Vrátenie vodičského preukazu ak už nemá záchvaty

Online právna poradňa
Oblasť práva: Správne právo, Nitra

Otázka: Vrátenie vodičského preukazu ak už nemá záchvaty

Môj otec (60 rokov) stratil vodičský preukaz, keďže lekárka ho odobrala kvôli epileptickému záchvatu. Už viac ako rok sa mu tento záchvat neopakoval, pravidelne užíva lieky a jeho stav je stabilný. Chceli by sme sa informovať o tom, ako môže získať vodičský preukaz na osobný automobil späť a či je potrebné absolvovať znovu preskúšanie. Ďakujem.

Odpoveď: Vrátenie vodičského preukazu ak už nemá záchvaty

Dobrý deň, podľa ustanovení zákon o cestnej premávke je možné odobratý vodičský preukaz (pre zdravotnú nespôsobilosť viesť motorové vozidlo) vrátiť ak pominú dôvody, pre ktoré bol vodičský preukaz odobratý. Zákon jednoznačne ustanovuje, že ten komu bol vodičských preukaz odobratý musí preukázať, že pominuli dôvody, pre ktoré mu bol vodičský preukaz odobratý. Tzn. že Váš otec musí absolvovať opätovne zdravotnú prehliadku, na základe ktorej ho lekárka uzná za spôsobilého viesť motorové vozidlo. Ak Vášho otca lekárka uzná za spôsobilého viesť motorové vozidlo (vydá o tom lekársku správu) mal by mu byť vodičský preukaz vrátený bez toho, aby musel absolvovať preskúšanie odborných znalostí.