Možno zveriť vnučku do osobnej starostlivosti starých rodičov?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Prešov

Otázka: Možno zveriť vnučku do osobnej starostlivosti starých rodičov?

Sme starí rodičia a naša dcéra spolu s vnučkou bývajú v našej domácnosti. Je slobodnou matkou. Otec vnučky je, jednoducho povedané, vagabund - kradne peniaze svojej rodine a o svoju dcéru sa nestará. Naša dcéra bola mnohokrát napomenutá, aby si s ním dala pokoj, no neposlúchla a teraz je znova s ním tehotná. Ona chodí do práce, hoci je na rodičovskom príspevku, a tak vnučka zostáva s nami alebo s našim dospelým synom. Prakticky sme to my, kto sa o ňu stará. Obávame sa, že otec vezme vnučku a odíde - nevieme kam, keďže nemá vlastný byt. Dennodenne sa opíja a hraje na automatoch, teda nemá na dcéru pozitívny vplyv. Tu sa javí riziko, že by mohol byť ohrozený záujem a výchova dieťaťa, keďže je na nás dosť naviazaná. Prosím Vás o radu, či je možné zveriť dieťa do osobnej starostlivosti a oznámiť to sociálnej kuratele, alebo ako by sme mali postupovať? Ďakujem.

Odpoveď: Možno zveriť vnučku do osobnej starostlivosti starých rodičov?

Dobrý deň, zákon o rodine umožňuje súdu v prípade zanedbávania starostlivosti o maloleté dieťa fakticky zasiahnuť do výkonu rodičovských práv a povinností a odňať ho z výchovy rodičom. Podľa § 45 zákona o rodine, ak to vyžaduje záujem maloletého dieťaťa, súd môže zveriť maloleté dieťa do náhradnej osobnej starostlivosti. Osobou, ktorej možno maloleté dieťa takto zveriť, sa môže stať len fyzická osoba s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktorá má spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu, osobné predpoklady, najmä zdravotné, osobnostné a morálne, a spôsobom svojho života a života osôb, ktoré s ňou žijú v domácnosti, zaručuje, že bude náhradnú osobnú starostlivosť vykonávať v záujme maloletého dieťaťa. Pri zverení maloletého dieťaťa do náhradnej osobnej starostlivosti uprednostní súd predovšetkým príbuzného maloletého dieťaťa (napr. starých rodičov), ak spĺňa ustanovené predpoklady. Ak máte odôvodnené pochybnosti o zabezpečovaní výchovy vašej vnučky, obráťte sa úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v mieste vášho bydliska.