Ziadosť o odpustenie polovice trestu a vrátenie vodičského preukazu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Bratislava

Otázka: Ziadosť o odpustenie polovice trestu a vrátenie vodičského preukazu

28.02.2016 som mal autonehodu, pri ktorej som mal 0,93 promile alkoholu v krvi. Bol mi udelený trest v dĺžke 20 mesiacov. Teraz, v decembri, uplynulo desať mesiacov, čo predstavuje polovicu trestu. Chcel by som podať žiadosť o odpustenie polovice trestu a o vrátenie vodičského preukazu.

Odpoveď: Ziadosť o odpustenie polovice trestu a vrátenie vodičského preukazu

Dobrý deň, po uplynutí polovice trestu budete môcť na súd podať žiadosť o podmienečné upustenie od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti v zmysle ustanovenia § 69 Trestného zákona. Žiadosť je potrebné podať až po uplynutí polovice trestu, nakoľko skôr podaná žiadosť môže byť práve z dôvodu jej skorého podania zamietnutá. Zo žiadosti musí vyplývať, že ste svojím správaním počas plynutia prvej polovice trestu zákazu činnosti preukázali, že ďalší výkon trestu nie je potrebný. V takom prípade môže súd rozhodnúť o podmienečnom odpustení od zvyšku výkonu trestu zákazu činnosti. Ide o podmienečné odpustenie z dôvodu, že ak súd rozhodne o tom, že Vám zvyšok trestu zákazu činnosti odpúšťa, zároveň Vám určí skúšobnú dobu (nie je kratšia ako zvyšok trestu). Po uplynutí tejto skúšobnej doby bude súd zisťovať, či ste sa osvedčili. Až vydaním rozhodnutia o osvedčení (resp. jej nevydaním ani v 1 ročnej lehote) sa bude na Vás hľadieť ako na neodsúdeného (trest bude zahladený). V prípade, že by ste mali záujem o vypracovanie predmetnej žiadosti, môžete nás kontaktovať prostredníctvom e-mailu uvedeného na našej stránke.