Zmena priezviska pri osvojení

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo,

Otázka: Zmena priezviska pri osvojení

Dobrý deň, rád by som adoptoval svojho synovca a potrebujem vedieť, ako to je so zmenou priezviska pri osvojení. Chcel by som ho zmeniť tak, aby sa niesol mojím menom. Je to potrebné urobiť až po dokončení osvojenia, alebo súd zmení priezvisko už v rámci konania o adopcii? Určuje súd pri rozhodnutí o osvojení aj priezvisko dieťaťa? Ďakujem.

Odpoveď: Zmena priezviska pri osvojení

Dobrý deň,

zmena priezviska pri osvojení je možná, osvojenec bude mať priezvisko osvojiteľa. V rozsudku, ktorým sa vyslovuje osvojenie, súd uvedie i priezvisko, ktoré bude osvojenec mať.

Osvojením zanikajú vzájomné práva a povinnosti medzi osvojencom a pôvodnou rodinou, ako aj medzi osvojencom a poručníkom alebo opatrovníkom, ktorý mu bol ustanovený súdom. Ak je osvojiteľ manželom jedného z rodičov osvojenca, príbuzenské vzťahy medzi osvojencom, rodičom a jeho príbuznými zostávajú zachované..

Ešte dodám, že zrušením osvojenia vznikajú znovu vzájomné vzťahy medzi osvojencom a pôvodnou rodinou. Osvojenec bude mať opäť svoje predošlé priezvisko.