Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Dedenie dlhov a odmietnutie dedičstva


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Nitra

Otázka: Dedenie dlhov a odmietnutie dedičstva

Dobrý deň, ocitla som sa v situácii, keď mi zomrel otec dňa 3. 9. 2017. S otcom sme nemali blízky vzťah a posledné roky sme boli v kontakte iba sporadicky. Máme spolu ešte dvoch súrodencov, jeden z nich je maloletý a postihnutý, starý 12 rokov. Môj brat má 21 rokov a ja mám 27 rokov. Nemáme finančné prostriedky na zaplatenie otcových dlhov. Otec bol dvakrát rozvedený. Žil so svojou matkou, mojou babičkou, v spoločnej domácnosti, a po dedovi zdedil v roku 2000 štvrtinu domu. Ďalšiu štvrtinu vlastní môj krstný otec, ktorý je jeho brat, a zvyšnú polovicu stále vlastní babička. Otec má exekúcie vo výške približne 15-tisíc eur. Viem o možnosti odmietnuť dedičstvo, no obávam sa, že to prejde na nás, teda na moje a môjho brata ešte nenarodené deti, alebo dokonca na jeho bývalé manželky. Myslím si, že dedičstvo by sme odmietli aj ja, aj moji bratia. Domnievam sa, že aj babička by ho odmietla, čo by však mohlo viesť k exekúcii na jej časti domu a s tým spojenému vysťahovaniu. Neviem, ako tento problém vyriešiť a obávam sa, že dedičstvo pripadne mojim deťom. Vopred ďakujem za skorú odpoveď, pretože som už psychicky na dne.

Odpoveď: Dedenie dlhov a odmietnutie dedičstva

Dobrý deň. Z Vašej otázky vyplýva, že z dôvodu dlhov poručiteľa uvažujete o možnosti odmietnuť dedičstvo. Pritom k uvedenému kroku Vás motivuje predovšetkým výška poručiteľových dlhov, ktorá predstavuje sumu vo výške cca 15.000,- € a ktorú ani s ostatnými dedičmi nedokážete uhradiť.

 

Dedenie dlhov

 

Pokiaľ ide o dedenie dlhov, kľúčovým zákonným ustanovením je najmä § 470 Občianskeho zákonníka, v zmysle ktorého platí, že:

„(1) Dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou.

(2) Ak je viac dedičov, zodpovedajú za náklady poručiteľovho pohrebu a za dlhy podľa pomeru toho, čo z dedičstva nadobudli, k celému dedičstvu. "

Vychádzajúc z citovanej normy možno skonštatovať, že v prípade dedenia, by nemala nastať situácia, že dedič sa po dedení ocitne v horšom právnom postavení, než predtým, pretože zodpovednosť za poručiteľove dlhy je limitovaná cenou nadobudnutého dedičstva, resp. pri viacerých dedičoch pomerom toho, čo z dedičstva nadobudol k celému dedičstvu.

 

Odmietnutie dedičstva

 

Pokiaľ vzhľadom na konkrétne okolnosti Vášho prípadu uvažujete nad odmietnutím dedičstva, odporúčam Vám preštudovať si právnu úpravu tohto inštitútu, ktorá sa nachádza v ustanoveniach § 463 až § 468 Občianskeho zákonníka.

Z praktického hľadiska je pri odmietnutú dedičstva dôležité predovšetkým to, že sa musí realizovať ústnym vyhlásením na súde alebo písomným vyhlásením zaslaným súdu.

Okrem formy tohto právneho úkonu je nemenej dôležité zachovať zákonnú lehotu na odmietnutie dedičstva, pretože dedič môže vyhlásenie o odmietnutí dedičstva urobiť len do jedného mesiaca odo dňa, keď bol súdom o práve dedičstvo odmietnuť a o následkoch odmietnutia upovedomený (zákon však umožňuje súdu túto lehotu predĺžiť, a to z dôležitých dôvodov, ktoré však bližšie nie sú špecifikované).

Rovnako je potrebné počítať s tým, že dedičstvo nemôže odmietnuť taký dedič, ktorý svojím počínaním dal najavo, že dedičstvo odmietnuť nechce (napr. ak nakladal s majetkom, ktoré má byť predmetom dedičstva).

Zákon nepripúšťa možnosť pripojiť k odmietnutiu dedičstva výhrady alebo podmienky. Inak povedané, dedičstvo je potrebné odmietnuť  bezvýhradne a bezpodmienečne. Rovnako nie je prípustné, aby sa dedičstvo odmietlo iba sčasti (napr. len vo vzťahu k pasívam – dlhom poručiteľa).

Prípadné odmietnutie dedičstva je potrebné starostlivo zvážiť, pretože v zmysle zákona nemožno vyhlásenie o odmietnutí dedičstva odvolať (vziať späť). Uvedené pritom obdobne platí aj vo vzťahu k vyhláseniu, že dedič dedičstvo neodmieta.

 

Princíp reprezentácie

 

Vzhľadom na Vašu obavu ohľadom toho, že ak dedičstvo odmietnete, nastúpia na Vaše „dedičské“ miesto Vaše deti (vnuci a vnučky poručiteľa) je potrebné ozrejmiť právnu úpravu reprezentácie v tzv. prvej dedičskej skupine.

Prvá skupina zákonných dedičov je upravená v ustanovení § 473 Občianskeho zákonníka, v zmysle ktorého platí, že:

„(1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.

(2) Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci. “

Druhý odsek citovaného zákonného ustanovenia upravuje spomínaný princíp reprezentácie, ktorého podstata spočíva v tom, že dedičov môžu nadobudnúť aj potomkovia detí poručiteľa, teda poručiteľove vnuci či vnučky, a to za predpokladu, že z nejakého dôvodu nededia deti alebo dieťa poručiteľa.

Zákonná dikcia druhého odseku citovaného ustanovenia hovorí o „dieťati, ktoré nededí“. Pod túto zákonnú formuláciu možno zahrnúť potomkov detí poručiteľa, ktoré zomreli skôr ako poručiteľ, ale aj potomkov detí, ktoré síce poručiteľa prežili, avšak odmietli dedičstvo, sú nespôsobilé dediť, boli vydedené alebo sa na ne v zmysle zákona neprihliada. Na miesto týchto detí poručiteľa nastupujú ich potomkovia.

Ak teda dieťa poručiteľa odmietne dedičstvo, vylučuje tým z dedenia iba seba, nie však svoje deti (vnukov poručiteľa).

 

Dedenie nenarodeného, ale počatého dieťaťa (nasciturus)

 

Pokiaľ uvažujeme o dedení poručiteľových vnukov a vnučiek, pre úplnosť je potrebné ozrejmiť aj  dedičskú spôsobilosť tzv. nascitura (počatého, ale zatiaľ nenarodeného dieťaťa).Právna subjektivita nascitura, a tým aj spôsobilosť byť dedičom, je podmienená tým, že sa dieťa narodí živé (k tomu pozri ustanovenie § 7 ods. 1 druhá veta Občianskeho zákonníka).

Predpokladom dedenia nascitura je, že k jeho počatiu došlo ešte pred poručiteľovou smrťou, že sa počaté dieťa aj skutočne narodí živé a že pochádza od zomretého poručiteľa, resp. od jeho potomka (ak ide o prípad dedenia vnuka, resp. pravnuka).

V dedičskom konaní nie je možné pokračovať, kým sa dieťa, t.j. predpokladaný dedič, nenarodí. Dedičstvo sa nadobúda momentom smrti poručiteľa. Pri fyzickej osobe preto postačuje, aby aspoň na krátky čas prežila poručiteľa. Pri počatom dieťati ide o to, aby sa narodilo živé, a to aj po smrti poručiteľa.

 

Záver

 

Vo vzťahu k Vašej otázke si dovoľujem skonštatovať, že ak uvažujete o odmietnutí dedičstva, je potrebné počítať s tým, že dedičstvo by mali odmietnuť nielen poručiteľove deti, ale aj jeho vnuci a vnučky. V tomto prípade však bude potrebné zabezpečiť pre právne úkony realizované maloletými schválenie súdom.

Čo sa týka bývalých manželiek poručiteľa, tieto nebudú povolané dediť, pretože manžel/manželka poručiteľa je dedičom len vtedy, ak manželstvo existovalo v čase smrti poručiteľa, čo však nie je tento prípad, keďže poručiteľ bol dvakrát rozvedený.

