Odpoveď: Pridanie ďalšieho mena pre neplnoleté dieťa
Dobrý deň, ďakujeme na otázku.
Naša odpoveď bude trochu obšírnejšia z dôvodu, aby sme neopomenuli altenatívy vo Vašom prípade.
I. ZÁKLADNÁ PRÁVNA ÚPRAVA
Podľa ust. zák. č. 300/1993 Z.z. o mene a priezvisku "každý musí mať meno a priezvisko".
PRIEZVISKO
Štátny občan SR po narodení nadobúda spoločné priezvisko rodičov, alebo, ak majú priezviská rôzne, nadobúda priezvisko jedného z nich určené dohodou pri uzavretí manželstva, prípadne, ak rodičia nie sú spolu zosobášení a majú rôzne priezviská, nadobúda priezvisko podľa dohody rodičov. Dohodou možno určiť iba priezvisko, ktoré v čase, keď k dohode došlo, má jeden z rodičov.
II. MENO
1. Ako bolo vyššie uvedené, každý musí mať meno. "Meno dieťaťa sa určuje dohodou rodičov; ak k takejto dohode nedošlo, meno sa určuje rozhodnutím súdu. Meno dieťaťa sa určuje vyhlásením jedného z rodičov, ak druhý rodič nie je známy alebo zomrel."
Ak nie je známy ani jeden z rodičov, určí meno dieťaťa súd na podnet obce alebo mestskej časti, ktorá vedie matriku, v ktorého matrike sa vykonáva zápis o narodení dieťaťa.
2./ Každému sa môže spôsobom a za podmienok ustanovených v zákone určiť viac mien, a to aj cudzojazyčných, najviac však tri mená. Pri zápise mena alebo mien do matriky sú rodičia povinní poskytnúť matričnému úradu súčinnosť.
Podľa cit. zákona "nemožno určiť meno hanlivé, neosobné alebo domácku podobu mena, alebo prvé meno totožné s menom žijúceho súrodenca uvedeným v matrike na prvom mieste, alebo osobe mužského pohlavia určiť ženské meno a naopak. Tieto obmedzenia sa nevzťahujú na cudzojazyčné meno, ak je všeobecne známe, že takéto použitie mena je v súlade s tradíciou štátu, kde je takéto meno obvyklé. Na požiadanie matričného úradu tieto skutočnosti preukazuje rodič dieťaťa potvrdením zastupiteľského úradu cudzieho štátu."
3./ Ten, komu nebolo určené druhé a tretie meno, si môže určiť druhé a tretie meno po nadobudnutí plnoletosti oznámením matričnému úradu, v ktorého matrike je zápis o jeho narodení.
4./ "Maloletému môže určiť druhé a tretie meno jeho zákonný zástupca; na určenie druhého a tretieho mena maloletému staršiemu ako 15 rokov je potrebný jeho písomný súhlas s jeho úradne osvedčeným podpisom. Určenie druhého a tretieho mena nie je zmenou mena. Takto určiť druhé a tretie meno možno len raz."
5./ "Po nadobudnutí plnoletosti ten, komu bolo určené druhé alebo tretie meno, môže požiadať o zrušenie zápisu druhého alebo tretieho mena oznámením matričnému úradu, v ktorého matrike je zápis o jeho narodení. Maloletému môže zrušiť druhé alebo tretie meno jeho zákonný zástupca; na zrušenie druhého alebo tretieho mena maloletému staršiemu ako 15 rokov je potrebný jeho písomný súhlas s jeho úradne osvedčeným podpisom. Zrušenie druhého a tretieho mena nie je zmenou mena. Takto zrušiť druhé a tretie meno možno len raz."
6./ Vaše dieťa bude môcť po nadobudnutí plnoletosti požiadať matričný úrad, v ktorého matrike je zápis o jeho narodení, o zmenu poradia mien. Za maloletého o zmenu poradia mien môže požiadať jeho zákonný zástupca; na zmenu poradia mien maloletého staršieho ako 15 rokov je potrebný aj jeho písomný súhlas s jeho úradne osvedčeným podpisom. Zmena poradia mien nie je zmenou mena. Takto zmeniť poradie mien možno len raz."
7./ Následne dieťa bude meno resp. mená používať v tvare a poradí uvedenom v matrike v knihe narodení.
III. ŽIADOSŤ O DOPLNENIE MENA
Podľa § 10 cit. zákona "na zápis zmeny mena alebo zmeny priezviska je príslušný matričný úrad, v ktorého matrike je zapísané meno alebo priezvisko štátneho občana Slovenskej republiky, ktorého sa zmena mena alebo zmena priezviska týka."
K žiadosti /formulár žiadosti o doplnenie mena by mal byť aj na Vašom matričnom úrade resp.na webovej stránke úradu/ je potrebné predložiť originál alebo osvedčenú kópiu ďalej uvedených dokladov :
rodný list , občiansky preukaz dieťaťa (ak ho má mať) , iný doklad totožnosti dieťaťa, doklad o štátnom občianstve Slovenskej republiky osoby (ak ho má mať), písomný súhlas maloletého (staršieho ako 15 rokov) s úradne osvedčeným podpisom, písomný súhlas druhého rodiča s úradne osvedčeným podpisom – len originál , právoplatné rozhodnutie súdu nahrádzajúce súhlas druhého rodiča – len originál, úmrtný list druhého rodiča (ak zomrel) , právoplatné rozhodnutie súdu o pozbavení alebo obmedzení spôsobilosti na právne úkony druhého rodiča (ak bolo vydané), /uvádzame viacero dokladov, lebo nepoznáme Váš osobný stav/.
Pri osobnom vybavovaní žiadosti za prítomnosti všetkých zúčastnených priamo na matričnom úrade podpisy na žiadosti nie je potrebné overiť a žiadosť podpíšete na matrike pred zamestnancom úradu.
IV . SPRÁVNY POPLATOK
Podľa sadzobníka správnych poplatkov k zákonu o spr. poplatkoch - položka 19 sa platí správny poplatok 100,- € na mieste po vykonaní úkonu, zároveň môžete požiadať o nový matričný doklad - správny poplatok 5,- €.
IV. ODPORÚČANIE
Po doplnení mena maloletému odporúčame o uvedenej zmene - resp. doplnení mena informovať písomne aj príslušné orgány a to soc. a zdravotnú poisťovňu, školu, lekára, okresný úrad práce /prídavok na dieťa/, a všade, kde je maloletý evidovaný.