou zákres nového stavu parciel zo 68 na 85/1 ale bohužiaľ na katastri 85/1 neexistuje, Je možné toto napadnúť a najist v archíve geo-plánu dôkaz, že kataster to neprepisal? Žiadnu zmluvu som nenašiel len ten geo, plán. Rodičia už nežijú.
ďakujem za každú radu.

Odpoveď: Súdne konanie o určenie vlastníckeho práva

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 18.01.2020)

Dobrý deň, v tomto prípade bude potrebné zistiť v katastrálnom operáte, či došlo k chybe na strane katastra nehnuteľností a zmena parcely nebola zaznačená (čomu by nasvedčovala skutočnosť, že sama obec vydala stavebné povolenie na parcelu č. 85/1) alebo možno nakoniec zistíte, že v katastrálnom operáte, a teda na katastri neboli vôbec o geometrickom pláne informovaní. Je možné, že geometrický plán si dali vyhotoviť iba Vaši rodičia bez vedomosti ostatných vlastníkov, predložili ho obci, ale ďalej túto skutočnosť neriešili a oficiálne nezačali konanie, aby parcela bola vyčlenená aj v katastri nehnuteľností. Chyba, ktorá viedla k tomuto stavu mohla nastať z dvoch dôvodov. Treba zistiť presne z ktorého a následne podľa toho ďalej konať, aby nehnuteľnosť stála na samostatnom pozemku, parcele.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Súdne konanie o určenie vlastníckeho práva (Občianske právo)

Dobrý deň, mame rodinný problém ohľadom nehnuteľnosti. Opíšem Vám v skratke príbeh. Môj otec ma sestru (dvojca), rodičia im postavili dva domy (jeden pre otca, druhý pre sestru) vedľa seba, keďže otcova sestra išla do rehole, tak moji rodičia si vybrali dom, ktorý bol určený jej a ona nenamietala. Pôvodný dom môjho otca sa predal (pričom zisk z domu nedostal on, ale jeho najstaršia-druhá sestra), avšak listy vlastníctva sa neprepísali. Nastala len ústna dohoda, že potom neskôr jeho sestra, dvojca, prepise dom na otca. V súčasnosti, sa snažíme vyriešiť prepis domu, avšak jeho sestra s nami vôbec nechce spolupracovať. Kontaktovali sme aj mediačné centrum, aby sa to riešilo mimosúdne, avšak, keď došlo na stretnutie, tak jeho sestra to opäť odmietla. Viete nám poradiť ako postupovať v takomto prípade, prosím Vás. Naozaj nemôžme spraviť nič, len kvôli tomu, že nehnuteľnosť je písaná na ňu? Chcela by som ešte spomenúť, že moji rodičia ten dom dostali ako hoľu stavbu, takže otcova sestra do neho neinvestovala ani cent. Všetko zveľadili moji rodičia. Ďakujem za odpoveď. Prajem príjemný zvyšok dna! S pozdravom  E. 

Odpoveď: Súdne konanie o určenie vlastníckeho práva

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 09.10.2018)

Dobrý deň, 
na Vašu otázku uvádzame nasledovné :

Uvádzame všeobecne, že vlastník môže so svojím vlastníctvom nakladať podľa svojho uváženia /predaj, prenájom, darovanie, výmena/.
V otázke uvádzate, že pôvodný dom Vášho otca sa predal a že zisk z predaja domu dostala jeho najstaršia sestra. K tejto časti otázky uvádzame, že pokiaľ Váš otec nebol zapísaný na liste vlastníctva, právne to nebol jeho dom. Otázkou je či, tam nemal  svoje bývanie.
Pokiaľ jeho sestra  je vlastníčkou domu, ktorý jej postavili jej rodičia, rovnako nie je povinná zo zákona dom predať. Otázkou je či, dom jej bol rodičmi darovaný, keďže rodičia by sa mohli domáhať vrátenia daru z dôvodov ak "obdarovaný  sa správa k darcovi a členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy."
Pokiaľ  dom zveľadili rodičia Vášho otca, nepíšete na akom skutkovom základe dom zveľadili, kto v dome v súčasnosti býva, kto tam má trvalé bydlisko a podobne, akú mali dohodu mali rodičia so sestrou Vášho otca. Sme názoru, že rodičia by sa mohli domáhať  vydania bezdôvodného obohatenia resp. na tomto skutkovom základe dosiahnuť prevod časti domu titulom vyporiadania vykonaných stav. prác. V tejto časti odporúčame dať vyhotoviť znalecký posudok na ohodnotenie nehnuteľnosti. Predpokladáme, že Váš otec resp. jeho rodičia majú nejaký doklad o tom,  ako dom vyzeral pred rekonštrukciou.
Pre podrobnejšie zodpovedanie otázky by sme potrebovali vidieť všetky zmluvy. Zmluvy v podotázkach však neposudzujeme, len v platenej poradni.
Môžete nás kontaktovať podľa postupu, ktorý je uvedený na našej stránke.
 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Súdne konanie o určenie vlastníckeho práva (Občianske právo)

Dobrý večer. Chcem sa spýtať. Kúpili sme pozemok od osoby, ktorá ho mala darovaný. Už je v katastri písaný na nás. Ozvala sa nám pani, ktorá ten pozemok darovala, že to dá na súd, lebo si neželala, aby ho dcéra (tá, ktorá nám ho predala) predala a chce ho vrátiť. Máme ho kúpený cez realitku. Môžeme oňho prísť? Mysleli sme, že ho kupujeme od oficiálneho majiteľa. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Súdne konanie o určenie vlastníckeho práva

Odpovedá: Advokát (Trnava) (odpoveď odoslaná: 20.08.2017)

Dobrý deň, ak ste kupovali pozemok od osoby, ktorá tento pozemok dostala do daru a bola v katastri nehnuteľností zapísaná ako vlastníčka nehnuteľnosti, kúpili ste pozemok od "oficiálnej" vlastníčky. To, že darca nesúhlasil s tým, aby bol pozemok ďalej predaný nemôže spôsobiť neplatnosť kúpnej zmluvy. Ide o vzťah medzi darcom a obdarovaným. Darca môže požadovať vrátenie darovanej veci v prípade, ak obdarovaným hrubo porušuje dobré mravy. Podľa judikátu R 31/1999 predaj nehnuteľnosti nie je hrubým porušením dobrých mravov. Ak ste mali kúpnu zmluvu pripravenú cez realitnú kanceláriu predpokladám, že bolo všetko v poriadku. Realitná kancelária málokedy spraví chybu v zmluvách. Rovnako ak by tam bola akákoľvek chyba, kataster by nehnuteľnosť nezavkladoval na vás.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk