Zrušenie vyživovacej povinnosti

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Trenčín

Otázka: Zrušenie vyživovacej povinnosti

Dobrý deň, potrebovala by som informáciu ohľadom zrušenia vyživovacej povinnosti. Moja dcéra ukončí strednú školu v máji a v štúdiu nebude pokračovať. Rada by som vedela, kedy mám podať návrh na zrušenie výživného a kto by sa mal zúčastniť súdneho konania.

Odpoveď: Zrušenie vyživovacej povinnosti

dobrý deň,

 pokiaľ ide o zrušenie vyživovacej povinnosti k plnoletému dieťaťu, je najmä v záujme otca, aby takýto návrh na súd podal. Nakoľko je Vaša dcéra už plnoletá, účastníčkou takéhoto konania bude iba ona a to aj napriek tomu, že v konaní o určenie výživného ste ju v minulosti ako maloletú zastupovali Vy ako matka. Dcéra nemusí takýto návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti podávať pokiaľ nechce. Nikto ju za nečinnosť nemôže sankcionovať.  V záujme zachovania dobrých vzťahov s otcom (ak existujú) odporúčam sa sním dohodnúť mimosúdne a na súd poslať schválenú dohodu.