Žiadosť o rozvod manželstva

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Nitra

Otázka: Žiadosť o rozvod manželstva

Dobrý deň, prosím o radu, ako postupovať pri žiadosti o rozvod manželstva. My so svojím manželom už nefungujeme ako rodina - po dobu piatich rokov nežijeme spolu intímne, nezdieľame spoločnú spálňu, často sa hádame a máme rozdielne názory a záujmy. Spoločne financujeme iba náklady na bývanie, energie a nájom bytu. Stravu pre seba a pre našu dcéru financujem sama z mojich finančných prostriedkov. Máme spolu jednu plnoletú dcéru, ktorá ešte študuje a preto potrebuje finančnú pomoc. O rozvode som sa chcela s manželom rozumne dohodnúť, no bez úspechu. Manžel sa nechce rozvádzať, argumentuje tým, že si každý z nás robí, čo chce a chodí kam chce. Už som mala aj priateľa, ale budúcnosť nášho vzťahu je nejasná, keďže môj rozvod nie je vybavený. Prosím o radu, ako postupovať. Ďakujem.

Odpoveď: Žiadosť o rozvod manželstva

Dobrý deň, v zmysle zákona o rodine môže súd manželstvo rozviesť na návrh niektorého z manželov vtedy, ak sú vzťahy medzi manželmi tak vážne narušené a trvalo rozvrátené, že manželstvo nemôže plniť svoj účel a nemožno očakávať obnovenie manželského spolužitia. Zo skutočností uvedených vo Vašej otázke je možné skonštatovať, že vzťahy medzi vami sú naozaj narušené a trvalo rozvrátené. Návrh treba podať na súd, v ktorého obvode ste mali (máte) s manželom posledné spoločné bydlisko. V návrhu je potrebné uviesť všetky podstatné skutočnosti, ktoré viedli k rozvratu Vášho vzťahu. Odporučil by som Vám kontaktovať právnika, aby Vám pomohol s prípravou návrhu, nakoľko má skúsenosti s prípravou takýchto návrhov. Na základe dobre spracovaného návrhu je vysoko pravdepodobné, že manželstvo súd rozvedie už na prvom pojednávaní, výnimočne i bez pojednávania. V prípade, že máte záujem o vypracovanie návrhu môžete nás kontaktovať prostredníctvom e-mailu uvedeného na našej stránke.