Máte
otázku?

Súdne konanie o určenie vlastníckeho práva


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Súdne konanie o určenie vlastníckeho práva

Dobrý deň, chcel by som Vás poprosiť o radu v súdnom spore o určenie vlastníctva pozemku. Pred štyrmi mesiacmi sme s priateľkou kúpili nehnuteľnosť s pozemkom, s ktorým sme dostali čistý list vlastníctva. Teraz sa ozval pán, ktorý tvrdí, že pozemky pod našim domom mu kedysi patrili a v roku 1946 mu boli skonfiskované. Domáha sa ich späť od nás, ako súčasných vlastníkov. Pôvodne bol odporcom developer, ktorý domy postavil, ale ten to presunul na nás, keďže oni už pozemky nevlastnia, a súd im v tom vyhovel. Už nám dorazil papier zo súdu, kde sme uvedení ako odporcovia v súdnom spore o určenie vlastníctva. Chceme sa proti tomu odvolať, keďže pozemky už neexistujú v ich súčasnej podobe - ako orná pôda bola v rokoch 2004 až 2009 zastavaná a my sme ich kúpili ako zastavané plochy a záhrady. Keďže sme neboli informovaní o pôvode tohto sporu (súdny proces sa začal v roku 2008), pozemok sme nadobudli v dobrej viere od predchádzajúcich majiteľov, ktorí sa nezmienili o tom, že o pozemky prebieha súdny spor. Kataster nám domy a pozemky zapísal a banka poskytla úver, pričom nijedna zo strán sa nezmienila o súdnom spore o vlastnícke právo k pozemkom. Preto máme za to, že naše vlastnícke právo k pozemkom je nadobudnuté v súlade so zákonmi Slovenskej republiky. Myslíte, že by sme mohli uspieť s odvolaním a zastaviť konanie, alebo aký postup by ste odporučili? Ďakujem vopred za radu.

Odpoveď: Súdne konanie o určenie vlastníckeho práva

Dobrý deň,

súdne konanie o určenie vlastníckeho práva trvá často pomerne dlho a je spojené s rozsiahlym dokazovaním. 

 

Je ťažké odhadnúť, bez toho, aby som videl všetky doklady, či uspejete v tomto súdnom konaní. Pri vlastníckom práve platí, že sa nepremlčuje, preto ak sa niekto domáha svojho vlastníckeho práva a skutočne bol nezákonným spôsobom zbavený svojho majetku, potom v konaní môže uspieť. 

 

Na súdne konanie o určenie vlastníckeho práva odporúčam vždy zvoliť si právneho zástupcu (advokáta), pretože sa v takýchto konaniach často vyskytne niekoľko závažných právnych problémov. 

 

Pokiaľ ide o Vaše tvrdenie, že ste nadobuli pozemok v súlade s právnymi predpismi Slovenskej republiky, k tomu uvádzame, že ak by aj z procesného hľadiska bolo všetko v poriadku, ešte to nezmaná, že ste splnili všetky hmotnoprávne ustanovenia zákona (najmä pokiaľ ide o vlastníctvo predávajúcich).

 

Doplním ešte, že ak by aj súd rozhodol o tom, že uvedená osoba je vlastníkom nehnuteľnosti (pozemku), neznamaná to, že sa stáva vlastníkom domu, ktorý je postavený na tomto pozemku. Môže však požiadať súd, aby sa táto situácia (dom na cudzom pozemku) vyriešila.

 

Odporúčam Vám prekonzultovať uvedený problém s advokátom, ktorému je potrebné predložiť všetky doklady.

Trápi vás "Súdne konanie o určenie vlastníckeho práva" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Súdne konanie o určenie vlastníckeho práva (Občianske právo)

Dobrý deň, V roku 2020 som od pani S. kúpila dom. Bol vyplatený v štyroch splátkach podľa zmluvy v hotovosti. Bohužiaľ, nenechala som si podpísať žiadne doklady o prevzatí, pretože sme známi. Domáce pani S. je stále ovplyvňována jej synovcom a mám podozrenie, že podali na mňa žalobu - návrh účastníka na súdne konanie, a súdiť o určení vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam. Aká je moja šanca na súde, keď nemám doklady?

