POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Práva v pracovnom pomere vyplývajúce v prípade rodiča starajúceho sa o dieťa

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Trenčín

Otázka: Práva v pracovnom pomere vyplývajúce v prípade rodiča starajúceho sa o dieťa

Som slobodná matka a žijem sama so svojim 8-ročným synom. Moja práca na tri zmeny mi nevyhovuje a rada by som sa preradila na inú zmenu. Stále nás nútia na nadčasy. Aké práva mám, keď sa sama starám o syna?

Odpoveď: Práva v pracovnom pomere vyplývajúce v prípade rodiča starajúceho sa o dieťa

Dobrý deň,

v súvislosti s Vami opísaným skutovým stavom máte najmä nasledovné práva vyplývajúce zo zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v účinnom znení:

Podľa § 164 ods. 1 až 3 Zákonníka práce:

Zamestnávateľ je povinný prihliadať pri zaraďovaní zamestnancov do pracovných zmien aj na potreby tehotných žien a žien a mužov starajúcich sa o deti.

Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času, zamestnávateľ je povinný ich žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.

Tehotná žena, žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako tri roky, osamelá žena alebo osamelý muž, ktorí sa trvale starajú o dieťa mladšie ako 15 rokov, sa môžu zamestnávať prácou nadčas len s ich súhlasom. Pracovná pohotovosť sa s nimi môže len dohodnúť.

Z uvedených ustanovení § 164 Zákonníka práce teda vyplýva, že ak ste osamelá matka starajúca sa o dieťa mladšie ako 15 rokov, máte právo jednak požiadať zamestnávateľa o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času (napr. ak dieťa musíte odvieť do školy na 8:00 hod., bude prichádzať do úvahy žiadosť o úpravu pracovného času tak, aby ste začínali pracovať v danej zmene napr. 8:30 hod. a pod.) a ten je povinný Vám vyhovieť, ak tomu nebránia zamestnávateľovi vážne prevádzkové dôvody (t. j. ak by vyhovením Vašej žiadosti bola narušená výroba a pod.).

Rovnako Vás zamestnávateľ nemôže v danom prípade zamestnávať prácou nadčas bez Vášho súhlasu a nemôže Vám ani jednostranne nariadiť pracovnú pohotovosť. Je však nutné, aby bol zamestnávateľ informovaný o tom, že ste osamelou matkou starajúcou sa o dieťa mladšie ako 15 rokov. Toto oznámenie Vám odporúčame urobiť písomne (listom, mailom a pod.). Rovnako nie je vylúčené, že toto oznámenie urobíte spolu so žiadosťou o úpravu pracovného času, resp. v rámci písomného podania, v ktorom sa budete domáhať dodržiavania vyššie uvedených práv ustanovených Zákonníkom práce.