Z praktického hľadiska odmietnutím dedičstva nevyriešite komplexne situáciu ohľadom exekučne zaťaženého podielu na nehnuteľnosti, ktorý patril poručiteľovi. V tomto smere by bolo vhodné skôr uspokojiť nároky oprávneného v exekúcii.

 

Trápi vás "Dedenie dlhov a odmietnutie dedičstva" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Dedenie dlhov a odmietnutie dedičstva (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcela by som sa informovať. Po otcovej smrti máme dedičské konanie budúci týždeň. Ide len o 3-izbový byt, ktorý je napísaný na maminu a otca. Mama ešte žije. Mám brata, ten je ženatý, má 3 deti a dlhy. Ja som slobodná a bezdetná. Časom by sme chceli byt darovať bratovmu najstaršiemu synovi, ktorý bude mať teraz v marci 18 rokov. Moja otázka je nasledujúca: 1/ Keď brat prijme svoju časť dedičstva na pojednávaní a neskôr by ju daroval, už sa vzťahujú na to jeho dlhy a exekúcie? 2/ Alebo by bolo lepšie, aby hneď na pojednávaní odmietol, resp. sa vzdal dedičstva po otcovi? 3/ Alebo čo by bolo najvýhodnejšie, aby sa byt nezaťažil bratovými dlhmi a exekúciami? Ďakujem.

Odpoveď: Dedenie dlhov a odmietnutie dedičstva

(odpoveď odoslaná: 15.11.2024)

Dobrý deň,

vzhľadom na situáciu s bratovými dlhmi a exekúciami, by sme odporučili, aby brat odmietol dedičstvo po Vašom otcovi. V takomto prípade by dedili jeho podiel jeho všetky deti, čím by ste sa vyhli zaťaženiu nehnuteľnosti exekúciami brata. Súčasne však, v takomto prípade, ak chcete nehnuteľnosť darovať synovi Vášho brata, toto by bolo možné uskutočniť aj v rámci dedičského konania, na ktorom sa viete dohodnúť, že nehnuteľnosť zdedí aj len jeden z dedičov, a to syn Vášho brata, ktorý by bol dedičom, ak by brat dedičstvo odmietol. Alebo nehnuteľnosť zdedíte všetci dedičia spolu a následne si vyporiadate medzi vami dedením vzniknuté podielové spoluvlastníctvo tak, že nehnuteľnosť nadobudne syn vášho brata. 

Ak by totiž dedičstvo neodmietol, hneď po jeho nadobudnutí by mohol exekútor zriadiť exekučné záložné právo na podiel na nehuteľnosti zdedený vašim bratom. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Dedenie dlhov a odmietnutie dedičstva (Dedičské právo)

Dobrý deň, umřel nám otec, s naší mámou je dlouho rozvedený, moc jsem se s ním nestýkal. Táta neměl žádný majetek. Netuším, kolik měl peněz, a možná měl nějaké dluhy. Žádný sourozenec nefiguruje na jeho případném úvěru nebo hypotéce. Když jeho dědictví bude vycházet záporně, stačí nám se sestrou a bratrem dědictví odmítnout a žádné dluhy na nás nepřejdou – je to tak správně? Moc vám děkuji za odpověď. Přeji vám krásný den.

Odpoveď: Dedenie dlhov a odmietnutie dedičstva

(odpoveď odoslaná: 27.09.2024)

Dobrý deň, otázku nám píšete z územia mimo SR.

Uvádzame, že ak ide o dedenie na území Českej republiky, musíte pre presnp odpoveď kontaktovať prípadnp bezlatnú poradňu na území ČR.

Ak by išlo o dedenie na území SR, potom ak otec mal nejaký majetok - aktíva a mal aj dlhy ako pasíva dedičstva, vy - súrodenci dedičstvo odmietnete a tým je to pre vás vybavené. Súd vyhlási lv zmysle ust. § 205 Civil. mimosporového poriadku tzv. likvidáciu dedičstva. Nik od Vás nemôže žiadať, aby ste dedičstvo prijali, lebo dedenie nemá byť pre dediča záťažou a následne nik od Vás nebude môcť žiadať, aby ste uhradili dlhy Vášho otca, lebo nezdedíte žiadny majetok - aktíva a dôjde k likvidácii dedičstva.

Citujeme ust. § 205 Civil. mimosporového poriadku :

 

"(1) Ak je dedičstvo predlžené a ak nedôjde k dohode dedičov a veriteľov o jeho prenechaní veriteľom na úhradu dlhov podľa § 202, môže súd aj bez návrhu uznesením nariadiť likvidáciu dedičstva. (2) Súd nariadi likvidáciu dedičstva aj vtedy, ak štát navrhol likvidáciu nepredlženého dedičstva preto, že veriteľ odmietol prijať na úhradu svojej pohľadávky vec z dedičstva. (3) O nariadení likvidácie vydá súd uznesenie, v ktorom vyzve veriteľov, aby si prihlásili svoje pohľadávky v lehote, ktorú v uznesení určí, ktorá nesmie byť kratšia ako jeden mesiac s uvedením výšky, právneho dôvodu a spôsobu zabezpečenia, a upozorní ich, že pohľadávky, ktoré nebudú pri likvidácii uspokojené, zaniknú. Toto uznesenie zverejní na úradnej tabuli súdu, na webovej stránke príslušného súdu a na webovom sídle Notárskej komory Slovenskej republiky. (4) Len čo uznesenie o nariadení likvidácie dedičstva nadobudne právoplatnosť, nepostupuje sa už podľa § 202 až 204."   Predpokladáme, že právna úprava dededia bude v Českej republike obdobná ako na území SR.

Podotázka: Dedenie dlhov a odmietnutie dedičstva (Dedičské právo)

Dobrý deň, zomrel nám syn a po ňom zostala neplnoletá dcéra, ktorú máme v náhradnej starostlivosti. Okrem auta a životnej poistky nič nevlastní. Auto má hodnotu okolo 300€ a poistka asi 2000€, ale má dlh okolo 2000€. Musíme to ako rodičia zaplatiť? Ďakujem pekne za odpoveď. H.

Odpoveď: Dedenie dlhov a odmietnutie dedičstva

(odpoveď odoslaná: 20.09.2024)

Dobrý deň, ďakujeme za prejavenú dôveru.

Vo veci uvádzame, že poistné plnenie zo životnej poistky nie je predmetom dedenia ak váš nebohý syn v zmluve uviedol komu má byť vyplatená poistná suma v prípade jeho úmrtia. Uvedené vyplýva z ust. § 817 Občianskeho zákonníka. Predpokladáme, že váš syn ako oprávnenú osobu určil svoju dcéru, prípadne vás ako rodičov.

Ak vychádzame z predpokladu, že suma zo životnej poistky bude vyplatená dcére Vášho syna, potom majetok, ktorý by mal byť predmetom dedenia je len osobné motorové vozidlo v hodnote cca  300 € ako uvádzate v otázke.

Ak je to tak, potom v súlade s ust. § 188 Civilného mimosporového poriadku platí, že ide o nepatrný majetok a tento bude vydaný osobe, ktorá zabezpečila pohreb poručiteľa /citujeme/ :


"(1) Ak poručiteľ zanechal majetok nepatrnej hodnoty alebo ak majetok poručiteľa nedosahuje výšku primeraných nákladov spojených s pohrebom poručiteľa, môže ho súd vydať tomu, kto sa postaral o pohreb, a konanie o dedičstve zastaviť. (2) Ak ten, kto sa postaral o pohreb poručiteľa, s prevzatím majetku nesúhlasí alebo ak je sporné, kto sa postaral o pohreb, súd majetok prejedná ako dedičstvo."

 

Dedičské konanie v pravom slova zmysle ani nebude a veritelia nemôžu od Vás ako rodičov a ani od dcéry Vášho syna nič vymáhať a to ani v prípade, že by mali súdne rozhodnutie. Uvádzame, že jediným zákonným dedičom Vášho nebohého syna je jeho dcéra.

Uvádzame tiež vo Vašom záujme, aby ste veriteľom nič nepodpisovali, nepodpisovali žiadne uznanie dlhu, dohodu o splátkach alebo dohodu o zrážkach zo mzdy, prípadne listinu, že pri čiastočnej úhrade dlhu vám zostatok odpustia. Nedajte sa oklamať tým, že ste povinná ako rodič a dcéra poručiteľa ako dedič uhradiť dlhy poručiteľa, pričom sa veriteľ bude odvolávať na ust. § 470 Občiasnkeho zákonníka. Ak bude predmetom dedenia osobné motor. vozidlo v hodnote 300 €, ide o nepatrný majetok, ktorý bude vydaný osobe/-bám, ktoré zabezpečili pohreb poručiteľa akouvádzame vyššie.

