Zmena priezviska mojej dcéry na priezvisko matky

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Zmena priezviska mojej dcéry na priezvisko matky

Dobrý deň, obraciam sa na Vás s prosbou o poradenstvo pri zmene priezviska mojej dcéry, ktorá sa narodila v Španielsku v roku 2008. Jej "otec" je uvedený na rodnom liste a dcéra má jeho priezvisko. Avšak, nemám s ním kontakt od roku 2010. Pravdupovediac, nikdy neboli urobené DNA testy, nikdy sme spolu neuzavreli manželstvo a o dcéru sa nikdy nezaujímal. Je nigerijskej národnosti a nemám ani tušenie, kde ho hľadať. Keď som chcela zmeniť jej priezvisko v osobnej matrici, odkázali ma na okresný úrad. Tam mi povedali, že bez otcovho súhlasu potrebujem povolenie súdu. Na súde mi zase povedali, že mi nemôžu poskytnúť žiadne informácie a že potrebujem dať návrh na súd, ktorý mi musí vystaviť právnik. Prosím o radu, ako postupovať a koľko to bude asi stáť, keďže som sa nedávno vrátila z dlhodobého pobytu v zahraničí. Momentálne som bez zamestnania, ale dúfam, že v blízkej budúcnosti budem mať zamestnanie a finančné prostriedky na vyriešenie tohto problému. Vopred Vám ďakujem za Vašu radu a pomoc.

Odpoveď: Zmena priezviska mojej dcéry na priezvisko matky

Dobrý deň,

nakoľko je otec dieťaťa cudzincom a teda kontaktovať ho za účelom udelenia súhlasu na zmenu priezviska je, ako tvrdíte zložité, bude vo Vašom prípade zrejme najlepším možným riešením podať na súd návrh na udelenie súhlasu so zmenou priezviska. V návrhu následne podrobne opíšte nezáujem otca o dieťa, to že je cudzej štátnej príslušnosti a neviete kde má aktuálne bydlisko a pod. Súd posúdi Váš návrh a v prípade ak Vám vyhovie, tak po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia môžete navštíviť matriku a požiadať o zmenu priezviska, pričom priložíte právoplatné rozhodnutie súdu. Súd nerozhoduje o zmene priezviska, len udeľuje súhlas na podanie žiadosti na jeho zmenu na matrike. Tento návrh je oslobodený od súdneho poplatku.

Druhou možnosťou je podať návrh na zapretie otcovstva kde potom, ako rozhodnutie o zapretí otcovstva nadobudne právoplatnosť, otca "vyškrtnú" z rodného listu a dieťa nadobudne Vaše priezvisko. Je však potrebné upozorniť, že týmto okamihom už nebude považovaný z hľadiská práva za otca a teda nebude mať k dieťaťu žiadne práva ani povinnosti. Súdny poplatok je vo výške 66,- eur.

Poplatok za zmenu priezviska na matrike je podľa sadzobníka správnych poplatkov, ktorý je prílohou zákona o správnych poplatkoch 33,- eur.

Oba návrhy ste oprávnená podať aj sama. Nemusí ich vypracovať právnik.

Pripájam aj rozhodnutie súdu:

Rozsudok KS v Žiline sp. zn. 9CoP/23/2008

Určiť meno a priezvisko dieťaťa patrí k právam a povinnostiam rodičov, pričom pri určení priezviska dieťaťa treba zachovať zásady, podľa ktorých určiť priezvisko dieťaťa je právom obidvoch rodičov. Maloleté dieťaťa musí mať priezvisko svojho rodiča a k zmene priezviska maloletého môže dôjsť len zákonom predpísaným spôsobom. Na povolenie zmeny priezviska nie je právny nárok a podľa dlhodobej judikatúry súdov súd dá súhlas na podanie žiadosti jedným z rodičov (proti vôli druhého rodiča) len vtedy, ak sú na to závažné dôvody, ak si rodiť, ktorého priezvisko dieťa má, neplní povinnosti voči dieťaťu, neprejavuje oň záujem a zrejme stratil k nemu citový vzťah alebo z iného vážneho dôvodu nie je v záujme ďalšej výchovy dieťaťa, aby sa u neho udržiaval a prehlboval pocit spolunáležitosti s týmto rodičom.