Ako napísať žiadosť o výšku výživného Dohodou?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Žilina

Otázka: Ako napísať žiadosť o výšku výživného Dohodou?

Dobrý deň, moji rodičia sa rozišli a ja, ako plnoletý študent, žiadam o výživné sám. Môj otec prispieva na výživné už takmer rok prostredníctvom ústnej dohody, ale potrebujem to mať overené súdom. Súhlasí s platbou 50,- € mesačne. Obe strany sú dohodnuté, avšak potrebujeme to mať dokumentované na papieri. Môžete mi, prosím, poradiť, ako takúto žiadosť napísať a čo by mala obsahovať? Ďakujem veľmi pekne.

Odpoveď: Ako napísať žiadosť o výšku výživného Dohodou?

Dobrý deň, vo Vašom prípade je možné postupovať dvoma spôsobmi. 1/ môžete s otcom uzatvoriť dohodu o výške výživného a následne podať na súd žiadosť na jeho schválenie (ak to chcete mať schválené súdom). V tomto smere si dovoľujem poukázať na to, že dohoda nemusí byť schválená súdom. Schválenie súdom však zabezpečí vykonateľnosť takejto dohody. 2/ druhou možnosťou je podať na súd návrh na určenie vyživovacej povinnosti. V každom konaní sa súd na začiatku pokúša účastníkov konania priviesť z zmiernemu ukončeniu súdneho konania. V tomto štádiu konania by ste mohli obaja (Vy aj Váš otec) súdu uviesť, že ste ochotní uzavrieť dohodu a následne súdu predostrieť obsah dohody. Súd takúto dohodu následne vyhlási vo svojom rozhodnutí, pričom Vám rozhodnutie doručí do vlastných rúk. Druhú možnosť považujem za jednoduchšiu a z časového hľadiska aj za rýchlejšiu. V oboch prípadoch musíte podať návrh na súd, pričom v druhej možnosti sa na obsahu dohody s otcom dohodnete priamo na pojednávaní pred súdom a nie je potrebné vyhotovovať osobitnú dohodu. Vzory návrhov na určenie výživného nájdete na internete.