Dobrý deň,
ak situácia trvá už 5 rokov, ako uvádzate, tak by som odporučila skôr zverenie do náhradnej osobnej starostlivosti ako osvojenie (adopcia).
Inštitút osvojenia podľa slovenskej právnej úpravy sleduje splnenie účelu, ktorý sa netýka Vášho prípadu. Osvojením sa skôr zabezpečuje nie len osobná starostlivosť, ale hlavne iné priezvisko, úplne iná rodina. Ide napríklad o prípady, kedy sa vlastní rodičia dieťaťa vzdajú hneď po jeho narodení.
Z toho dôvodu, odporúčam podať návrh na zverenie do náhradnej osobnej starostlivosti.
Náhradná osobná starostlivosť je upravená v § 45 a nasl. zákona č. 36/2005 Z. z. o rodine. Ak to vyžaduje záujem maloletého dieťaťa, súd môže zveriť maloleté dieťa do náhradnej osobnej starostlivosti. Osobou, ktorej možno maloleté dieťa takto zveriť, sa môže stať len fyzická osoba s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktorá má spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu, osobné predpoklady, najmä zdravotné, osobnostné a morálne, a spôsobom svojho života a života osôb, ktoré s ňou žijú v domácnosti, zaručuje, že bude náhradnú osobnú starostlivosť vykonávať v záujme maloletého dieťaťa. Osobe, ktorá nezabezpečuje osobnú starostlivosť o svoje maloleté dieťa z dôvodu, že jej bolo zo starostlivosti odňaté rozhodnutím súdu, nemožno v čase trvania odňatia dieťaťa zveriť maloleté dieťa do náhradnej osobnej starostlivosti na čas trvania odňatia dieťaťa. Pri zverení maloletého dieťaťa do náhradnej osobnej starostlivosti uprednostní súd predovšetkým príbuzného maloletého dieťaťa, ak spĺňa ustanovené predpoklady. Ak sa má maloleté dieťa zveriť do náhradnej osobnej starostlivosti prarodiča, súrodenca maloletého dieťaťa alebo súrodenca rodiča maloletého dieťaťa, splnenie podmienky trvalého pobytu na území Slovenskej republiky sa nevyžaduje za predpokladu, že prarodič, súrodenec maloletého dieťaťa alebo súrodenec rodiča maloletého dieťaťa má evidovaný trvalý pobyt alebo iný obdobný pobyt na území členského štátu Európskej únie. V rozhodnutí súd vymedzí osobe, ktorej bolo maloleté dieťa zverené do náhradnej osobnej starostlivosti, jej rozsah práv a povinností k maloletému dieťaťu.
Osoba, ktorej bolo maloleté dieťa zverené do náhradnej osobnej starostlivosti, je povinná vykonávať osobnú starostlivosť o maloleté dieťa v rovnakom rozsahu, v akom ju vykonávajú rodičia; osoba, ktorej bolo maloleté dieťa zverené do náhradnej osobnej starostlivosti vykonávanej na území Slovenskej republiky, je povinná najmenej 30 dní pred dočasným premiestnením maloletého dieťaťa oznámiť súdu dočasné premiestnenie maloletého dieťaťa do cudziny na dobu dlhšiu ako tri mesiace spolu s údajom o mieste, účele a dĺžke pobytu v cudzine a o iných významných skutočnostiach súvisiacich s dočasným premiestnením. Právo zastupovať maloleté dieťa a spravovať jeho majetok má iba v bežných veciach. Ak táto osoba predpokladá, že rozhodnutie zákonného zástupcu maloletého dieťaťa v podstatných veciach nie je v súlade so záujmom maloletého dieťaťa, môže sa domáhať, aby tento súlad pri konkrétnom rozhodnutí zákonného zástupcu preskúmal súd.
Je potrebné rátať s účinnou obranou otca Vašej neterky, ktorej budete musieť pred súdom čeliť, aby súd rozhodol tak, že Vašej žiadosti vyhovie.
Z uvedeného dôvodu, Vám odporúčam sa v tejto veci obrátiť na advokátsku kanceláriu, ktorá pripraví kvalifikované podanie po formálnej stránke tak, aby bolo konanie efektívne.
Ak by to nevyšlo, riskujete, ze otec Vám dieťa nedá. Mali sme prípady, kedy dieťa bolo zverené do náhradnej osobnej starostlivosti aj keď malo otca a matku. 10 ročné dieťa vie už vyjadriť svoj názor, takže ak by dieťa určite povedalo, že chce byť s vami vie to aj odôvodniť prečo, potom to urobte.
Ak je váhavé, tak radšej počkajte, keď bude o 1-2 roky staršie.