POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Zmena priezviska dieťaťa a výživné

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Košice

Otázka: Zmena priezviska dieťaťa a výživné

Dobrý večer, s bývalým priateľom sme sa rozišli pred troma rokmi. Súdom mi bolo určené výživné, ktoré on pravidelne platí, avšak nášho malého od rozsudku nevidel. Rada by som sa vydala a zmenila malému priezvisko po svadbe tak, aby mal naše nové spoločné priezvisko. Môj bývalý priateľ mi však tvrdí, že potom už nebude platiť výživné. Zaniká mu naozaj táto povinnosť?

Odpoveď: Zmena priezviska dieťaťa a výživné

Dobrý deň,

pokiaľ ide o zmenu priezviska Vášho spoločného dieťaťa, podľa zákona o rodine a zákona o mene a priezvisku sa pri takejto zmene vyžaduje súhlas druhého rodiča. Ak by súhlas odmietol udeliť, môžete na súde žiadať, aby súd povolil zmenu priezviska. Súd k takejto možnosti pristupuje najmä v prípadoch ak tento rodič neprejavuje skutočný záujem o dieťa. Ak by došlo k zmene priezviska, touto zmenou nezaniká povinnosť otca platiť výživné. Stále je totiž zo zákona považovaný za otca dieťaťa a zmena priezviska na to nemá žiaden vplyv. Ak svoju povinnosť neplnil, môžete výživné vymáhať súdne.