Odpoveď: Súdne konanie o určenie vlastníckeho práva

(odpoveď odoslaná: 28.05.2022)

Dobrý deň,
to, že nemáte doklady je naozaj zlé. Najmä ak by začali riešiť to, že kúpna cena nebola zaplatená. To, že podali tzv. určovaciu žalobu je však čudné, pretože takéto situácie sa bežne riešia inak. Hneď ako Vám bude doručená žaloba, odporúčam Vám vyhľadať advokáta. Až podľa obsahu žaloby bude možné ustáliť akú stratégiu zvoliť pri procesnej obrane, a či neexistencia dokladov bude veľkým problémom z pohľadu súdneho konania.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Súdne konanie o určenie vlastníckeho práva (Občianske právo)

Dobrý deň, je možné uskladniť kúpnu zmluvu, ktorá nebola podpísaná všetkými vlastníkmi? Ak by sa odmietli spolupracovať, riešili by sme to súdnou cestou.

Odpoveď: Súdne konanie o určenie vlastníckeho práva

(odpoveď odoslaná: 26.02.2021)

Dobrý deň,
otázku ste zaradili k hlavej  otázke "súdne konanie o určenie vlastníckeho práva".

Predpokladáme z otázky, že ide o prevod nehnuteľnosti, kde na strane predávajúcich je viac spoluvlastníkov, pričom nie všetci podpísali kúpnu zmluvu.

Katastrálny odbor vklad na základe nepodpísanej zmluvy všetkými jej účastníkmi nepovolí.

 


Podotázka: Súdne konanie o určenie vlastníckeho práva (Občianske právo)

Dobrý deň, Poprosím o radu. Moji rodičia v roku 1967 postavili rodinný dom na základe stavebného povolenia obce, na parcele číslo 85/1. Nedávno som si pozrel katastrálnu mapu a zistil som, že pod naším domom je parcela s číslom 68 EKN, ktorá je označená ako spoločný dvor a má 18 majiteľov. Polovica z nich už nežije. Preto som začal hľadať podklady a našiel som geodetický plán z roku 1965, kde môj otec dal vyhotoviť spolu s matkou zákres nového stavu parciel zo 68 na 85/1. Nanešťastie, na katastri parcela 85/1 neexistuje. Je možné to napadnúť a nájsť v archíve geodetického plánu dôkaz, že kataster to neprepísal? Žiadnu zmluvu som nenašiel, len ten geodetický plán. Moji rodičia už, žiaľ, nežijú. Ďakujem za každú radu.

Odpoveď: Súdne konanie o určenie vlastníckeho práva

(odpoveď odoslaná: 18.01.2020)

Dobrý deň, v tomto prípade bude potrebné zistiť v katastrálnom operáte, či došlo k chybe na strane katastra nehnuteľností a zmena parcely nebola zaznačená (čomu by nasvedčovala skutočnosť, že sama obec vydala stavebné povolenie na parcelu č. 85/1) alebo možno nakoniec zistíte, že v katastrálnom operáte, a teda na katastri neboli vôbec o geometrickom pláne informovaní. Je možné, že geometrický plán si dali vyhotoviť iba Vaši rodičia bez vedomosti ostatných vlastníkov, predložili ho obci, ale ďalej túto skutočnosť neriešili a oficiálne nezačali konanie, aby parcela bola vyčlenená aj v katastri nehnuteľností. Chyba, ktorá viedla k tomuto stavu mohla nastať z dvoch dôvodov. Treba zistiť presne z ktorého a následne podľa toho ďalej konať, aby nehnuteľnosť stála na samostatnom pozemku, parcele.


Trápi vás "Súdne konanie o určenie vlastníckeho práva" a chcete pomôcť?

Podotázka: Súdne konanie o určenie vlastníckeho práva (Občianske právo)

Dobrý deň, máme rodinný problém týkajúci sa nehnuteľnosti. V skratke Vám opíšem príbeh. Môj otec má sestru (dvojičku). Naši rodičia im postavili dva domy (jeden pre otca, druhý pre sestru) vedľa seba. Keďže otcova sestra vstúpila do rehole, moji rodičia si vybrali dom, ktorý bol určený pre ňu a ona nemala námietky. Pôvodný dom môjho otca bol predaný (pričom zisk z domu nedostal on, ale jeho najstaršia - druhá sestra), avšak listy vlastníctva sa neprepísali. Nastala len ústna dohoda, že jeho sestra, dvojička, neskôr prepíše dom na otca. V súčasnosti sa snažíme vyriešiť prepis domu, ale jeho sestra s nami nechce spolupracovať. Kontaktovali sme aj mediačné centrum, aby sa to riešilo mimosúdne, ale keď došlo na stretnutie, sestra to opäť odmietla. Mohli by ste nám poradiť, ako postupovať v takomto prípade, prosím? Skutočne nemôžeme robiť nič, len kvôli tomu, že nehnuteľnosť je zapísaná na jej meno? Rada by som ešte spomenula, že moji rodičia dostali dom ako holú stavbu, takže otcova sestra do neho neinvestovala ani cent. Všetko zrekonštruovali moji rodičia. Ďakujem za odpoveď. Prajem príjemný zvyšok dňa! S pozdravom, E.

