Neplnenie vyživovacej povinnosti


Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Trnavský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Neplnenie vyživovacej povinnosti

Dobrý deň. Kedy môžem (po koľkých mesiacoch) ísť na políciu, že otec malej neplatí výživné? Neplní si svoju povinnosť. Mesačná dlžná čiastka je 250 €. Berú to len ako priestupok, či trestný čin? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Neplnenie vyživovacej povinnosti

Dobrý deň. Pokiaľ si povinný rodič neplní svoju zákonnú vyživovaciu povinnosti, môže jeho konanie naplniť znaky skutkovej podstaty trestného činu zanedbania povinnej výživy v zmysle § 207 Trestného zákona. Čo sa týka časového horizontu neplnenia vyživovacej povinnosti, musí ísť najmenej o tri mesiace v období dvoch rokov.
Nad rámec Vašej otázky je však nutné poznamenať, že pokiaľ si povinný rodič neplní svoju zákonnú vyživovaciu povinnosť, v prvom rade by ste sa mali domáhať nezaplateného výživného prostredníctvom exekúcie.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Neplnenie vyživovacej povinnosti (Trestné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či sa dá určiť výživné, aby manžel prispieval na chod domácnosti. Mám dve deti z prvého manželstva platím všetky poplatky spojené s bývaním, zo stravou a výdavkami na moje deti. Manžel neprispieva na nič výplatu ma sám pre seba. Ďakujem.

Odpoveď: Neplnenie vyživovacej povinnosti

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 06.04.2017)

Dobrý deň. Zákon vyslovene neupravuje vyživovaciu povinnosť napr. na chod domácnosti, upravuje však vyživovaciu povinnosť medzi manželmi. V zmysle § 71 ods. 1 Zákona o rodine platí, že: „Manželia majú vzájomnú vyživovaciu povinnosť. Ak jeden z manželov túto povinnosť neplní, súd na návrh niektorého z nich určí jej rozsah tak, aby životná úroveň oboch manželov bola v zásade rovnaká. Pri rozhodovaní o určení rozsahu vyživovacej povinnosti súd prihliadne na starostlivosť o domácnosť.“
Nad rámec uvedeného je potrebné poukázať na to, že manželstvo je zväzkom, v ktorom by mali manželia aj spoločne hospodáriť. Aj z tohto dôvodu nie je na mieste to, aby si jeden z manželov nechával celú výplatu a odmietal prispievať na domácnosť.
Uzavretím manželstva navyše medzi Vami vzniklo bezpodielové spoluvlastníctvo manželov, do ktorého patria v zásade všetky veci a príjmy, ktoré sú nadobudnuté počas trvania manželstva (výnimky z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov upravuje ustanovenie § 143 Občianskeho zákonníka).
 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Neplnenie vyživovacej povinnosti (Trestné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opytať. Ex manžel nezaplatil výživne na deti za mesiac november. Súdom ma určene platiť vždy do 15. A on plati vždy omeškane až po 21. Dá sa s tym niečo urobiť? Vopred ďakujem

Odpoveď: Neplnenie vyživovacej povinnosti

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 17.01.2017)

Dobrý deň, ak je súdne rozhodnutie, ktorým má Váš exmanžel určené výživné právoplatné a vykonateľné je možné na základe tohto súdneho rozhodnutia začať voči nemu exekučné konanie. Exekúcia by sa viedla jednak na zaplatenie dlžného výživného za mesiac november, ale je možné v rámci exekučného návrhu zapracovať aj vymáhanie tzv. bežného výživného, nakoľko ho neplatí včas, tak ako podľa súdneho rozhodnutia má. Môže sa stať, že podanie návrhu na začatie exekúcie alebo pohrozenie podaním návrhu (nakoľko mu exekútor zablokuje majetok) zapôsobí na Váš exmanžela a začne výživné platiť tak ako podľa súdneho rozhodnutia má. V prípade, že by sa opakovalo jeho neplatenie výživného a výživné by nezaplatil najmenej za 3 mesiace v období dvoch rokov, dopustil by sa spáchania trestného činu zanedbania povinnej výživy.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Neplnenie vyživovacej povinnosti (Trestné právo)

Dobry den, chcela by som sa opytat, ako mame postupovat v tejto situacii. Moj priatel je rozvedeny uz 4 roky a ma vyzivovaciu povinnost k synovi. Po rozvode odisiel pracovat do Anglicka a tak posielal vyzivne spolocnostou western union z Anglicka do Ceskej republiky. Pred odchodom domov na Slovensko, zabudol vsetky potvrdenky v Anglicku. Jeho exmanzelka po 4 rokoch od neho znova vymaha sumu 1200 e. V spolocnosti western na Slovensku nam bolo povedane, ze nam nevedia dolozit potvrdenky, pretoze to bolo posielane zo zahranicia. Mame nejaku sancu sa vyhnut plateniu znova? Dakujem

Odpoveď: Neplnenie vyživovacej povinnosti

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 20.10.2016)

Dobrý deň, predpokladám, že matka dieťaťa sa domáha splnenia vyživovacej povinnosti v exekučnom konaní na základe rozsudku o rozvode, ktorého obsahom je určenie mesačného výživného pre Vášho priateľa. Po doručení upovedomenia o začatí exekúcie má Váš priateľ ako povinný právo vzniesť námietky proti exekúcii a to do 14 dní. V námietkach je povinný preukázať, že vymáhaný nárok neexistuje a teda, že si Váš priateľ vyživovaciu povinnosť riadne plnil. V opačnom prípade, ak uvedená skutočnosť nebude preukázaná, exekútor pristúpi k uspokojeniu nároku dieťaťa na výživné spôsobmi vykonanie exekúcie.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Neplnenie vyživovacej povinnosti (Trestné právo)

