Postup pri osvojení dieťaťa

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Postup pri osvojení dieťaťa

Chcel by som sa opýtať na postup pri adopcii dieťaťa. Biologický otec sa s dieťaťom nestýka, nemá ani záujem a neposiela výživné pre syna. Matka má priateľa a plánujú sa zosobášiť. Aký je postup pri adopcii dieťaťa? Ktoré dokumenty potrebujem priložiť k návrhu? Ďakujem.

Odpoveď: Postup pri osvojení dieťaťa

Dobrý deň,

v konaní o osvojenie dieťaťa sa postupuje podľa zákona o rodine a Civilného mimosporového poriadku (od 01.07.2016).

Možnosť osvojenia dieťaťa priateľom matky (t.j. nie manželom) zákon o rodine v súčasnosti neupravuje. Môžme však konštatovať (vzhľadom na účel osvojenia), že takéto osvojenie je vylúčené (t.j. osvojenie priateľom matky resp. naopak priateľkou otca dieťaťa).

Podľa zákona o rodine nie je však vylúčené osvojenie osamelou osobou, vtedy sa však do rodného listu zapíše osvojiteľ a aj druhý rodič na podnet osvojiteľa bude vymazaný. Pre účely osvojenia je najjednoduchšie, keď je osvojiteľ (t.j. ten, kto bude osvojovať) manželom rodiča dieťaťa. Preto ako prvý krok odporúčame sobáš.

Vyplýva to priamo z paragrafu 100 zákona o rodine, podľa ktorého:

(1) Osvojiť maloleté dieťa môžu manželia alebo jeden z manželov, ktorý žije s niektorým z rodičov dieťaťa v manželstve, alebo pozostalý manžel po rodičovi alebo osvojiteľovi maloletého dieťaťa. Maloleté dieťa môže výnimočne osvojiť aj osamelá osoba, ak sú splnené predpoklady, že osvojenie bude v záujme dieťaťa.

(2) Ako spoločné dieťa môžu maloletého osvojiť len manželia.

Následne je potrebné podať návrh na súd na osvojenie dieťaťa. Návrh podáva osvojiteľ proti biologickému otcovi. Účastníkom konania je tiež matka dieťaťa. K návrhu sa vyjadrí okrem biologického otca aj matka dieťaťa. Návrh na osvojenie dieťaťa je potrebné riadne špecifikovať, tak aby mu súd vyhovel.

Na osvojenie je potrebný súhlas rodičov osvojovaného maloletého dieťaťa, ak zákon o rodine neustanovuje inak. Rovnako potrebný na osvojenie je súhlas maloletého rodiča maloletého dieťaťa, ak tento zákon neustanovuje inak. Odvolať súhlas možno len do času, kým nie je maloleté dieťa umiestnené na základe rozhodnutia súdu do starostlivosti budúcich osvojiteľov.

Ak jeden z rodičov zomrel, nie je známy, bol pozbavený spôsobilosti na právne úkony v plnom rozsahu, bol pozbavený výkonu rodičovských práv a povinností, vyžaduje sa len súhlas druhého rodiča. Ak spôsobilosť jedného z rodičov na právne úkony bola obmedzená, jeho súhlas na osvojenie sa vyžaduje iba vtedy, ak je spôsobilý posúdiť dôsledky osvojenia.

Ak obaja rodičia maloletého dieťaťa zomreli, nie sú známi, boli pozbavení výkonu rodičovských práv a povinností, boli pozbavení spôsobilosti na právne úkony v plnom rozsahu alebo nie sú schopní posúdiť dôsledky osvojenia, vyžaduje sa súhlas poručníka, ktorý bol dieťaťu ustanovený.

Ak je maloleté dieťa schopné posúdiť dosah osvojenia, je potrebný aj jeho súhlas.

