POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Zmena priezviska a otcovstva

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Trenčín

Otázka: Zmena priezviska a otcovstva

Dobrý deň, mám nasledovný problém: Mám dcéru s bývalým priateľom (nie manželom), ktorá bude 12. 2. 2016 mať tri roky. S terajším priateľom mám ďalšiu dcéru, ktorá sa narodila 16. 7. 2015. Každá dcéra teda má priezvisko po inom otcovi. Rada by som sa dozvedela, ako postupovať pri zmene priezviska a pri zmene, zrušení, alebo zapretí otcovstva prvej dcéry, ktorú mám s bývalým priateľom. Terajší priateľ súhlasí s tým, že by sa moja prvá dcéra priezviskom volala po ňom, takže obe dcéry by mali rovnaké priezvisko, a to priezvisko terajšieho priateľa. Prosím vás, ako sa dá čo najjednoduchšie zmeniť priezvisko, ak so zmenou súhlasím ja aj terajší aj bývalý priateľ? Stačí, ak pôjdem zmeniť priezvisko na matriku? Na matrike sme pri prvej dcére priznávali otcovstvo, čím získala jeho priezvisko. Rada by som sa taktiež poradila s tým, ako postupovať, keď chcem zmeniť to priezvisko na priezvisko môjho terajšieho priateľa. Chceli by sme po spoločnej dohode všetkých troch zmeniť aj otcovstvo v rodnom doklade, aby v prípade mojej nehody nesla moja prvá dcéra, ktorú mám s bývalým priateľom, do starostlivosti bývalého priateľa, a aby zostala v starostlivosti môjho terajšieho priateľa. Rovnako by sme chceli, aby si na ňu prestal nárokovať bývalý priateľ, ktorý sa o ňu nezaujíma. Bývalý priateľ súhlasí so zmenou otcovstva prvej dcéry na môjho terajšieho, hlavne aby sa zbavil platenia na ňu. Kde mám takúto zmenu začať riešiť? Podotýkam ešte raz, že ja, môj terajší aj bývalý priateľ súhlasíme s tým, aby sa zmenili aj priezvisko aj otcovstvo. Čo k tomu potrebujem a kde mám začať? Musí všetko prebiehať cez súd alebo stačí matrika?

Odpoveď: Zmena priezviska a otcovstva

Dobrý deň,

otcovstvo Vášho bývalého partnera  je možné podľa § 93 Zákona o rodine zaprieť na súde, do troch rokov odo dňa súhlasného vyhlásenia. Na to, aby bolo možné úspešne zaprieť otcovstvo je nutné preukázať, že je vylúčené, aby Váš bývalý partner bol otcom dieťaťa, a to napríklad prostredníctvom krvných testov, DNA testov, prípadne že bol na pracovnej ceste a podobne. Až v prípade úspešného zapretia otcovstva by bolo možné opätovne určiť otcovstvo k dieťaťu.

Čo sa týka priezviska Vašej dcéry, pokiaľ by bolo úspešne zapreté otcovstvo Vášho bývalého partnera, nadobudlo by dieťa právoplatnosťou rozhodnutia o zapretí otcovstva, Vaše priezvisko podľa § 4 ods.4 zákona o mene a priezvisku. Následne by bolo možné po určení otcovstva k Vašej prvej dcére Vaším terajším partnerom súhlasným vyhlásením na matrike alebo na súde, určiť jej jeho priezvisko.

Ak by otcovstvo Vášho bývalého partnera, k Vašej dcére nebolo zapreté je možné postupovať podľa § 6 ods.1 zákona o mene a priezvisku. Zmenu priezviska by však Okresný úrad povolil najmä v prípade ak by bolo priezvisko hanlivé, alebo z iného dôvodu hodného osobitného zreteľa.

Bolo by potrebné dôkladne odôvodniť Vašu žiadosť o zmenu priezviska a popísať tzv. dôvod hodný osobitného zreteľa, kde by som odporúčal zdôrazniť najmä skutočnosť, že Váš súčasný priateľ chce s Vami a Vašimi deťmi žiť v spoločnej domácnosti, súhlasí, aby Vaša prvá dcéra mala jeho priezvisko a najmä skutočnosť, že bývalý partner súhlasí so zmenou jej priezviska, o dcéru sa nezaujíma a ako uvádzate, chce sa zbaviť vyživovacej povinnosti na dcéru. Tieto skutočnosti síce nebudú mať vplyv na skutočnosť, že Váš bývalý partner bude aj naďalej považovaný za jej zákonného otca, ani ho nezbavia povinnosti plniť si vyživovaciu povinnosť, no náležite odôvodnia Vašu žiadosť.

Podľa § 11 ods.3 zákona o mene a priezvisku je možné podať tzv. spoločnú žiadosť rodičov o zmenu mena alebo priezviska, alebo ju môže podať jeden z rodičov, ale len s jeho písomným a úradne overeným podpisom. Na povolenie zmeny mena alebo priezviska je podľa § 9 zákona o mene a priezvisku príslušný Okresný úrad podľa trvalého bydliska zákonného zástupcu, ktorý žiadosť podáva.

Vzhľadom na Vašu obavu týkajúcu sa starostlivosti o Vašu dcéru v prípade Vašej nehody prichádza do úvahy aj možnosť uzavretia manželstva s Vaším terajším partnerom. Následne by si mohol Vašu dcéru osvojiť podľa § 100 ods.3.. Bol by však potrebný súhlas jej otca. Ak by súd uznal, že osvojenie je v záujme maloletého dieťaťa a boli splnené podmienky na jeho osvojenie, právoplatnosťou rozhodnutia o osvojení, by zanikol právny vzťah Vašej dcéry k jej skutočnému otcovi a v vznikol by nový právny vzťah k Vášmu terajšiemu partnerovi (manželovi). Vášmu terajšiemu partnerovi by vznikli práva a povinnosti, ako keby išlo o jeho vlastné dieťa. Dcéra by nadobudla priezvisko, ktoré by ste pri uzatvorení manželstva dohodou určili, ako priezvisko pre Vaše spoločné deti. V takomto prípade by nebolo nutné podávať na Okresný úrad žiadosť o povolenie na zmenu priezviska.