Nič neuhradzujte.

V dedičskom konaní predložte doklady o úhrade pohrebných nákladov.

V prípade potreby kontaktujte našu advokátsku kanceláriu, aby sme vám pomohli.


Trápi vás "Dedenie dlhov a odmietnutie dedičstva" a chcete pomôcť?

Podotázka: Dedenie dlhov a odmietnutie dedičstva (Dedičské právo)

Dobrý deň, poprosím o informáciu, či je právne možné vydať prehlásenie mňa ako rodiča k svojmu synovi ohľadne dedičstva, prípadne spísanie notárskej zápisnice o vydedení syna. Mám exekúcie, ktoré splácam, ale vzhľadom k výške príjmu myslím, že sa mi nepodarí splatiť všetko. Nechcem, aby syn po mojej smrti dedil dlhy, a dočítala som sa, že syn sa vie zriecť dedičstva až po mojej smrti. Preto prosím o informáciu, či je právna možnosť ohľadne mojej otázky. Zdržiavam sa v zahraničí, ale osobné stretnutie v prípade riešenia problému nie je problém. Ďakujem a prajem pekný deň. T.

Odpoveď: Dedenie dlhov a odmietnutie dedičstva

(odpoveď odoslaná: 09.09.2024)

Dobrý deň, z otázky vyplýva, že máte dlhy, ktoré sú vymáhané v exekučnom konaní. Nechcete, aby váš syn zdedil dlhy a pýtate sa z tohto dôvodu na možnosti vydedenia syna.

Uvádzame, že nateraz nie je potrebné riešiť žiadne vydedenie syna, a ani syn sa nemôže ako vzdať a ani odmietnúť dedičstvo po vás, lebo dedičstvo v právnom slova zmysle neexistuje a to z jednoduchého dôvodu, že vy žijete. Syn sa za svojho života nemôže vzdať práva, ktoré vznikne v budúcnosti a teda ani práva dediť, lebo táto skutočnosť ešte nenastala.

V prípade úmrtia Vás ako matky riešením na strane syna je odmietnutie dedičstva,  syn potom nezdedí nič, ani aktíva ani pasíva a nik od neho nemôže nič vymáhať ani cestou súdu.


Podotázka: Dedenie dlhov a odmietnutie dedičstva (Dedičské právo)

Dobrý deň, po smrti babky sme zistili, že mala pôžičku, ktorú pravdepodobne nesplácala, a našli sme len list od exekútora. Dedické konanie sa konať nebude, keďže babka nemala žiadny majetok. Ako máme ďalej postupovať? Je možnosť, že dlh bude odpustený? S pozdravom, [Vaše Meno]

Odpoveď: Dedenie dlhov a odmietnutie dedičstva

(odpoveď odoslaná: 21.06.2024)

Dobrý deň,

vo Vašom prípade, ak babka nemala žiadny majetok, v dedičskom konaní sa nebude preejdnavat žiadny majetok. V tomto prípade odporúčam prešetriť, či naozaj neboli žiadne aktíva, ktoré by mohli byť predmetom dedičstva. Ak sa ubezpečíte, že žiadne majetky nie sú, nebudete zodpovedať za jej dlhy.

Ak teda nezdedíte žiadne aktíva, nebudete musieť splatiť ani dlhy.

Možnosť odpustenia dlhu priamo ako dedičovi je nereálne. Odporúčam na dedičskom pojednávaní vyhlásiť, že odmietate dediť. 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Dedenie dlhov a odmietnutie dedičstva (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na jednu vec. Pred približne trinástimi rokmi, keď som bola študentka, podala som na otca trestné oznámenie za neplatenie výživného. Dnes mám 30 rokov a môj otec zomrel minulý rok v decembri. Dedické konanie ešte len prebehne a dozvedeli sme sa, že jeho dlhy vrátane iných exekúcií sa vyšplhali na približne 30 000 eur. Jeho štvrtina za dom predstavuje približne 14 000 eur, takže viem, že nám ako deťom neostáva nič iné, než sa dedičstva vzdať, ako nám to bolo vysvetlené. Avšak zaujíma ma, čo sa stane s výživným, ktoré mal otec zaplatiť. Zanikne toto nárokovateľné výživné spolu s jeho dlhmi v prípade, ak sa vzdáme dedičstva? Ďakujem pekne za odpoveď.

