Zmena priezviska pri osvojení


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo,
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Zmena priezviska pri osvojení

Dobrý deň, chcel by som si osvojiť (adoptovať) synovca a potreboval by som vedieť ako je to so zmenou priezviska pri osvojení, keď ho chcem zmeniť tak, aby sa volal ako ja. Musím to urobiť až po osvojení, alebo súd zmení priezvisko aj v konaní o osvojení? Určí súd pri rozhodnutí o osvojení aj priezvisko dieťaťa? Ďakujem.

Odpoveď: Zmena priezviska pri osvojení

Dobrý deň, 

zmena priezviska pri osvojení je možná, osvojenec bude mať priezvisko osvojiteľa. V rozsudku, ktorým sa vyslovuje osvojenie, súd uvedie i priezvisko, ktoré bude osvojenec mať.

Osvojením zanikajú vzájomné práva a povinnosti medzi osvojencom a pôvodnou rodinou, ako aj medzi osvojencom a poručníkom alebo opatrovníkom, ktorý mu bol ustanovený súdom. Ak je osvojiteľ manželom jedného z rodičov osvojenca, príbuzenské vzťahy medzi osvojencom, rodičom a jeho príbuznými zostávajú zachované..

Ešte dodám, že zrušením osvojenia vznikajú znovu vzájomné vzťahy medzi osvojencom a pôvodnou rodinou. Osvojenec bude mať opäť svoje predošlé priezvisko.

 

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo



Podotázka: Zmena priezviska pri osvojení (Rodinné právo)

Dobrý deň, mám 4. Ročného syna s prvého vzťahu. Bývalý sa o neho nezaujíma vôbec, 2,5 roka ho nevidel, vôbec ani žiaden kontakt s ním nemá. Výživné platí poctivo na to určené súdom. Plus platí dlžné výživné na mňa ako na nevydatú matku. S terajším priateľom máme spoločnú 9 mesačnú dcéru, od 1,5 roka vychováva môjho syna. Bývame v spoločnej domácnosti od synových 2 rokov. V máji budeme mať svadbu. Chceme požiadať o zmenu priezviska syna (priezvisko má po mne) a chceli by sme aj, aby si ho môj budúci manžel osvojil. Ako by sme mali postupovať, a či je možné, aby sa nám to podarilo, či môžeme návrh podávať už pred svadbou alebo až potom. Ďakujem.

Odpoveď: Zmena priezviska pri osvojení

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 23.08.2020)

Dobrý deň,

v otázke uvádzate, že syn má priezvisko po Vás. Vzhľadom na okolnosť, že so súčasným partnerom nie ste manželia, nie je možné zmeniť priezvisko syna na priezvisko Vášho partnera. Toto bude možné až po uzatvorení manželstva ak prijmete priezvisko súčasného partnera. Na zmenu priezviska Vášho syna na spoločné priezvisko Vás ako budúcich manželov budete potrebovať písomný súhlas otca dieťaťa a buď formou úradne overeného podpisu alebo na základe osobnej prítomnosti otca dieťaťa na matrike, ; kde otec dieťaťa vyjadrí súhlas so zmenou priezviska.

Ak otec dieťaťa nebude súhlasiť so zmenou priezviska maloletého, potom budete musieť podať návrh na súd.

PokiaĽ ide o osvojenie, je možné požiadať otca dieťaťa, aby vyjadril písomne súhlas s úradne overeným podpisom s osvojením maloletého Vašim budúcim manželom. Tento krok - osvojenie - odporúčame riešiť až po uzatvorení manželstva.

Otázke osvojenia sa venujeme v samostatných článkoch, ktoré nájdete na našej stránke po zadaní pojmu osvojenie do vyhľadávacieho poľa na úvodnej stránke.

Poznamenávame na záver, že otázka priezviska maloletého na priezvisko manžela ako osvojiteľa bude súčasťou rozsudku v konaní o osvojení podľa ust. § 148 Civil. mimospor. poriadku :

"V rozsudku, ktorým sa vyslovuje osvojenie, súd uvedie aj priezvisko, ktoré bude osvojenec mať."

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Zmena priezviska pri osvojení (Rodinné právo)

Dobrý deň chcela by som Vás poprosit o radu. Som tehotná a dva týždne pred termínom põrodu. Som slobodná mamička s tým, že žila som s partnerom ešte na začiatku tehotenstva (s otcom dietata). V 6 mesiaci tehotenstva sa mi otec dietata vyhrážal, ze mi nebude prispievat na jedlo, ked ho nezapisem ako otca do rodného listu a hlavne si vyžiadal priezvisko podla jeho a tym, ze mi slubil ze sa bude o nas starat a ze sa zosobášime. Po mojom súhlase aj na úrade o zapisanie otcovstva moj priatel sa schladil a prestali sme spolu žit, pretože ma začal psychicky ponižovat a tyrat. Tak som sa s ním rozišla kvoli stresom a pytam sa, ze ci je mozne nahlasit zmenu priezviska dietata, aby malo po mne priezvisko. on by s tým nikdy nesúhlasil a za dva týždne mám íst rodit s pocitom nejasnosti. Je teda možné ist aj bez jeho súhlasu zahlásiť na matriku, ze po sklamaní s tým odõvodnením, že chcem, aby dieta malo priezvisko po mne? Dakujem

Odpoveď: Zmena priezviska pri osvojení

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 17.10.2015)

Dobrý deň, na matriku nie je možné ísť nahlásiť zmenu priezviska dieťaťa bez súhlasu druhého rodiča. Matrika bude vyžadovať aj jeho podpis. 

Ak sa však o Vás nestará, neplatí riadne výživné a robí problémy, môžete požiadať súd, aby rozhodol o zmene priezviska dieťaťa.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:



1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musia zhodovať a otázka musí byť vyplnená..
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Prosím vyberte svoj kraj..
Prosím vyberte kategóriu..
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..





Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku