'

Zrieknutie sa dedičstva


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Bratislavský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 20. 11. 2013

Otázka: Zrieknutie sa dedičstva

Dobry den. Prosim Vas viete mi poradit ako postupovat vo veci ohladne dedictva? Moja mama zomrela pre vyse rokom a zostal po nej 3i.byt. Sme 4-ria surodenci. Jeden surodenec sa dedictva zriekol je bezdomovec a bol rad, ze mu bratia dali neaku sumu za to ze sa dedictva zriekne. A mne sa jeden z bratov vyhraza, ze ak sa tiez dedictva nezrieknem, ze ma povlaci po sudoch a ze mi spravi "zo zivota peklo"..Moj mesacny prijem je len nieco nad 300eur a nieco si privyrabam brigadami takze nemam nato, aby som si mohla dovolit pravnika a ani sa takymto pravnym veciam nerozumiem. A dedictva sa zriect nechcem.Za radu Vam vopred Dakujem.

Odpoveď: Zrieknutie sa dedičstva

Dobrý deň, pokiaľ sa nechcete zrieknuť dedičstva (vzdať sa dedičstva), potom to nerobte. Ide predsa aj o Váš majetok. 

 

Ak sa Vám brat vyhráža, že Vás "povláči po súdoch" nad tým sa trápiť nemusíte. Pokiaľ si vytlačíte tento mail a prídete do našej kancelárie po tom ako skončí dedičské konanie, právnu konzultáciu budete mať zdarma. Poradíme Vám, ako máte ďalej postupovať. Brat Vás nemôže len tak bezdôvodne žalovať na súde. A ak by Vás zažaloval ešte to neznamená, že v konaní uspeje. Vyhrážky, ktoré používa môžu mať trestnoprávnu rovinu. Takže žiadne obavy, dedičstva sa nezriekajte pokiaľ nechcete a ak by sa to vyostrovalo, napíšte nám alebo zavolajte. 

 

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo



Podotázka: Zrieknutie sa dedičstva (Dedičské právo)

Dobrý deň, zomrela mi mama. Sme 3 ja súrodenci a chceme sa vzdať dedičstva v prospech otca. Rozumiem tomu správne, že daň z dedičstva budeme platiť až po smrti otca z celého majetku oboch rodičov?
Alebo otec zaplatí z polovice, ktorú zdedí za mamu a potom my ešte raz z oboch polovíc? Ďakujem.

Odpoveď: Zrieknutie sa dedičstva

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 14.08.2019)

Dobrý deň,

v prvom rade je dôležité poznamenať, že ak sa zrieknete (odmietnete) dedičstva, tak tým odmietnete nielen dlhy, ale aj majetok po poručiteľovi. Keďže vy ako súrodenci nebudete dediť, tak celé dedičstvo po vašej mame nadobudne otec.   Podľa ustanovenia § 463 a nasl. Občianskeho zákonníka platí, že  musí byť dedičstvo odmietnuté ústnym vyhlásením u notára alebo písomným vyhlásením zaslaným súdnemu komisárovi (notárovi).   Okrem toho musí byť zachovaná jednomesačná lehota, ktorá plynie odo dňa, keď bol dedič o práve dedičstvo odmietnuť (zrieknuť) a o následkoch odmietnutia (zrieknutia) upovedomený. Okrem iného je potrené dbať na negatívne podmienky, podľa ktorých dedič nemôže odmietnuť dedičstvo, ak dal svojimi činmi najavo, že dedičstvo nechce odmietnuť. Rovnako tak nie je možné dedičstvo odmietnuť len sčasti, alebo k nemu pripojiť výhrady, či podmienky.

Daň z dedičstva už nie je, bola zrušená v roku 2004. Daň z dedičstva bola zrušená daňovou reformou 1. 1. 2004. Z uvedeného vyplýva, že v prípade ak získate hnuteľný alebo nehnuteľný majetok dedením, nemáte povinnosť priznávať ho formou daňového priznania a teda ani platiť daň z tohto príjmu.

Ak by však váš otec chcel predať nehnuteľnosť nadobudnutú z dedičstva, tak je možné ju ďalej predať bez vzniku povinnosti priznať a zaplatiť daň z príjmu po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia do vlastníctva poručiteľa. V prípade jej predaja pred uplynutím stanoveného obdobia ste povinný priznať príjem z predaja a zaplatiť daň.

Ak by ste potom Vy dedili po otcovi, platili by rovnaké pravidlá pre Vás.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Zrieknutie sa dedičstva (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, ak sa so sestrou vzdáme dedičstva po tatinovi (polovica bytu, chata, auto) v prospech maminy, aké poplatky sa platia hlavne ma zaujíma, či sa platí nejaká daň. Jedni tvrdia, že nie druhí, že áno. Veľmi pekne ďakujem

Odpoveď: Zrieknutie sa dedičstva

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 13.11.2018)

Dobrý deň, v prípade, že vysporiadate dedičstvo dohodu, v ktorej sa vzdáte dedičstva v prospech Vašej mamy, z nadobudnutého dedičstva nebude platiť žiadnu daň. Súd dohodu dedičov schváli ak neodporuje dobrým mravom. Platí sa jedine poplatok za dedičské konanie, ktoré určí notár podľa hodnoty dedičstva.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:



1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií

GoPay Visa SecureCode Visa Visa MasterCard MasterCard MasterCard


Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk