Máte
otázku?

Zmena priezviska pri osvojení


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo,

Otázka: Zmena priezviska pri osvojení

Dobrý deň, rád by som adoptoval svojho synovca a potrebujem vedieť, ako to je so zmenou priezviska pri osvojení. Chcel by som ho zmeniť tak, aby sa niesol mojím menom. Je to potrebné urobiť až po dokončení osvojenia, alebo súd zmení priezvisko už v rámci konania o adopcii? Určuje súd pri rozhodnutí o osvojení aj priezvisko dieťaťa? Ďakujem.

Odpoveď: Zmena priezviska pri osvojení

Dobrý deň, 

zmena priezviska pri osvojení je možná, osvojenec bude mať priezvisko osvojiteľa. V rozsudku, ktorým sa vyslovuje osvojenie, súd uvedie i priezvisko, ktoré bude osvojenec mať.

Osvojením zanikajú vzájomné práva a povinnosti medzi osvojencom a pôvodnou rodinou, ako aj medzi osvojencom a poručníkom alebo opatrovníkom, ktorý mu bol ustanovený súdom. Ak je osvojiteľ manželom jedného z rodičov osvojenca, príbuzenské vzťahy medzi osvojencom, rodičom a jeho príbuznými zostávajú zachované..

Ešte dodám, že zrušením osvojenia vznikajú znovu vzájomné vzťahy medzi osvojencom a pôvodnou rodinou. Osvojenec bude mať opäť svoje predošlé priezvisko.

 

Trápi vás "Zmena priezviska pri osvojení" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:Podotázka: Zmena priezviska pri osvojení (Rodinné právo)

Dobrý deň, mám v poručeníctve dievča, ktoré oslávi 18. narodeniny v marci. Je so mnou v nezriadenej starostlivosti od jeho 2. roku života. Moja otázka je - môže si dieťa pri osvojení ponechať svoje pôvodné priezvisko? Alebo je možné, aby malo moje priezvisko spolu s pôvodným pomocou spojovníka? Ďakujem. S pozdravom, Iva

Odpoveď: Zmena priezviska pri osvojení

(odpoveď odoslaná: 02.12.2022)

Dobrý deň, z otázky vyplýva resp. usudzujeme, že si chcete  osvojiť dieťa, ktoré máte v náhradnej starostlivosti a ktoré dieťa bude mať v marci 2023 18 rokov.

Uvádzame, že vzhľadom na dátum položenia otázky /december 2022/ a plnoletosť dieťaťa, ktorú dosiahne v marci 2023, osvojenie už neprichádza do úvahy. V zmysle zákona o rodine možno osvojiť len maloletého ak je to v jeho záujme, čo vyplýva z ust. §  99 ods. 2 zákona o rodine.

Pokiaľ ide o zmenu priezviska, vzhľadom na vek dieťaťa /nad 15 rokov/ bude potrebný aj jeho súhlas na zmenu priezviska v zmysle ust. §  2a/ zákona o mene a priezvisku. Po dosiahnutí plnoletosti si dieťa môže svoje priezvisko zmeniť na základe ním podanej žiadosti.

 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Zmena priezviska pri osvojení (Rodinné právo)

Dobrý deň, mám štyriročného syna z prvého vzťahu. Bývalý partner sa o neho vôbec nezaujíma - už dva a pol roka ho nevidel a nemá s ním ani žiaden kontakt. Poctivo platí výživné, ktoré mu určil súd, vrátane dlžného výživného na mňa ako na nevydatú matku. S terajším priateľom máme spoločnú deväťmesačnú dcéru. Môj syn ho považuje za otca už od svojho jedného a pol ročného veku. Žijeme spolu už od doby, keď mal syn dva roky. V máji budeme mať svadbu. Chceme požiadať o zmenu priezviska syna (ktorý v súčasnosti nosí moje priezvisko). Rovnako by sme chceli, aby ho môj budúci manžel osvojil. Chcem sa opýtať, ako by sme mali postupovať, či je to vôbec možné a či môžeme návrh podávať už pred svadbou alebo až potom. Ďakujem.

Odpoveď: Zmena priezviska pri osvojení

(odpoveď odoslaná: 23.08.2020)

Dobrý deň,

v otázke uvádzate, že syn má priezvisko po Vás. Vzhľadom na okolnosť, že so súčasným partnerom nie ste manželia, nie je možné zmeniť priezvisko syna na priezvisko Vášho partnera. Toto bude možné až po uzatvorení manželstva ak prijmete priezvisko súčasného partnera. Na zmenu priezviska Vášho syna na spoločné priezvisko Vás ako budúcich manželov budete potrebovať písomný súhlas otca dieťaťa a buď formou úradne overeného podpisu alebo na základe osobnej prítomnosti otca dieťaťa na matrike, ; kde otec dieťaťa vyjadrí súhlas so zmenou priezviska.

Ak otec dieťaťa nebude súhlasiť so zmenou priezviska maloletého, potom budete musieť podať návrh na súd.

PokiaĽ ide o osvojenie, je možné požiadať otca dieťaťa, aby vyjadril písomne súhlas s úradne overeným podpisom s osvojením maloletého Vašim budúcim manželom. Tento krok - osvojenie - odporúčame riešiť až po uzatvorení manželstva.

Otázke osvojenia sa venujeme v samostatných článkoch, ktoré nájdete na našej stránke po zadaní pojmu osvojenie do vyhľadávacieho poľa na úvodnej stránke.

Poznamenávame na záver, že otázka priezviska maloletého na priezvisko manžela ako osvojiteľa bude súčasťou rozsudku v konaní o osvojení podľa ust. § 148 Civil. mimospor. poriadku :

"V rozsudku, ktorým sa vyslovuje osvojenie, súd uvedie aj priezvisko, ktoré bude osvojenec mať."

 


Podotázka: Zmena priezviska pri osvojení (Rodinné právo)

Dobrý deň, rada by som Vás poprosila o radu. Som tehotná a dva týždne pred termínom pôrodu. Som slobodná mamička, pričom na začiatku tehotenstva som žila s partnerom, ktorý je otcom dieťaťa. V 6. mesiaci tehotenstva mi otec dieťaťa vyhrážal, že mi nebude prispievať na jedlo, ak ho nezapíšem ako otca do rodného listu a hlavne si vyžiadal, aby dieťa malo priezvisko podľa neho. Sľúbil, že sa bude o nás starať a že sa zosobášíme. Po mojom súhlase s zapísaním otcovstva na úrade, sa môj priateľ emocionálne od nás odtiahol a prestali sme spolu žiť, pretože ma začal psychicky ponižovať a týrať. Rozišla som sa s ním kvôli stresu a teraz sa pýtam, či je možné nahlásiť zmenu priezviska dieťaťa, aby malo priezvisko podľa mňa. On by s takou zmenou priezviska asi nesúhlasil a ja mám o dva týždne ísť rodiť s pocitom nejasnosti. Je teda možné ísť aj bez jeho súhlasu na matriku a nahlásiť zmenu priezviska po sklamaní s tým odôvodnením, že chcem, aby dieťa malo priezvisko po mne? Ďakujem.

Odpoveď: Zmena priezviska pri osvojení

(odpoveď odoslaná: 17.10.2015)

Dobrý deň, na matriku nie je možné ísť nahlásiť zmenu priezviska dieťaťa bez súhlasu druhého rodiča. Matrika bude vyžadovať aj jeho podpis. 

Ak sa však o Vás nestará, neplatí riadne výživné a robí problémy, môžete požiadať súd, aby rozhodol o zmene priezviska dieťaťa.V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Zmena priezviska pri osvojení" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.