Zrieknutie sa dedičstva a dlhy

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Košice

Otázka: Zrieknutie sa dedičstva a dlhy

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, ako je to so zrieknutím sa dedičstva a dlhmi. V februári nám zomrel otec. Keďže mal z prvého manželstva tri deti a z druhého dva, pred smrťou napísal otec závet, v ktorom všetko zanecháva deťom z druhého manželstva. My, tri deti z prvého manželstva, sme sa zriekli dedičstva. Dnes mojej sestre prišiel papier zo súdu, že má niečo platiť po otcovi. Je to možné, keď sme sa zriekli dedičstva? Ďakujem za radu.

Odpoveď: Zrieknutie sa dedičstva a dlhy

Dobrý deň.

Predpokladám, že zrieknutím sa dedičstva a myslíte odmietnutie dedičstva v súlade s § 463 a nasl. Občianskeho zákonníka. V zmysle týchto ustanovení musí byť dedičstvo odmietnuté ústnym vyhlásením na súde alebo písomným vyhlásením zaslaným súdu. Zrieknuť dedičstva a dlhov je potrebne urobiť zákonnou cestou.  Okrem toho musí byť zachovaná jednomesačná lehota, ktorá plynie odo dňa, keď bol dedič o práve dedičstvo odmietnuť (zrieknuť) a o následkoch odmietnutia (zrieknutia) upovedomený. Navyše platia aj isté negatívne podmienky, podľa ktorých dedič nemôže odmietnuť dedičstvo, ak dal svojím počínaním najavo, že dedičstvo nechce odmietnuť (napr. ak by býval v nehnuteľnosti, ktorá patrila poručiteľovi, aj po jeho smrti). Taktiež nemožno odmietnuť dedičstvo len sčasti, alebo k nemu pripojiť výhrady, či podmienky.

Na to aby bolo zrieknutie sa dedičstva účinné, musí spĺňať všetky uvedené podmienky. Zrieknutie dedičstva sa týka aj dlhov.

Odporúčam Vám požiadať súd o vysvetlenie, z akého právneho titulu požaduje od Vašej sestry, aby uhradila dlhy po otcovi. Môžete tiež využiť argument, podľa ktorého sa dlhy po poručiteľovi dedia iba do výšky ceny nadobudnutého dedičstva.

Ak došlo k zrieknutiu sa dedičstva, dlhy neprechádzajú na osoby, ktoré nededili, preto nemusia uhrádzať dlhy zomrelej osoby.