Ako môžem zmeniť priezvisko?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Žilina

Otázka: Ako môžem zmeniť priezvisko?

Dobrý deň, môj sobášny list hovorí, že ja a moja manželka MUSÍME mať rovnaké priezvisko. Aké sú možnosti zmeny môjho priezviska, ak si moja manželka nechá svoje alebo akékoľvek chce? Dá sa nejako zmeniť sobášny list? Alebo sa musím rozviesť, ak ja chcem mať iné priezvisko ako moja žena. Dá sa urobiť rozvod a sobáš v ten istý deň? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Odpoveď: Ako môžem zmeniť priezvisko?

Dobrý deň, pri uzatvorení manželstva sa ste dohodli, že budete mať rovnaké priezvisko. Nemuseli ste si zvoliť rovnaké priezvisko. Na zmenu priezviska nie je potrebný rozvod.

Zmenu priezviska možno povoliť len na základe spoločnej žiadosti oboch manželov, ak ide o zmenu priezviska

a) manželov, ktorí majú spoločné priezvisko na iné spoločné priezvisko; zmena priezviska sa vzťahuje aj na priezvisko spoločných maloletých detí, aj keď neboli zahrnuté do žiadosti,

b) jedného z manželov, ktorí nemajú spoločné priezvisko, na priezvisko jeho manžela, pričom spoločné priezvisko nadobúdajú aj ich spoločné deti, aj keď neboli zahrnuté do žiadosti,

c) jedného z manželov, ktorí majú spoločné priezvisko, na priezvisko, ktoré používal pred prijatím spoločného priezviska,

d) jedného z manželov, ktorý prijal spoločné priezvisko a ako druhé v poradí žiada prijať priezvisko, ktoré používal pred uzavretím manželstva,

e) jedného z manželov, ktorí si pri uzavretí manželstva ponechali svoje doterajšie priezviská, a ktorý žiada k svojmu doterajšiemu priezvisku prijať priezvisko spoločných detí, na ktorom sa dohodli pri uzavretí manželstva; priezvisko spoločných detí je ako prvé v poradí,

f) jedného z manželov, ktorý prijal pri uzavretí manželstva súhlasným vyhlásením spoločné priezvisko a ako druhé v poradí si ponechal svoje doterajšie priezvisko, na priezvisko spoločné, alebo

g) jedného z manželov, ktorý prijal pri uzavretí manželstva súhlasným vyhlásením spoločné priezvisko a ako druhé v poradí si ponechal svoje doterajšie priezvisko, na priezvisko doterajšie,

h) jedného z manželov, ktorí si pri uzavretí manželstva ponechali svoje doterajšie priezviská, a ktorý žiada k svojmu doterajšiemu priezvisku prijať manželovo priezvisko ako spoločné priezvisko; zmena priezviska sa vzťahuje aj na priezvisko spoločných maloletých detí, aj keď neboli zahrnuté do žiadosti.

Rozvod a sobáš v ten istý deň sa nedá urobiť, pretože ak budete rozvedení, potom musíte čakať na právoplatnosť rozhodnutia a až potom sa môžete zosobášiť.