Má zamestnávateľ povinnosť doručiť potvrdenie o zamestnaní?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Má zamestnávateľ povinnosť doručiť potvrdenie o zamestnaní?

Dobrý deň, mám záujem o informácie týkajúce sa § 75 ods. 2 Zákonníka práce, podľa ktorého je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi pri ukončení pracovného pomeru potvrdenie o zamestnaní, tzv. zápočtový list. Moj pracovný pomer bol ukončený výpoveďou k 31.5.2016. Celý máj, pred skončením pracovného pomeru, som čerpal dovolenku. Po ukončení pracovného pomeru, konkrétne 12.6.2016, mi zamestnávateľ poslal výzvu za účelom vysporiadania formalít. Na túto výzvu som reagoval zaslaním e-mailu s odpoveďou, že som odcestoval mimo Slovenska a nemôžem sa osobne dostaviť, preto by som uvítal, keby mi zápočtový list poslal poštou. Zatiaľ mi však na môj e-mail neodpovedal a ani mi zápočtový list neposlal. Chcem sa opýtať, či je tento postup zo strany zamestnávateľa správny a či nemusí doručiť zápočtový list. Boli by ste mi schopní poradiť? Ďakujem.

Odpoveď: Má zamestnávateľ povinnosť doručiť potvrdenie o zamestnaní?

Dobrý deň, v zmysle § 75 ods. 2 Zákonníka práce, má zamestnávateľ povinnosť vydať potvrdenie o zamestnaní vo vzťahu ku všetkým zamestnancom, pričom ju musí splniť aj bez žiadosti zamestnanca. Najneskorším termínom pre vydanie potvrdenia o zamestnaní je deň skončenia pracovného pomeru a to bez ohľadu na to, či o jeho vyhotovenie zamestnanec žiada alebo nie. Vydanie potvrdenia ani nemôže byť podmieňované splnením iných povinností zamestnanca. Ak Vám zamestnávateľ potvrdenie o zamestnaní nevydal, koná v rozpore so Zákonníkom práce. Na základe uvedeného ste preto oprávnený domáhať sa splnenia povinnosti zamestnávateľa súdnou žalobou.