Kedy nie je potrebný súhlas rodičov osvojovaného dieťaťa

Na osvojenie nie je potrebný súhlas rodičov osvojovaného maloletého dieťaťa ani súhlas maloletého rodiča maloletého dieťaťa, ak

a) počas najmenej šiestich mesiacov neprejavovali skutočný záujem o maloleté dieťa najmä tým, že ho nenavštevovali, neplnili si pravidelne a dobrovoľne vyživovaciu povinnosť k maloletému dieťaťu a nevynaložili úsilie upraviť si svoje rodinné a sociálne pomery tak, aby mohli osobne vykonávať starostlivosť o maloleté dieťa, ak im v prejavení záujmu nebránila závažná prekážka, alebo

b) počas najmenej dvoch mesiacov po narodení dieťaťa neprejavili o dieťa žiadny záujem, ak im v prejavení záujmu nebránila závažná prekážka, alebo

c) je rodičom žena, ktorá požiadala o utajenie svojej osoby v súvislosti s pôrodom podľa osobitného predpisu17b) a počas najmenej dvoch mesiacov po narodení dieťaťa neprejavila o dieťa žiadny záujem, alebo

d) dajú súhlas na osvojenie vopred bez vzťahu k určitým osvojiteľom.

Kam podať návrh na osvojenie (miestna príslušnosť súdu na osvojenie)

Na konanie vo veciach osvojenia je miestne príslušný súd, v ktorého obvode má dieťa v čase začatia konania bydlisko určené dohodou rodičov alebo iným zákonným spôsobom. Ak takého súdu niet, je na konanie príslušný súd, v ktorého obvode sa dieťa zdržuje.

Kto je účastníkom konania o osvojení?

Účastníkmi konania o osvojenie sú osvojované dieťa, jeho rodičia, prípadne poručník, osvojiteľ a jeho manžel.

Rodičia osvojovaného dieťaťa nie sú účastníkmi konania o osvojení, ak sú pozbavení rodičovských práv a povinností alebo ak sú pozbavení spôsobilosti na právne úkony v plnom rozsahu. V týchto prípadoch je účastníkom poručník. Rodičia osvojovaného dieťaťa nie sú účastníkmi ani vtedy, ak na osvojenie netreba ich súhlas podľa predpisov rodinného práva; to platí aj vtedy, ak súd právoplatne rozhodol, že dieťa je osvojiteľné.

K návrhu je potrebné pripojiť najmä tieto doklady:

- sobášny list,

- rodný list osvojovaného dieťaťa,

- rodné listy detí otca, ak otec má už deti,

- potvrdenie o príjme otca za posledných 12 mesiacov,

-  výpis z registra trestov nie starší ako 3 mesiace,

- ale aj napríklad hodnotenie otca dieťaťa v práci od zamestnávateľa,

- prípadne aj doklady o majetku otca (list vlastníctva k nehnuteľnosti, ...),

- iné doklady preukazujúce zázemie otca a jeho morálne vlastnosti.

Súd pri osvojovaní dieťaťa postupuje tak, aby bolo rozhodnutie v záujme dieťaťa. Súd musí vidieť z návrhu na osvojenie dieťaťa, ktoré osvojiteľ (budúci otec) podáva na súd, že otec má skutočný záujem o dieťa a bude pre dieťa nielen finančnou ale aj morálnou a citovou podporou.

Biologický otec má právo sa k návrhu na osvojenie dieťaťa vyjadriť. Súd postupuje tak, že mu návrh na osvojenie dieťaťa zašle spolu s 15 dňovou lehotou na vyjadrenie. Osvojením dieťaťa biologický otec stráca povinnosť prispievať na výživu dieťaťa. Práve tento argument najčastejšie "zaberie" na biologických otcov, aby súhlasili s osvojením. Súd prihliadne pri rozhodovaní o osvojení dieťaťa, postupe, aj na názor biologického otca.

O osvojení rozhodne súd bezodkladne, najneskôr do šiestich mesiacov od podania návrhu na osvojenie. Konanie možno predĺžiť, len ak z objektívnych príčin nemožno vykonať dôkazy.  Odporúčam Vám, pokiaľ budete podávať návrh na súd, minimálne si ho nechať skontrolovať advokátom. Postup pri osvojení dieťaťa by ste nemali zanedbať, aby súd rozhodol bez zbytočných prieťahov.

V rozsudku, ktorým sa vyslovuje osvojenie, súd uvedie aj priezvisko, ktoré bude osvojenec mať. Právoplatný rozsudok o osvojení súd zašle orgánu, ktorý vedie matriku.