Zastúpenie manželkou na súde

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo,

Otázka: Zastúpenie manželkou na súde

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať na možnosť zastupovania manželkou na súde. Plánujem podať návrh na zníženie výživného, ktoré pravidelne platím pre svojho maloletého syna. Dôvodom je, že s mojou terajšou manželkou očakávame príchod ďalšieho dieťaťa a navyše mi bol znížený plat o približne 15 %. Chcel by som sa Vás opýtať, či ma môže zastupovať moja súčasná manželka na súde, keďže sme manželia a bežne sa zastupujeme v iných veciach, alebo je potrebné splnomocnenie? Ďakujem.

Odpoveď: Zastúpenie manželkou na súde

Dobrý deň,

bohužiaľ Vaša manželka Vás nemôže zastúpiť len z toho titulu, že je manželka bez splnomocnenia. Inak povedané, zastúpiť manžela môže druhý manžel len v bežných veciach a plneniach, no v prípade súdnych konaní nejde o bežné veci. Tým pádom je potrebné, aby ste svoju manželku splnomocnili písomným splnomocnením.

Pre lepšie pochopenie problematiky uvádzam aj rozhodnutie súdu: R 1/1978

Oprávnenie manželov zastupovať sa navzájom v súdnom konaní nemožno odvodzovať ani z ustanovenia § 21 ods. 1 ZR (teraz § 20 ods. 1). Podľa tohto ustanovenia každý z manželov je oprávnený zastupovať druhého manžela v bežných veciach, najmä prijímať za neho bežné plnenia. Uplatnenie nároku na súde jedným z manželov alebo skutočnosť, že tretia osoba uplatnila na súde nárok proti jednému z nich, nemožno však považovať za bežnú záležitosť v rodine, založenej manželstvom. Zastupovanie manžela v súdnom konaní nie je zastupovaním v bežných záležitostiach, a to najmä vzhľadom na dôsledky, ktoré majú v súdnom konaní úkony účastníka, napr. späťvzatie žaloby, uzavretie zmieru a pod.

Aj keď teda úhradu za užívanie bytu sú povinní platiť obidvaja manželia solidárne, ak bol žalovaný iba jeden z nich, môže ho druhý zastupovať iba na základe plnomocenstva.

Manželka Vás teda bude zastupovať ako ktorákoľvek iná osoba na základe písomného splnomocnenia.