Dobrý deň, áno, máte nárok na úpravu pracovného času podľa § 164 ods. 2 Zákonníka práce.
Okrem toho, že ste zamestnankyňou starajúcou sa o dieťa mladšie ako 15 rokov, zároveň aj spĺňate podmienku osamelej zamestnankyne, teda že nežijete s mužom. Zákonník práce uvázda, aký zamestnanec je osamelý v ustanoveniach nižšie.
Podľa § 40 ods. 1 Zákonníka práce, "Osamelý zamestnanec je zamestnanec, ktorý žije sám a je slobodný, ovdovený alebo rozvedený muž, slobodná, ovdovená alebo rozvedená žena."
Podľa § 40 ods. 2 Zákonníka práce, "Za osamelého zamestnanca sa považuje aj osamelý muž alebo žena z iných vážnych dôvodov."
Podľa § 87 ods. 3 Zákonníka práce, "Zamestnancovi so zdravotným postihnutím, tehotnej žene, žene alebo mužovi, ktorý sa trvale stará o dieťa mladšie ako tri roky, osamelému zamestnancovi, ktorý sa trvale stará o dieťa mladšie ako 15 rokov, možno rozvrhnúť pracovný čas nerovnomerne len po dohode s ním."
Podľa § 164 ods. 2 Zákonníka práce, "Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času alebo v odôvodnených prípadoch o skorší návrat na pôvodný spôsob organizácie práce, zamestnávateľ je povinný ich žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody. Odmietnutie žiadosti podľa prvej vety musí zamestnávateľ písomne odôvodniť."
Z vyššie uvedeného vyplýva, že ak nebudete súhlasiť, nemali by ste mať nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas a ak požiadate o úpravu pracovného času, zamestnávateľ je povinný Vám vyhovieť (to sa týka aj práce cez víkendy a nočné zmeny).