POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Môže pracovná zmluva obsahovať dojednanie zmluvnej pokuty?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Môže pracovná zmluva obsahovať dojednanie zmluvnej pokuty?

Dobrý deň, okrem svojho zamestnania tiež podnikám. No moja pracovná zmluva sa práve skončila. V pracovnej zmluve mám uvedenú zmluvnú pokutu za preberanie zákazníkov, ktorú považujem za zrejme konkurenčnú doložku. Tá obsahuje len prvý odsek ustanovenia § 83a Zákonníka práce, ktorý pojednáva o ochrane zamestnávateľa. Ostatné odseky, najmä 4. a 5., nie sú v zmluve uvedené. Môže byť táto dohoda o zmluvnej pokute považovaná za platnú? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Môže pracovná zmluva obsahovať dojednanie zmluvnej pokuty?

Dobrý deň, podľa § 83a ods. 1 Zákonníka práce (ZP), zamestnávateľ a zamestnanec sa môžu v pracovnej zmluve dohodnúť, že zamestnanec po skončení pracovného pomeru nebude po určitú dobu, najdlhšie jeden rok, vykonávať zárobkovú činnosť, ktorá má k predmetu činnosti zamestnávateľa konkurenčný charakter. Predmetnú dohodu môžu strany uzavrieť len v prípade, ak zamestnanec v priebehu trvania pracovného pomeru má možnosť nadobudnúť informácie alebo znalosti, ktoré nie sú bežne dostupné a ich využitie by mohlo privodiť zamestnávateľovi podstatnú ujmu. Podstatným znakom dohody je aj jej odplatnosť podľa § 83a ods. 4 ZP, čo znamená, že zamestnávateľ musí poskytnúť zamestnancovi primeranú peňažnú náhradu najmenej v sume 50 % priemerného mesačného zárobku zamestnanca za každý mesiac plnenia záväzku. Náležitosti dohody podľa § 83a ods.1, 4 prípadne 5 ZP, musia byť súčasťou pracovnej zmluvy, inak je záväzok neplatný. Preto, ak vaša pracovná zmluva neobsahuje vyššie uvedené náležitosti, je absolutne neplatná. Taktiež je potrebné poznamenať, že v pracovnej zmluve nemožno dohodnúť zmluvnú pokutu pre porušenie povinností z pracovnoprávneho vzťahu. Podľa § 20 ZP, práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov možno zabezpečiť len dohodou o zrážkach zo mzdy, ručením alebo zriadením záložného práva.