POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Prevod pozemkov v spoločnom vlastníctve a urbár


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Prevod pozemkov v spoločnom vlastníctve a urbár

Je možné previesť podiely pozemkov, ktoré sú v spoločnom vlastníctve urbariánskeho spoločenstva, na rodinného príslušníka darovaním?

Odpoveď: Prevod pozemkov v spoločnom vlastníctve a urbár

Dobrý deň,

pozemky je možné previest. Je potrebné však splniť určité zákonné náležitosti upravené v zákone 93/2013 Z.z. o pozemkových spoločenstvách. 

 

Podiely na parcelách je možné previesť iba ako celok: "Prevod vlastníckeho práva k podielu na spoločnej nehnuteľnosti len na niektorých pozemkoch patriacich do spoločnej nehnuteľnosti je zakázaný."

 

Na prevod podielu spoločnej nehnuteľnosti medzi členmi spoločenstva sa nevzťahuje všeobecné ustanovenie o predkupnom práve, ak nejde o prevod podľa § 11 ods. 2. Ak vlastník podielu spoločnej nehnuteľnosti prevádza svoj spoluvlastnícky podiel, môže ho ponúknuť na predaj ostatným vlastníkom podielov spoločnej nehnuteľnosti prostredníctvom výboru; ak o podiel neprejavia záujem ostatní vlastníci podielov, môže ho predať tretej osobe.

Nadobúdateľ vlastníckeho práva k podielu spoločnej nehnuteľnosti vstupuje do práv a povinností člena spoločenstva v rozsahu nadobúdaného podielu a je povinný do dvoch mesiacov odo dňa nadobudnutia vlastníckeho práva pristúpiť k zmluve o spoločenstve.

 

Blízkej osobe teda môžete previesť podiely (bez predkupného práva ostatných spoluvlastníkov) ale môžete nehnuteľnosti previesť iba ako celok.

Trápi vás "Prevod pozemkov v spoločnom vlastníctve a urbár" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Prevod pozemkov v spoločnom vlastníctve a urbár (Občianske právo)

Dobrý deň, chcem od rodičov kúpiť rodinný dom, ornú pôdu a ich podiel v urbáre, a to všetko na jednej kúpno-predajnej zmluve. Sú rodičia povinní najskôr ponúknuť podiel členom urbáru a až potom ho môžu predať mne?

Odpoveď: Prevod pozemkov v spoločnom vlastníctve a urbár

(odpoveď odoslaná: 26.08.2015)

Dobrý deň, vo Vašom prípade ide o predaj nehnuteľností blízkej osobe, preto sa povinnosť uplatniť predkupné právo na nich nevzťahuje. Pozemky a dom môžu predať bez akejkoľvek povinnosti.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Prevod pozemkov v spoločnom vlastníctve a urbár" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.