Dobrý deň, z otázky predpokladáme, že dedičské konanie prebieha a teda ak máte dôvodné pochybnosti o dlhoch Vašej matky, ktoré vznikli za jej života podpísaním rôznych zmlúv o pôžičke od nebankových spoločností, potom odporúčam v dedičskom konaní požiadať notára, aby verejnou vyhláškou vyzval veriteľov, aby svoje pohľadávky prihlásili v dedičskom konaní /§ 199 Civil. mimosporového poriadku/. Notár súčasne určí lehotu na prihlásenie predmetných pohľadávok minimálne 30 dní.
Uvádzame, že Vy ako dedič zodpovedáte za dlhy poručiteľa, rovnako aj Váš brat ako zákonný dedič, v zmysle ust. § 470 Obč. zákonníka :
"(1) Dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou.
(2) Ak je viac dedičov, zodpovedajú za náklady poručiteľovho pohrebu a za dlhy podľa pomeru toho, čo z dedičstva nadobudli, k celému dedičstvu." Ak by aj veritelia prihlásili svoje pohľadávky do dedič. konania, Vy ich uhradiť nemusíte, keďže v dedičskom konaní ich veritelia len prihlásia, čo ešte neznamená, že nie sú napr. premlčané a pod. Ide o to, že pohľadávky veriteľov môžu byť premlčané /všeobecná premlčacia doba podľa § 101 Obč. zákonníka je 3 roky/, môžu byť neplatné z dôvodu, že zmluva s nebankovou spoločnosťou obsahuje neprijateľné zmluvné podmienky, pokuty a nezákonné úroky, a zmluva v prípade súdneho konania môže byť vyhlásená za neplatnú. Ak by Vás aj kontaktovali veritelia v priebeh dedičského konania, ale po skončení dedič. konania, Vy sama nič neuhradzujte, nepodpisujte žiadne uznanie dlhu, dohodu o splátkach alebo dohodu o zrážkach zo mzdy. To isté sa týka aj Vášho brata. Doklady o záväzkoch Vašej matky, ktoré vznikli zo zmlúv s nebankovými spoločnosťami, prípadne bankami, nechajte vždy skontrolovať advokátovi. V prípade potreby resp. záujmu kontaktujte našu advokátsku kanceláriu.