Súdne konanie o určenie vlastníckeho práva

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Súdne konanie o určenie vlastníckeho práva

Dobrý deň, chcel by som Vás poprosiť o radu v súdnom spore o určenie vlastníctva pozemku. Pred štyrmi mesiacmi sme s priateľkou kúpili nehnuteľnosť s pozemkom, s ktorým sme dostali čistý list vlastníctva. Teraz sa ozval pán, ktorý tvrdí, že pozemky pod našim domom mu kedysi patrili a v roku 1946 mu boli skonfiskované. Domáha sa ich späť od nás, ako súčasných vlastníkov. Pôvodne bol odporcom developer, ktorý domy postavil, ale ten to presunul na nás, keďže oni už pozemky nevlastnia, a súd im v tom vyhovel. Už nám dorazil papier zo súdu, kde sme uvedení ako odporcovia v súdnom spore o určenie vlastníctva. Chceme sa proti tomu odvolať, keďže pozemky už neexistujú v ich súčasnej podobe - ako orná pôda bola v rokoch 2004 až 2009 zastavaná a my sme ich kúpili ako zastavané plochy a záhrady. Keďže sme neboli informovaní o pôvode tohto sporu (súdny proces sa začal v roku 2008), pozemok sme nadobudli v dobrej viere od predchádzajúcich majiteľov, ktorí sa nezmienili o tom, že o pozemky prebieha súdny spor. Kataster nám domy a pozemky zapísal a banka poskytla úver, pričom nijedna zo strán sa nezmienila o súdnom spore o vlastnícke právo k pozemkom. Preto máme za to, že naše vlastnícke právo k pozemkom je nadobudnuté v súlade so zákonmi Slovenskej republiky. Myslíte, že by sme mohli uspieť s odvolaním a zastaviť konanie, alebo aký postup by ste odporučili? Ďakujem vopred za radu.

Odpoveď: Súdne konanie o určenie vlastníckeho práva

Dobrý deň,

súdne konanie o určenie vlastníckeho práva trvá často pomerne dlho a je spojené s rozsiahlym dokazovaním.

Je ťažké odhadnúť, bez toho, aby som videl všetky doklady, či uspejete v tomto súdnom konaní. Pri vlastníckom práve platí, že sa nepremlčuje, preto ak sa niekto domáha svojho vlastníckeho práva a skutočne bol nezákonným spôsobom zbavený svojho majetku, potom v konaní môže uspieť.

Na súdne konanie o určenie vlastníckeho práva odporúčam vždy zvoliť si právneho zástupcu (advokáta), pretože sa v takýchto konaniach často vyskytne niekoľko závažných právnych problémov.

Pokiaľ ide o Vaše tvrdenie, že ste nadobuli pozemok v súlade s právnymi predpismi Slovenskej republiky, k tomu uvádzame, že ak by aj z procesného hľadiska bolo všetko v poriadku, ešte to nezmaná, že ste splnili všetky hmotnoprávne ustanovenia zákona (najmä pokiaľ ide o vlastníctvo predávajúcich).

Doplním ešte, že ak by aj súd rozhodol o tom, že uvedená osoba je vlastníkom nehnuteľnosti (pozemku), neznamaná to, že sa stáva vlastníkom domu, ktorý je postavený na tomto pozemku. Môže však požiadať súd, aby sa táto situácia (dom na cudzom pozemku) vyriešila.

Odporúčam Vám prekonzultovať uvedený problém s advokátom, ktorému je potrebné predložiť všetky doklady.