Zmena priezviska po rozvode

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Zmena priezviska po rozvode

Dobrý deň, rada by som si po rozvode vrátila rodné priezvisko. Mám syna, o ktorom jeho otec nejaví záujem a syn ho nepozná. Preto by som chcela zmeniť priezvisko aj jemu. Vyzvala som ho listom, aby dal súhlas na zmenu priezviska nášho dieťaťa, ale na môj list nereagoval. Mali by som si svoje priezvisko zmeniť skôr, než podám návrh na súd na zmenu priezviska pre syna? Čo ak súd zmenu pre syna nepovolí a ja budem mať potom iné priezvisko ako syn? Ako je najlepšie postupovať? Ďakujem.

Odpoveď: Zmena priezviska po rozvode

Dobrý deň, v prípade rozvodu manželstva má bývalá manželka právo po rozvode manželstva do troch mesiacov požiadať o zmenu priezviska späť na svoje rodné, pričom o tejto žiadosti príslušný okresný úrad nerozhoduje. Ak budete žiadať o zmenu priezviska neskôr (po uplynutí troch mesiacov) bude táto zmena priezviska podlieha povoleniu zo strany okresného úradu. V prípade Vášho syna budete musieť požiadať súd o vydanie rozhodnutia, ktorým nahradí súhlas otca potrebný pre zmenu jeho priezviska. Súd vydá rozhodnutie o nahradení súhlasu otca v prípade, ak je takáto zmena v najlepšom záujme maloletého dieťaťa. Tak, ako ste sama uviedla, môže sa stať situácia, že budete mať so synom rozličné priezviská. To však nič nemení na Vašich rodičovských právach a povinnostiach a na tom, že dieťa je zverené do Vašej osobnej starostlivosti.