Odpoveď: Súdne konanie o určenie vlastníckeho práva

(odpoveď odoslaná: 09.10.2018)

Dobrý deň, 
na Vašu otázku uvádzame nasledovné :

Uvádzame všeobecne, že vlastník môže so svojím vlastníctvom nakladať podľa svojho uváženia /predaj, prenájom, darovanie, výmena/.
V otázke uvádzate, že pôvodný dom Vášho otca sa predal a že zisk z predaja domu dostala jeho najstaršia sestra. K tejto časti otázky uvádzame, že pokiaľ Váš otec nebol zapísaný na liste vlastníctva, právne to nebol jeho dom. Otázkou je či, tam nemal  svoje bývanie.
Pokiaľ jeho sestra  je vlastníčkou domu, ktorý jej postavili jej rodičia, rovnako nie je povinná zo zákona dom predať. Otázkou je či, dom jej bol rodičmi darovaný, keďže rodičia by sa mohli domáhať vrátenia daru z dôvodov ak "obdarovaný  sa správa k darcovi a členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy."
Pokiaľ  dom zveľadili rodičia Vášho otca, nepíšete na akom skutkovom základe dom zveľadili, kto v dome v súčasnosti býva, kto tam má trvalé bydlisko a podobne, akú mali dohodu mali rodičia so sestrou Vášho otca. Sme názoru, že rodičia by sa mohli domáhať  vydania bezdôvodného obohatenia resp. na tomto skutkovom základe dosiahnuť prevod časti domu titulom vyporiadania vykonaných stav. prác. V tejto časti odporúčame dať vyhotoviť znalecký posudok na ohodnotenie nehnuteľnosti. Predpokladáme, že Váš otec resp. jeho rodičia majú nejaký doklad o tom,  ako dom vyzeral pred rekonštrukciou.
Pre podrobnejšie zodpovedanie otázky by sme potrebovali vidieť všetky zmluvy. Zmluvy v podotázkach však neposudzujeme, len v platenej poradni.
Môžete nás kontaktovať podľa postupu, ktorý je uvedený na našej stránke.
 


Podotázka: Súdne konanie o určenie vlastníckeho práva (Občianske právo)

Dobrý večer. Chcel by som sa opýtať. Kúpili sme pozemok od osoby, ktorá ho mala daný ako darček. Už je v katastri zaregistrovaný na naše meno. Následne nás kontaktovala pani, ktorá tento pozemok darovala, s oznámením, že prípad predloží na súd, pretože si neželala, aby jej dcéra (tá, ktorá nám ho predala) pozemok predala, a chce ho vrátiť. Kúpili sme ho prostredníctvom realitnej kancelárie. Existuje riziko, že ho môžeme stratiť? Mysleli sme, že ho kupujeme od oficiálneho majiteľa. Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Súdne konanie o určenie vlastníckeho práva

(odpoveď odoslaná: 20.08.2017)

Dobrý deň, ak ste kupovali pozemok od osoby, ktorá tento pozemok dostala do daru a bola v katastri nehnuteľností zapísaná ako vlastníčka nehnuteľnosti, kúpili ste pozemok od "oficiálnej" vlastníčky. To, že darca nesúhlasil s tým, aby bol pozemok ďalej predaný nemôže spôsobiť neplatnosť kúpnej zmluvy. Ide o vzťah medzi darcom a obdarovaným. Darca môže požadovať vrátenie darovanej veci v prípade, ak obdarovaným hrubo porušuje dobré mravy. Podľa judikátu R 31/1999 predaj nehnuteľnosti nie je hrubým porušením dobrých mravov. Ak ste mali kúpnu zmluvu pripravenú cez realitnú kanceláriu predpokladám, že bolo všetko v poriadku. Realitná kancelária málokedy spraví chybu v zmluvách. Rovnako ak by tam bola akákoľvek chyba, kataster by nehnuteľnosť nezavkladoval na vás.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Súdne konanie o určenie vlastníckeho práva" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.