Odpoveď: Dedenie dlhov a odmietnutie dedičstva

(odpoveď odoslaná: 10.06.2024)

Dobrý deň, 

ďakujem za vašu otázku. Vážim si, že ste sa obrátili na mňa s vašou situáciou.

V prvom rade by som chcel objasniť otázku dedičstva a dlhov zosnulého. Ak sa vy a ostatní dediči rozhodnete vzdať dedičstva, vzdávate sa nielen aktív (ako je podiel na dome), ale aj pasív (dlhov zosnulého). 

Výživné je osobitný druh záväzku, ktorý priamo súvisí s vašimi nárokmi voči otcovi. Ak ste v minulosti podali na otca trestné oznámenie za neplatenie výživného, mali by ste mať súdne rozhodnutie alebo obdobný dokument, ktorý presne stanovuje výšku dlhu. Tento dlh mohol byť predmetom exekúcie, ak ste ho uplatnili exekučne.

Vy si ho môžete uplatniť v dedičskom konaní, ak niekto prevezme majetok, do výšky dedičstva zodpovedá za dlhy ma výživnom. 


Trápi vás "Dedenie dlhov a odmietnutie dedičstva" a chcete pomôcť?

Podotázka: Dedenie dlhov a odmietnutie dedičstva (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ako to je s dedičským konaním. Ak odmietnem dedičstvo, pretože moja zosnulá mama nemala žiadny majetok, a rozhodnem sa neprvziať jej dlhy, budú tieto dlhy následne prenesené na moju deväťročnú dcéru, ktorá je občiankou Spojeného kráľovstva a nemá slovenský pas ani občianstvo? Ďakujem pekne.

Odpoveď: Dedenie dlhov a odmietnutie dedičstva

(odpoveď odoslaná: 21.05.2024)

Dobrý deň, nie je to tak ako uvádzate v otázke.

Vo veci dedičského konania je potrebné, aby ste dedičstvo odmietli v celosti /majetok, aj dlhy/. Následne nik od vás nič nemôže vymáhať a to ani cestou súdu. Vaša dcéra nie je dedičom, lebo vy ako dcéra vašej matky žijete.

Zrejme neviete ktorý notár bude prejednávať dedičstvo. Toto môžete zistiť na informačnom centre okresného súdu podľa miesta trvalého bydliska matky v čase úmrtia a zistíte tak mneo notára. Následne môžete kontaktovať notára.


Podotázka: Dedenie dlhov a odmietnutie dedičstva (Dedičské právo)

Dobrý deň, po smrti môjho manžela som zistila, že mal nejaké dlhy. S časťou sa vyrovnal, ale zostali nevyrovnané pohľadávky voči vymáhacej spoločnosti. Jedná sa o spotrebný úver, ktorý spoločnosť Intrum odkúpila od banky, a ďalší spotrebný úver priamo z banky. Úvery si môj manžel vzal v rokoch 2012 a 2013, pričom výzvy na zaplatenie od vymáhacej spoločnosti boli doručené v rokoch 2020 a 2022. O týchto pohľadávkach sme informovali notárku v rámci dedičského konania, a tá poslala vymáhacej spoločnosti oficiálnu výzvu na prihlásenie pohľadávok. Spoločnosť na túto výzvu nereagovala. Po ukončení dedičského konania som sa na vymáhaciu spoločnosť obrátila aj ja s výzvou, aby preukázali existenciu a výšku pohľadávok, no aj to zostalo bez odozvy. Aké kroky by som mala podniknúť ďalej, keďže obe pohľadávky by mali byť aktuálne vo výške približne 4000 eur? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Odpoveď: Dedenie dlhov a odmietnutie dedičstva

(odpoveď odoslaná: 15.04.2024)

Dobrý deň, vo vašej otázky uvádzame, že z vašej strany nie je potrebné, aby ste vymáhačskú spoločnosť kontaktovali.

