Dobrý deň,
na Vašu otázku predkladáme nasledovnú odpoveď :
1./ Pokiaľ Vaša mama zomrela počas súdneho konania v konaní o žalobe spoločnosti Quatro, rozsudok nemohol nadobudnúť právoplatnosť a vykonateľnosť. Spoločnosť Quatro sa zrejme ani neodvolala. Postup spoločnosti vzhľadom na okolnosť, že rozsudok bol vyhlásený až po úmrtí, je správny. Váš postup teraz by mal byť nasledovný : Oznámiť konajúcemu súdu, že mama ako žalovaná v predmetnom konaní zomrela. Podľa ust. § 63 Civil. sporového poriadku platí :
"(1) Ak strana zomrie počas konania skôr, ako sa konanie právoplatne skončí, súd posúdi podľa povahy sporu, či má konanie zastaviť, alebo či v ňom môže pokračovať.
(2) V konaní súd pokračuje najmä vtedy, ak ide o majetkový spor. Súd rozhodne, že v konaní pokračuje s dedičmi strany, prípadne s tými, na ktorých podľa výsledku dedičského konania prešlo právo alebo povinnosť, o ktorú v konaní ide, a to len čo sa skončí konanie o dedičstve.
(3) Ak to povaha sporu pripúšťa, môže sa v konaní pokračovať aj pred skončením konania o dedičstve."
2./ Ďalej vo veci je potrebné na súd podať návrh na dodatočné konanie o dedičstve podľa § 211 Civil. mimospor. poriadku :
" (1) Ak sa objaví po právoplatnosti uznesenia, ktorým sa konanie o dedičstve skončilo, ďalší poručiteľov majetok, prípadne aj dlh, súd na návrh vykoná o tomto majetku dodatočné konanie o dedičstve. Ak sa objaví iba dlh poručiteľa, dodatočné konanie o dedičstve sa nevykoná.
(2) V odôvodnených prípadoch, najmä na podnet súdu, notára, štátneho orgánu alebo orgánu územnej samosprávy môže súd o majetku uvedenom v odseku 1 začať konanie aj bez návrhu.
(3) Súd dodatočné konanie o dedičstve zastaví, ak majetok označený v návrhu nebol vo vlastníctve poručiteľa."
Za majetok poručiteľa sa považuje aj pohľadávka Vašej nebohej matky voči spoločnosti Quatro v rozsahu bezdôvodného obohatenia, predpokladáme, že rozsudok máte k dispozícii.