POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Zaplatený a nedodaný tovar

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Bratislava

Otázka: Zaplatený a nedodaný tovar

Dobrý deň, objednal som si vchodové dvere u jednej firmy. Poslali mi na to pána na zameranie a montáž. Všetko prebehlo v poriadku. Následne sa mi ponúkol aj na montáž interiérových dverí. Objednal som si troje interiérové dvere s obložkovými zárubňami a zálohu som mu dal 250€. To bolo dňa 5.11.2015. Opäť ma kontaktoval 11.12.2015 a požadoval ďalších 250€, čo som mu, naivne, tiež dal. Mám od oboch záloh pokladničný doklad s razítkom, dátumom a jeho podpisom. Napriek tomu, nakoniec začal stále viac odkladať termíny dodania. Nakoniec si vymyslel autonehodu a tvrdil, že dvere sú zničené. To bolo dňa 18.02.2016. Zdá sa, že nemá žiadne dvere a peniaze tiež nevráti dobrovoľne. Na internete som zistil, že podobne podviedol viacero ľudí. Zobral si zálohy a tovar nedodal. Moja škoda je 500€ - je to možné klasifikovať ako trestný čin? Vedeli by ste mi poradiť, či sa dá s tým niečo robiť? Vopred ďakujem za skorú odpoveď.

Odpoveď: Zaplatený a nedodaný tovar

Dobrý deň,

do úvahy by mohol prichádzať trestný čin podvodu, avšak za predpokladu, že svoje konanie vopred naplánoval a už vopred vedel, že peniaze si vezme a tovar nedodá. Uvádzam aj príslušné ustanovenie Trestného zákona, konkrétne § 221 TZ Kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl, a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

Rovnako je možné vymáhať peniaze aj prostredníctvom občianskoprávnej žaloby-návrhom na vydanie platobného rozkazu. Musíte preukázať na základe čoho vznikol medzi Vami právny vzťah, čo bolo jeho predmetom a podložiť Vaše tvrdenia dôkazmi (napr. objednávka, potvrdenia o prevzatí zálohy, prípadne zmluva)