Podstatné je to, že manžel si zobral úvery niekedy v roku 2012 a 2013, kde predpokladáme, že v uvedených veciach nebol vydaný žiadny rozsudok alebo platobný rozkaz, ktorý by ho zaväzoval k úhrade dlžných súm.  Uvádzame, že aj keď manžel zomrel, premlčacia doba v zmysle ust. § 101 Občianskeho zákonníka, ktorá je tri roky, plynie naďalej. Smrť dlžník nemá vplyv na zastavenie plynutia premlčacej doby.

Podstatné vo veci je to, či manžel nepodpísal nejakú dohodu o splátkach alebo zrážkach zo mzdy, prípadne dokonca neuznal samotný i keď premlčaný dlh.

Odporúčam s dokladmi, ktoré máte k dispozícii, vrátane rozsahu a dátumu a rozsahu uhradených splátok manželom, kontaktovať advokáta. Odporúčam súčasne kontaktovať okresný súd podľa miesta trvalého bydliska manžela, či voči nemu nebola podaná nejaká žaloba zo strany vymáhačskej spoločnosti.

Vy ako dedič, a ani vaše deti ako dedičia nech nepodpisujú žiadne uznanie dlhu, alebo listinu, z ktorej by vyplývalo, že pri čiastočnej úhrade dlhu vám zostatok odpustia.

Vo veci môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.


Podotázka: Dedenie dlhov a odmietnutie dedičstva (Dedičské právo)

Dobrý deň, ospravedlňujem sa vopred, ak v texte bude chýbať mäkčeň alebo dĺžeň, keďže nemám slovenskú klávesnicu. Súčasná situácia je taká, že moja babička má exekúcie a dlhy; je už veľmi stará a má dvoch synov. Môj otec má dlhy a taktiež pravdepodobne exekúcie, a to isté platí aj pre môjho strýka. S touto časťou rodiny nemám žiadny kontakt. Podľa informácií z prípadov podobných mojej situácii som pochopil, že by som sa mal vzdať dedičstva - rovnako ako moji dvaja súrodenci, čo mám v pláne aj ja. Otázka 1: Ako môžem formálne vyhlásiť vzdanie sa dedičstva (majetku i dlhov)? Mám to urobiť písomne cez súd, právnika, notára alebo inú inštitúciu? Ja a moji súrodenci žijeme už niekoľko rokov v zahraničí a neplánujeme sa vracať na Slovensko. Čo sa týka mojej osoby, prebiehal proti môjmu otcovi dokonca súdny proces, pretože po rozvode našich rodičov neplatil výživné na mňa, keďže som si vybral žiť s matkou. Moja sestra má malé dieťa vo veku troch rokov, nie je však vydatá. Žijú spolu s otcom dieťaťa, ale doteraz sa nekonala svadba. Otázka 2: Musí moja sestra formálne vyhlásiť vzdanie sa dedičstva aj za svoje maloleté dieťa, správne? Prajem vám pekný deň.

Odpoveď: Dedenie dlhov a odmietnutie dedičstva

(odpoveď odoslaná: 26.01.2024)

Dobrý deň, ďakujeme za prejavenú dôveru.

Riešenie je pre vás jednoduché :

Z otázky vyplýva, že váš otec a jeho brat ako potomkovia starej matky žujú, tedo zo zákona budú zákonnými dedičmi po starej matke ak by došlo k jej úmrtiu. Z uevdeného dôvodu, že potomkovnia vašej starej matky žijú, vy a ani vaši súrodenci nemusia nateraz nič robiť. Vy ako vnuk starej matky nie ste nateraz jej zákonným dedičom a preto ani nemôžete dedičstvo odmietnúť, lebo stará matka ako aj jej synovia žijú. Dedičstvo v podstate teraz ani neexistuje, lebo nedá sa určiť čo ude predemtom dedenia, lebo nenastalo úmrtie konkrétnej osoby. Odmietnutie dedičstva bude teda za tohto právneho stavu prichádzať do úvahy len pre nich.

V prípade, že by váš otec sa nedožil úmrtia starej matky, teda zomrel by skôr ako stará matka, potom by ste prichádzali do úvahy ako zákonný dedič. Následne len na základe predvolania notára  budete môcť dedičstvo odmietnúť v celosti, čo má ten právny následok, že nič nezdeíte po starej matke, ani majetok a ani dlhy. Nik od vás následne nemôže nič vymáhať ani cestou súdu. Uvedené sa týka rovnako aj vašich súrodencov, resp. aj detí vášho strýka. Nik vás nempže ani cestou súdu donútiť, aby ste prijali dedičstvo.

