Rodné priezvisko po rozvode

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Košice

Otázka: Rodné priezvisko po rozvode

Po rozvode, ktorý nadobudol právoplatnosť v apríli, som chcela znovu prijať svoje rodné priezvisko "M.". Avšak zákon hovorí, že môžem znovu prijať len predošlé priezvisko. S bývalým manželom sme sa brali dvakrát, a preto moje predošlé priezvisko je opäť "R.". Toto však nechcem. Na matričnom úrade mi povedali, že to je možné za poplatok (100 €) a s odôvodnením. Verím, že tento problém je možné vyriešiť aj bezplatne do troch mesiacov. S pozdravom, Ingrid.

Odpoveď: Rodné priezvisko po rozvode

Dobrý deň,

z doslovného výkladu ustanovenia paragrafu 27 zákona o rodine je zrejmé, že manžel, ktorý pri uzavretí manželstva prijal priezvisko druhého manžela ako spoločné priezvisko, môže do troch mesiacov po právoplatnosti rozhodnutia o rozvode manželstva matričnému úradu oznámiť, že prijíma opäť svoje predošlé priezvisko.

Domnievam sa, že pracovníci úradu mali pravdu a môžete prijať svoje posledné predošlé priezvisko.

Samozremjme existuje možnosť zmeny priezviska v zmysle zákona o mene a priezvisku, avšak ako Vám už uviedli pracovníci úradu, museli by ste žiadosť o navrátenie sa k Vami požadovanému priezvisku náležite zdôvodniť a zaplatiť správny poplatok.