Máte
otázku?

Paragraf na návštevu lekára


Online právna poradňa
Oblasť práva: Bratislava

Otázka: Paragraf na návštevu lekára

Dobrý deň, podľa ustanovenia § 141 ods. 2 písm. a) Zákonníka práce platí, že zamestnanec má nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy, ak potrebuje vyšetrenie alebo ošetrenie, a to v rozsahu 7 dní v kalendárnom roku. Rozumiem, že ak vznikne pracovný pomer počas roka, tento nárok sa kráti v závislosti od toho, aká časť roka ešte ostáva do jeho konca. Ako je to v prípade, že pracovný pomer trvá už od začiatku kalendárneho roka, ale bude počas roka ukončený? Kráti sa nárok takisto pomerne? Ako postupovať, ak sa vyčerpá plných 7 dní a pracovný pomer sa skončí napríklad k 30.6.?

Odpoveď: Paragraf na návštevu lekára

Dobrý deň, vo veci Vami položenej otázky uvádzame, že možnosti v prípade vyčerpanie prac. voľna s náhradou mzdy  ustanovuje § 141 ods. 3 Zákonníka práce nasledovne :

"Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi

a) ďalšie pracovné voľno z dôvodov podľa odseku 2 s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy,

b) pracovné voľno z iných dôvodov ako podľa odseku 2 s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy,

c) pracovné voľno na žiadosť zamestnanca s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy,

d) pracovné voľno s náhradou mzdy, ktoré si zamestnanec odpracuje."

 

Trápi vás "Paragraf na návštevu lekára" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Paragraf na návštevu lekára

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či môže zamestnávateľ zrušiť preplácanie paragrafu, keď je riadne potvrdený od lekára. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Paragraf na návštevu lekára

(odpoveď odoslaná: 23.04.2025)

Dobrý deň,

nie, k takémuto kroku zamestnávateľ nemôže pristúpiť, ak sa jedná o paragraf využitý v rámci 7 dní, ktoré zákon priznáva. Uvedené ust. § 141 ods. 2 písm. a) Zákonníka práce: 

Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

 

Súčasne § 1 ods. 6 Zákonníka práce ustanovuje: 

"V pracovnoprávnych vzťahoch možno upraviť podmienky zamestnania a pracovné podmienky zamestnanca výhodnejšie ako to upravuje tento zákon alebo iný pracovnoprávny predpis, ak to tento zákon alebo iný pracovnoprávny predpis výslovne nezakazuje alebo ak z povahy ich ustanovení nevyplýva, že sa od nich nemožno odchýliť."

Vzhľadom na uvedené, zamestnávateľ nesmie zamestnanocom priznávať menej práv než im priznáva Zákonník práce. Môže im jedine priznať viac práv, t. j. napr. priznať im pracovné voľno s náhradou mzdy v prípade ošetrenia zamestnanca za viac dní než ustanovuje zákon, nikdy nie menej. Také konanie by bolo zo strany zamestnávateľa nezákonné. Z tohto dôvodu, ak by mal váš zamestnávateľ tendenciu obmedziť právo na pracovné voľno s náhradou mzdy v prípade vyšetrenia zamestnanca u lekára v rámci zákonného počtu dní, potom je namieste obrátiť sa na príslušný inšpektorát práce a oznámiť takéto praktiky vášho zamestnávateľa priamo jemu. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Paragraf na návštevu lekára" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.