Pokiaľ ide o syna vašej sestry, tento syn by bol zákonným dedičom je v prípade, že by sa sestra nedožila úmrtia starej matky resp. úpmrtia svojho otca. Rovnako pre ňu paltí, že nateraz nič netreba robiť, lebo stará matka a váš otec žije.

 


Trápi vás "Dedenie dlhov a odmietnutie dedičstva" a chcete pomôcť?

Podotázka: Dedenie dlhov a odmietnutie dedičstva (Dedičské právo)

Dobrý deň, moja mama mala úver v nemenovanej spoločnosti, ktorý splácala včas a mala ho poistený najväčším balíčkom Maxim+, vzťahujúcim sa na úrazy, choroby, pracovnú neschopnosť a úmrtie. Bohužiaľ, pred dvoma týždňami zomrela v dôsledku choroby. Poslala som teda všetky potrebné dokumenty do poisťovne, vrátane úmrtného listu, prihlášky do poistenia a prehliadky mŕtvej osoby. Spoločnosť napriek tomu volala až osemkrát na jej číslo, hoci vedeli, že mama je mŕtva. Snažili sa ju dokonca kontaktovať aj prostredníctvom emailu. V emailoch som našla, že znížili splátku z 331 eur na 285 eur. Ako sa v tomto prípade mám zachovať? Očakávala som, že keďže bol úver poistený, poisťovňa automaticky zaplatí zvyšok dlhu, tak ako je to aj uvedené v zmluve. Ja som študentka a v žiadnom prípade si ho nemôžem dovoliť splácať. Čo mám robiť? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dedenie dlhov a odmietnutie dedičstva

(odpoveď odoslaná: 24.09.2023)

Dobrý deň, na vami položenú otázku uvádzame, že spoločnosti uvedenej v otázke nič neuhradzujte a trvajte na vyplatení prípadnej dlžnej sumy splátok úveru zo strany poisťovne. Otázkou vôbec je či nejaký dlh ešte existuje, keďže ide o nebankovú spoločnosť a je predpoklad, že v prípade súdneho sporu by bola zmluva o spotrebiteľskom úvere vyhlásená za neplatnú, z čoho vyplýva, že dlžník by bol povinný uhradiť len istinu bez úrokov a poplatkov, prípadne vám vrátiť všetku sumu, ktorú vaša mama zaplatila naviac nad požičanú sumu.

Podľa § 484 Občianskeho zákonníka platí v prípade dedenia dlhov poručiteľa platí :

"Súd potvrdí nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov. Pri dedení zo zákona sa dedičovi do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovania; ak ide o dediča uvedeného v ustanovení § 473 ods. 2, započíta sa okrem toho aj to, čo od poručiteľa bezplatne dostal dedičov predok. Pri dedení zo závetu treba toto započítanie urobiť, ak na to dal poručiteľ príkaz alebo ak by inak obdarovaný dedič bol oproti dedičovi uvedenému v ustanovení § 479 neodôvodnene zvýhodnený."   Nevieme čo bude predmetom dedenia po vašej mame, ale ak nebude predmetom dedenia žiadny majetok, potom riešením na vašej strane je odmietnúť dedičstvo v celosti, a následne nik od vás nemôže vymáhať žiadne dlhy a to ani cestou súdu.   Spoločnosti, ktorá poskytla mame úver nič nepodpisujte, žiadne uznanie dlhu, dohodu o splátkach, dohodu o zrážkach, prípadne listinu z ktorej by vyplývalo, že pri čiastočnej úhrade dlhu vám zostatok odpustia. Nič neuhradzujte, ani jeden cent. Spoločnosti, ktorá poskytla úver môžete odkázať, že ak sú právneho názoru, že im vaša mama niečo dlhovala ku dňu úmrtia, aby svoju pohľadávku uplatnili v dedičskom konaní /toto im môžete oznámiť, ale aj nemusíte - nie ej to vaša povinnosť, lebo majú poznať postup v prípade úmrtia svojho klienta. Nie ej vašou povinnosťou ich poučovať o práve/. V prípade potreby nás kontaktujte.

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Dedenie dlhov a odmietnutie dedičstva" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.