POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Vykonateľnosť výroku o výživnom

Online právna poradňa
Oblasť práva: Procesné právo (civilné), Trnava

Otázka: Vykonateľnosť výroku o výživnom

Dobrý deň, dnes mi prišiel rozsudok o rozvode. Je v ňom napísané, že navrhovateľ má platiť výživné počnúc dňom právoplatnosti rozsudku o rozvode. Napriek tomu, že žiadosť o rozvod podal on a odstahoval sa od nás už v októbri 2015, nevzdal sa práva na odvolanie a odišiel od rodiny kvôli inej žene. Rozvod sa uskutočnil v apríli 2016 – odvtedy má platiť výživné? Ak sa odvolá, môže sa proces naťahovať a dovtedy nemám nárok na výživné na dieťa až do doby právoplatnosti rozsudku? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vykonateľnosť výroku o výživnom

Dobrý deň. Výroky súdu ohľadom výživného majú osobitný právny režim, nakoľko pre tieto výroky platí tzv. predbežná vykonateľnosť. Legislatívne vyjadrenie tohto inštitútu je upravené v ustanovení § 162 ods. 2 Občianskeho súdneho poriadku, podľa ktorého: „Predbežne vykonateľné sú rozsudky odsudzujúce na plnenie výživného alebo pracovnej odmeny za posledné tri mesiace pred vyhlásením rozsudku.“ Vzhľadom na uvedené by mal povinný rodič plniť výživné aj vtedy, ak sa voči rozsudku odvolá.