Vykonateľnosť výroku o výživnom


Online právna poradňa
Oblasť práva: Procesné právo (civilné), Trnavský
Odpovedá: Advokát Trnava
Odpovedané dňa: 6. 6. 2016

Otázka: Vykonateľnosť výroku o výživnom

Dobrý deň, dnes mi prisiel rozsudok o rozvode. Je tam napísané, navrhovatel ma platit vyzivne počnuc dnom právoplatnosti rozsudku o rozvode. Napriek tomu ze podal ziadost o rozvod on, odstahoval sa od nas v oktobri 2015, nevzdal sa odvolania,odisiel koli inej zene od rodiny. Rozvod bol v apríli 2016, odkedy ma platit vyzivne? Ak sa odvola, tak sa to moze natahovat a dovtedy nemam narok na vyzivne na dieta az od pravoplatnosti rozsudku? Dakujem za odpoved.

Odpoveď: Vykonateľnosť výroku o výživnom

Dobrý deň. Výroky súdu ohľadom výživného majú osobitný právny režim, nakoľko pre tieto výroky platí tzv. predbežná vykonateľnosť. Legislatívne vyjadrenie tohto inštitútu je upravené v ustanovení § 162 ods. 2 Občianskeho súdneho poriadku, podľa ktorého: „Predbežne vykonateľné sú rozsudky odsudzujúce na plnenie výživného alebo pracovnej odmeny za posledné tri mesiace pred vyhlásením rozsudku.“ Vzhľadom na uvedené by mal povinný rodič plniť výživné aj vtedy, ak sa voči rozsudku odvolá.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Vykonateľnosť výroku o výživnom (Procesné právo (civilné))

Dobrý deň, chcem sa spýtať ak som podal dovolanie na najvyšší súd vo veci výživného tak je rozsudok právoplatný alebo musím počkať na vyjadrenie z najvyššieho súdu a potom nadobudne právoplatnosť ? Ďakujem.

Odpoveď: Vykonateľnosť výroku o výživnom

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 21.01.2020)

Dobrý deň, podľa ust. § 44 Civilného mimosporového poriadku platí, že rozsudky o výživnom sú predbežne vykonateľné, t.j. vykonateľné sú  doručením. Nie je podstatné či ste podali odvolanie alebo dovolanie, platiť je potrebné podľa rozsudku.

K uvedenému zaujal názor aj Najvyšší súd SR, ktorý uviedol že podanie odvolania proti predbežne vykonateľnému rozsudku nemá za následok odklad jeho vykonateľnosti. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vykonateľnosť výroku o výživnom (Procesné právo (civilné))

Dobrý deň, okresný súd rozhodol po niekoľkých rokoch o znížení likvidačného výživného s vetou vo výroku "Súd znižuje počínajúc vykonateľnosťou tohto rozhodnutia". Predpokladám, že exmanželka sa odvolá a celé sa to ešte môže naťahovať až do rozhodnutia krajského súdu. Keďže som momentálne nezamestnaný bez príjmu, tak každé okamžite zníženie by mi pomohlo. Odkedy je možné začať platiť znížené výživné? Ďakujem pekne za odpoveď.

Odpoveď: Vykonateľnosť výroku o výživnom

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 22.06.2018)

Dobrý deň, vykonateľnosť rozsudkov o výživnom, a to nielen rozsudkov o určení, zvýšení, ale aj znížení a zrušení upravuje ustanovenie § 44 Civilného mimosporového poriadku. Podľa tohto ustanovenia sú rozsudky o výživnom vykonateľné doručením. Ide o tzv. predbežnú vykonateľnosť súdnych rozhodnutí, ak sa výrok týka výživného. V praxi to znamená, že hoci by sa jeden alebo druhý účastník konania odvolal proti rozsudku, tento je v časti výroku o výživnom vykonateľný bez ohľadu na to, že rozsudok ešte nie je právoplatný.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vykonateľnosť výroku o výživnom (Procesné právo (civilné))

Za aktuálnej legislatívy neexistuje možnosť ako dosiahnuť odklad vykonateľnosti výrokov o zročnom, či riadnom výživnom. Čo, keď je zročné výživné likvidačné?

Odpoveď: Vykonateľnosť výroku o výživnom

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 10.03.2018)

Dobrý deň, zročné výživné nie je predbežne vykonateľné, iba bežné výživné je predbežne vykonateľné.

Tá vykonateľnosť nastáva priamo zo zákona, preto sa nedá odložiť.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vykonateľnosť výroku o výživnom (Procesné právo (civilné))

Dobrý deň, na súde prvej inštancie mi sudkyňa z dôvodu, že som si dovolil na ňu sťažovať sa, rozsudkom uložila výživné na dve deti 8 a 11 rokov 120 Eur a 150 Eur čo je spolu 270 Eur. Pritom jej bolo zrejmé, že môj priemerný mesačný príjem v roku 2015 zo živnosti bol po zdanení 305 Eur mesačne a v tomto roku som bol z vážnych dôvodov na PN 5 mesiacov, kedy som nemohol vykonávať činnosť vôbec. Matka našich detí, ktorá mi už štvrtým rokom bráni s nimi v kontakte uviedla mesačný príjem 750 Eur a jej rodičia, s ktorými s nimi spolu s deťmi žijú v jednej domácnosti majú príjmy v čistom 550 Eur a 720 Eur + svokor príjem zo živnosti. Ja žijem v domácnosti sám. Voči rozsudku som podal odvolanie na KS. Je nejaká zákonná možnosť požiadať niekde o pozastavenie vykonateľnosti časti rozsudku o výživnom pokým odvolací súd nerozhodne vo veci? Vopred ďakujem.

Odpoveď: Vykonateľnosť výroku o výživnom

Odpovedá: Advokát Bratislava (odpoveď odoslaná: 04.12.2016)

Dobrý deň, v zmysle ustanovenia § 44 Civilného mimosporového poriadku sú rozsudku o výživnom tzv. predbežne vykonateľné. Tzn. že sú vykonateľné doručením rozsudku. Toto ustanovenie nie je možné vylúčiť. Zákon nepripúšťa možnosť odložiť vykonateľnosť výroku súdu o výživnom. Nápravu takéhoto rozhodnutia môžete dosiahnuť iba v rámci odvolacieho konania, pričom je rozhodnutie o výživnom vykonateľné, kým odvolací súd nezruší takýto rozsudok.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vykonateľnosť výroku o výživnom (Procesné právo (civilné))

Dobry den, chem sa opytat: priatel podal ziadost o znizenie vyzivneho, okresny sud mu vyzivne znizil zo 100eur na 50 eur. Matka maloleteho sa odvolala cize rozsudok pravoplatny nie je ale je vykonatelny, co znamena ze jej ma platit sumu 50 eur do rozsudku krajskeho sudu alebo povodnu sumu 100 eur? Dakujem

Odpoveď: Vykonateľnosť výroku o výživnom

Odpovedá: Advokát Bratislava (odpoveď odoslaná: 19.11.2016)

Dobrý deň,

rozsudky odsudzujúce na plnenie výživného sú predbežne vykonateľné, čiže povinnosť plnenia tu vzniká, ako uvádzate, doručením. Podanie odvolania nemá vplyv na vykonateľnosť. Môže platiť 50 eur. Tento názor zastáva aj Najvyšší súd SR  "V prípade rozsudku, ktorý je predbežne vykonateľný, plynie ale lehota na plnenie (už) od jeho doručenia povinnému účastníkovi. Vykonateľnosť teda v prípade takéhoto rozsudku predchádza právoplatnosť. Počiatok behu lehoty na plnenie pri takomto rozsudku sa preto neviaže na právoplatnosť rozsudku; deň právoplatnosti nie je tu z hľadiska vzniku vykonateľnosti významný. Keďže predbežne vykonateľný rozsudok možno vykonať bez ohľadu na právoplatnosť, nemá podanie odvolania proti predbežne vykonateľnému rozsudku za následok odklad jeho vykonateľnosti."


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk