Aké sú následky zmeny priezviska?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Správne právo, Prešov

Otázka: Aké sú následky zmeny priezviska?

Dobrý večer, som mladý muž a nechcem zdieľať priezvisko s mojím biologickým otcom. Viem, že zmena mena je možná a tiež, že rodový list, maturitné vysvedčenie a vysokoškolské diplomy zostávajú v pôvodnom znení. Moja otázka je, ako sa to potom rieši, ak je niekde požadovaný tieto dokumenty? Či vznikajú z toho nejaké obštrukcie, ktoré by mi výrazne sťažovali život. Napríklad, pri uchádzaní sa o zamestnanie, ako sa dokladuje, že môj vysokoškolský diplom a maturitné vysvedčenie sú naozaj moje? A ešte, či existujú nejaké ďalšie prekážky. Zaujíma ma aj to, či sa oplatí takúto zmenu vykonať, alebo je lepšie všetko nechať tak. Ďakujem.

Odpoveď: Aké sú následky zmeny priezviska?

Dobrý deň, podmienky zmeny priezviska upravuje zákon č. 330/1993 Z.z. o mene a priezvisku. Je potrebné poznamenať, že na zmenu priezviska nie je právny nárok, pričom zmenu možno povoliť, ak ide o priezvisko hanlivé alebo ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa. Súčasťou žiadosti o zmenu priezviska je jeho odôvodnenie, z čoho vyplýva, že zmena priezviská nie je automatická. Priezvisko sa mení na základe rozhodnutia príslušného okresného úradu, ktoré ako príloha k iným listinám (ako je napr. vysokoškolský diplom), dostatočným spôsobom preukazuje, že ich držiteľom je tá istá osoba.