Zmena rozsudku o výživnom

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo,

Otázka: Zmena rozsudku o výživnom

Dobrý deň, chcem sa opýtať na zmenu rozsudku ohľadom výživného. Moja bývalá manželka požaduje vyššie výživné na našu neplnoletú dcéru. Súd rozhodol pred necelým rokom a ona tvrdí, že mu pridelené výživné je nedostatočné. Je presvedčená, že súd rozhodol nesprávne a že má nárok na viac. Mala by podľa Vás úspech na súde, ak by podala žiadosť o zmenu rozsudku týkajúceho sa výživného? Ďakujem.

Odpoveď: Zmena rozsudku o výživnom

Dobrý deň,

zmena rozsudku o výživnom musí byť podložená konkrétnymi okolnosťami. Skúma sa situácia, aká tu bola na strane oboch rodičov a dieťaťa v čase predchádzajúceho rodiča a ta sa porovná so súčasnou situáciou. Nižšie uvedený judikát to vysvetľuje:

v rozhodnutí súdu R 27/1974 je uvedné:

"Pre posúdenie predpokladov na zmenu právoplatného rozsudku o výživnom (§ 99 ods. 1 ZR; teraz § 78 ods. 1) sa musí preukázať záver, že došlo k zmene pomerov a že v dôsledku toho treba zmeniť aj výšku výživného. Nestačí len úvaha o tom, či doterajšie výživné je primerané. Inak by totiž išlo o neprípustnú reparáciu právoplatného súdneho rozhodnutia."

To znamené, že Vaša mnaželka by musela preukázať súdu, že skutočne došlo k zmene pomerov (napr. preukázateľne vyššie náklady na ošatenie, stravu, školské potreby a pod.). Tak ako uvádza vyššie uvedené rozhodnutie súdu, nestačí len domnienka ale fakty a dôkazy.

Vo Vašom prípade by podľa môjho názoru takémuto návrhu, resp. návrhu s takýmto odôvodnením súd  nevyhovel.