Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Prevod pozemkov v spoločnom vlastníctve a urbár


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Prevod pozemkov v spoločnom vlastníctve a urbár

Je možné previesť podiely pozemkov, ktoré sú v spoločnom vlastníctve urbariánskeho spoločenstva, na rodinného príslušníka darovaním?

Odpoveď: Prevod pozemkov v spoločnom vlastníctve a urbár

Dobrý deň,

pozemky je možné previest. Je potrebné však splniť určité zákonné náležitosti upravené v zákone 93/2013 Z.z. o pozemkových spoločenstvách. 

 

Podiely na parcelách je možné previesť iba ako celok: "Prevod vlastníckeho práva k podielu na spoločnej nehnuteľnosti len na niektorých pozemkoch patriacich do spoločnej nehnuteľnosti je zakázaný."

 

Na prevod podielu spoločnej nehnuteľnosti medzi členmi spoločenstva sa nevzťahuje všeobecné ustanovenie o predkupnom práve, ak nejde o prevod podľa § 11 ods. 2. Ak vlastník podielu spoločnej nehnuteľnosti prevádza svoj spoluvlastnícky podiel, môže ho ponúknuť na predaj ostatným vlastníkom podielov spoločnej nehnuteľnosti prostredníctvom výboru; ak o podiel neprejavia záujem ostatní vlastníci podielov, môže ho predať tretej osobe.

Nadobúdateľ vlastníckeho práva k podielu spoločnej nehnuteľnosti vstupuje do práv a povinností člena spoločenstva v rozsahu nadobúdaného podielu a je povinný do dvoch mesiacov odo dňa nadobudnutia vlastníckeho práva pristúpiť k zmluve o spoločenstve.

 

Blízkej osobe teda môžete previesť podiely (bez predkupného práva ostatných spoluvlastníkov) ale môžete nehnuteľnosti previesť iba ako celok.

Trápi vás "Prevod pozemkov v spoločnom vlastníctve a urbár" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Prevod pozemkov v spoločnom vlastníctve a urbár (Občianske právo)

Dobrý deň, v dedičskom konaní môj brat zdedil všetok urbár a ja som zdedila ornú pôdu s tým, že ak ktokoľvek z nás predá buď urbár alebo ornú pôdu, podelí sa so ziskom so súrodencom. Teraz by som chcela, aby sa dedičstvo rozdelilo, ja by som dostala od brata 50 % urbáru a ja by som mu darovala 50 % ornej pôdy. Poradte mi prosím, ako postupovať. Vopred ďakujem za pomoc.

Odpoveď: Prevod pozemkov v spoločnom vlastníctve a urbár

(odpoveď odoslaná: 19.10.2024)

Dobrý deň,

v prípade, že chcete svoje dedičstvo rozdeliť inak, ako bolo určené v pôvodnom dedičskom konaní, môžete zvážiť uzatvorenie dohody o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva. Vzájomné darovanie podielov, ktoré popisujete, je možné realizovať prostredníctvom darovacej zmluvy.

Je dôležité, aby bola takáto zmluva presne formulovaná a spĺňala zákonné náležitosti. Odporúčam dohodnúť sa s Vaším bratom a spoločne konzultovať s právnikom, ktorý vám pomôže pripraviť potrebné dokumenty. Podpisy na darovacích zmluvách by mali byť overené, a nasledovne môže byť zmena právneho vlastníctva zaregistrovaná na katastri nehnuteľností.

Týmto spôsobom zabezpečíte, že každá strana získa rovnaký podiel na urbári a ornej pôde, a zároveň dodržíte podmienky dohodnuté pri dedičskom konaní. Pozor pri urbari je možné previesť iba všetky parcely, pretože ide o jednu nehnuteľnosť (výmera ktorá zostane nesmie byt menšia ako 2 tisíc metrov štvorcových).


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Prevod pozemkov v spoločnom vlastníctve a urbár (Občianske právo)

Dobrý deň, otec je členom urbáru a ja ako syn by som chcel vstúpiť do členstva urbariátu tým, že by mi otec previedol 50% svojho podielu. Je to prosím možné? Ak áno, ako postupovať? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Prevod pozemkov v spoločnom vlastníctve a urbár

(odpoveď odoslaná: 29.09.2024)

Dobrý deň,

prevod podielu v urbári je umožnený zákonom č. 97/2013 Z.z. o pozemkových spoločenstvách. Členstvo v urbári vzniká prevodom alebo prechodom vlastníckeho práva k podielu spoločnej nehnuteľnosti. Vlastník podielu je oprávnený previesť svoj podiel, avšak musí byť dodržaný určitý postup.

Otec vám môže previesť 50 % svojho podielu len v prípade, že takéto delenie je možné podľa veľkosti spoluvlastníckych podielov. Na prevod podielu medzi blízkymi osobami (napríklad otec na syna) sa nevzťahuje predkupné právo ostatných spoluvlastníkov.

Pre úspešný prevod postupujte nasledovne:
1. Spíšte darovaciu (kúpnu) zmluvu na 50 % podielu otca.
2. Zmluva musí mať písomnú formu a musí obsahovať všetky náležitosti potrebné pre prevod nehnuteľnosti.
3. Overenie podpisov na zmluve môže byť tiež vyžadované.
4. Po uzavretí zmluvy podajte návrh na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností, priložte zmluvu a zaplaťte správny poplatok.

Po vykonaní vkladu v katastri sa stávate členom urbárskeho spoločenstva a musíte pristúpiť k zmluve o spoločenstve do dvoch mesiacov od nadobudnutia podielu. Prevod sa musí týkať všetkých parciel v urbariáte (podielu ku všetkým). 


Podotázka: Prevod pozemkov v spoločnom vlastníctve a urbár (Občianske právo)

Dobrý deň, chcem od rodičov kúpiť rodinný dom, ornú pôdu a ich podiel v urbáre, a to všetko na jednej kúpno-predajnej zmluve. Sú rodičia povinní najskôr ponúknuť podiel členom urbáru a až potom ho môžu predať mne?

Odpoveď: Prevod pozemkov v spoločnom vlastníctve a urbár

(odpoveď odoslaná: 26.08.2015)

Dobrý deň, vo Vašom prípade ide o predaj nehnuteľností blízkej osobe, preto sa povinnosť uplatniť predkupné právo na nich nevzťahuje. Pozemky a dom môžu predať bez akejkoľvek povinnosti.



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Prevod pozemkov v spoločnom vlastníctve a urbár" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.