Prevod pozemkov v spoločnom vlastníctve a urbár

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Prevod pozemkov v spoločnom vlastníctve a urbár

Je možné previesť podiely pozemkov, ktoré sú v spoločnom vlastníctve urbariánskeho spoločenstva, na rodinného príslušníka darovaním?

Odpoveď: Prevod pozemkov v spoločnom vlastníctve a urbár

Dobrý deň,

pozemky je možné previest. Je potrebné však splniť určité zákonné náležitosti upravené v zákone 93/2013 Z.z. o pozemkových spoločenstvách.

Podiely na parcelách je možné previesť iba ako celok: "Prevod vlastníckeho práva k podielu na spoločnej nehnuteľnosti len na niektorých pozemkoch patriacich do spoločnej nehnuteľnosti je zakázaný."

Na prevod podielu spoločnej nehnuteľnosti medzi členmi spoločenstva sa nevzťahuje všeobecné ustanovenie o predkupnom práve, ak nejde o prevod podľa § 11 ods. 2. Ak vlastník podielu spoločnej nehnuteľnosti prevádza svoj spoluvlastnícky podiel, môže ho ponúknuť na predaj ostatným vlastníkom podielov spoločnej nehnuteľnosti prostredníctvom výboru; ak o podiel neprejavia záujem ostatní vlastníci podielov, môže ho predať tretej osobe.

Nadobúdateľ vlastníckeho práva k podielu spoločnej nehnuteľnosti vstupuje do práv a povinností člena spoločenstva v rozsahu nadobúdaného podielu a je povinný do dvoch mesiacov odo dňa nadobudnutia vlastníckeho práva pristúpiť k zmluve o spoločenstve.

Blízkej osobe teda môžete previesť podiely (bez predkupného práva ostatných spoluvlastníkov) ale môžete nehnuteľnosti previesť iba ako celok.