Dobrý deň, za dieťa zodpovedá osoba, ktorá v tom čase vykonávala dozor nad dieťaťom. Nemuseli mať spísanú písomnú dohodu o tom, že bude vykonať dozor.
Dobrý deň, chcela by som sa informovať ohľadom mojej kamarátky žijúcej v ČR, kde sa jej deti narodili. Jej druh je tiež Slovák. Ide o to, že ju fyzicky napadol a tiež rád holduje alkoholu. Taktiež ju už neraz podviedol, no tou bitkou to už bolo vyvrcholením. Bola aj na pohotovosti, kde zavolali políciu. Po tejto udalosti jej vzal ich spoločnú dcérku s tým, že jej ide kúpiť topánky, a vôbec sa jej neozval. Nevedela vôbec, čo je s dieťaťom. Nahlásila to na políciu, a tí ju akurát oboznámili, že jej otec si môže dcéru vziať a vôbec jej matke nepodať informácie, kde sa nachádza. Vracali sa z polície a on si znovu vzal dcéru bez jej vedomia, ktorú predtým strážila jej sestra. Na druhý deň ráno sa matka dieťaťa pokúšala kontaktovať sociálku s tým, že nevie, kde je jej dcérka, nech jej poradia, ako má ďalej postupovať. Sociálka si predvolala oboch rodičov, aby sa pokúsili dosiahnuť nejakú dohodu medzi nimi. Matka dieťaťa navrhla, že sa chce vrátiť späť na Slovensko s deťmi, no on súhlasil len na dva týždne. Musela podpísať dohodu, že sa s deťmi po dvoch týždňoch vráti späť z Slovenska do ČR, pretože ak deti neprivedie späť, tak si pre ne príde sociálka z ČR. Chcela by som sa Vás teraz opýtať, kde sú vlastne práva matky? Jej druh v podstate môže dcéru vziať bez jej vedomia kdekoľvek, no ona nemôže nielenže ísť na Slovensko, ale ani ju jej druh neoboznámi, kde sa vlastne jej dcéra zdržiava. Dcérka má pritom len dva roky. A mladšie deti majú len po roku, tieto deti ho nezaujímajú, pretože by ich nezvládol. Má už jedno dieťa z predchádzajúceho vzťahu, s ktorým sa vôbec nestýka. Sama žijem v zahraničí a neviem, ako jej môžem pomôcť, tak by som Vás chcela poprosiť aspoň o takúto radu. Vopred Vám veľmi pekne ďakujem.
Dobrý deň,
je pravdou, že obaja rodičia majú právo na styk s dieťaťom v rovnakom rozsahu (ak súd neurčil inak), avšak vždy je prvoradý záujem maloletého dieťaťa. Pokiaľ otec matku fyzicky napadol, potom vzniká pochybnosť o tom, či bude pri ňom dieťa v bezpečí. Ak sa chce matka s dieťaťom trvalo vysťahovať do inej krajiny, musí mať súhlas otca. Ak jej ho odmietne udeliť, môže požiadať súd o nahradenie súhlasu otca a o povolenie vysťahovať sa. Bude však musieť súdu preukázať, že dieťa bude dostatočne zabezpečené (bývanie, strava, ošatenie, voľnočasové aktivity, škola, lekár a pod.), zároveň aj to, že bude mať pravidelný príjem napr. zo zamestnania. Súdu je určite vhodné uviesť aj správanie otca voči matke a rovnako to, ako bez vedomia matky zobral dieťa.
Okrem toho, je tiež vhodné podať na súd návrh na zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti matky, kde bude potrebné uviesť všetky podstatné okolnosti a priložiť dôkazy.
Odporúčam, aby sa obrátila na advokáta v ČR, ktorý by si prípad preštudoval a pomohol jej priamo tam.
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:
9. januára
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Dostala som skvelý tip ako postupovať a ušetriť ďalšie náklady za právnické služby.
recenzie
13. mája
Ďakujem za rýchlu odpoveď, pomohla mi do budúcna s riešením môjho problému, ľudský a profesionálny prístup, odporúčam !
recenzie
9. apríla
Som velmi spokojna s rychlou odpovedou! Odporucam vsetkym ci uz platenu, alebo neplatenu sluzbu ( Vyuzila som obidve)
recenzie
3. júla
Veľmi dobré a jednoduché vysvetlenie právnych vecí.... Odporúčam každému,kto potrebuje právnu pomoc...
recenzie
1. novembra
Ďakujem veľmi pekne za radu veľmi mi to pomohlo, viem čo môžem podniknúť a byť si pri tom istý, že robím správne. Ešte raz ďakujem a určite odporúčam
recenzie
25. mája
Ďakujem krásne za vyriešenie môjho problému. Môžem len odporúčať. Reakcia na moju otázku bola rýchla a zrozumiteľná.
recenzie
16. mája
Ďakujem pekne za odpoveď a skvelé jednanie. Odporúčam.
recenzie
3. septembra
Som veľmi spokojná s prístupom pána Judr. Ficeka a rýchlej odpovede na moju otázku. Vrelo odporúčam každému..
recenzie