DOBRY DEN PRAJEM. NACRTNEM SITUACIU. MANZELKA NEPRACUJE UZ 2 ROKY(AJ KED MOHLA), NAKOLKO EXTERNE STUDOVALA (2 DNI V TYZDNI). TERAZ NASTUPILA ZASE DO DALSEJ SKOLY NA 3 ROKY(JA SOM BOL PROTI), CIZE ZASE PRACOVAT NEBUDE. V JEDNOM KUSE SA HADAME, NEVYCHADZAME SPOLU DOBRE. AK BY SOM OD NEJ ODISIEL, MUSIM JEJ NIECO PLATIT, RESP PLATIT NAJOMNE (BYVAME V PODNAJME). PROBLEM JE ,ZE MAME 2 DETI(5-ROCNE).MOZETE MI PROSIM NAPISAT NA EMAIL,ZE AKO BY TO BOLO, KEBY SME SA LEN ROSISLI (NEROZVIEDLI) A DETI BY SI VZALA ONA A POTOM, ZE AKO BY TO BOLO, KEBY SOM SI DETI NECHAL JA. MYSLIM PO FINANCNEJ STRANKE. DAKUJEM VELMI PEKNE.

Odpoveď: Neplnenie vyživovacej povinnosti

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 21.09.2016)

Dobrý deň, za trvania manželstva existuje medzi manželmi vzájomná vyživovacia povinnosť, ktorá vychádza zo zabezpečenia rovnakej životnej úrovne oboch manželov. Podľa § 71 ods. 1 zákona o rodine, ak jeden z manželov túto povinnosť neplní, súd na návrh niektorého z nich určí jej rozsah tak, aby životná úroveň oboch manželov bola v zásade rovnaká. Taktiež máte vyživovaciu povinnosť voči svojim deťom. Ak nebudete dobrovoľne prispievať na ich výživu, môže sa matka domáhať, aby vyživovaciu povinnosť určil súd. V zmysle § 62  ods. 4 zákona, pri určení rozsahu vyživovacej povinnosti súd prihliada na to, ktorý z rodičov a v akej miere sa o dieťa osobne stará. Ak rodičia žijú spolu, prihliadne súd aj na starostlivosť rodičov o domácnosť. Z uvedeného vyplýva, že pre určenie vyživovacej povinnosti je rozhodujúci rozsah osobnej starostlivosti o maloleté deti, pričom súd na plnenie výživného zaviaže toho rodiča, ktorý sa o dieťa osobne nestará a nijako sa na jeho výchove materiálne nepodieľa.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Neplnenie vyživovacej povinnosti (Trestné právo)

Dobrý deň, som rozvedená (právoplatné rozhodnutie) môj bývalý manžel však neplatí výživné na nášho syna. Vždy keď dostane výplatu mi píše, že chce ísť synovi nakúpiť čo potrebuje, ale ja mu to neumožňujem a oberam syna o všetko (lebo sa neozvem). On mi peniaze nedá len si stále kladie podmienky, prosím poraďte mi ako ďalej postupovať. Dakujem

Odpoveď: Neplnenie vyživovacej povinnosti

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 08.09.2016)

Dobrý deň, vzhľadom na jeho postoj a kladenie absurdných podmienok Vám odporúčam na základe právoplatného súdneho rozhodnutia začať voči nemu exekučné konanie. Výživné má v zmysle súdneho rozhodnutia platiť k Vašim rukám a nie kupovať pre maloleté dieťa možno aj nepotrebné veci. Výživné slúži najmä na zabezpečenie potrieb maloletého dieťaťa (strava, bytové potreby, hygiena...). V rámci exekučného konania súdny exekútor vymôže od neho všetky platby, ktoré Vám neuhradil odo dňa právoplatnosti súdneho rozhodnutia. Otec dieťaťa môže exekúcii zabrániť iba tým, že by súdnemu exekútorovi preukázal, že Vám výživné uhradil (napr. prevodom na účet), ale nie tým, že pre dieťa nakúpil určité veci. Jeho povinnosťou je platiť k Vašim rukám výživné, nakupovať veci navyše je jeho právom. Rovnako Vám odporúčam (ak neuhradil výživné za dlhšie obdobie než 3 mesiace) podať na neho aj trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu zanedbania povinnej výživy. Myslím si, že toto Vaše konanie ho prinúti platiť výživné a poučí ho, že má výživné platiť k Vašim rukám a vždy riadne a včas.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Neplnenie vyživovacej povinnosti (Trestné právo)

exmanžel bol vo väzení za neplatenie výživného, požiadal o podmienečné prepustenie, a neplní si nadalej vyž.povinnosť. Podala som na neho v maji 2006 trestné a aj tak nič neplatí, čo mám robiť? náhradné výživné zamietli, presiahli sme s terajším manželom financie o 20,- eur. Som bezradná, dlho sa ťahajú urady. Dakujem za skorú odpoved

Odpoveď: Neplnenie vyživovacej povinnosti

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 28.07.2016)

Dobrý deň, v prípade, že Vám Váš exmanžel neplatí výživné ani napriek právoplatnému a vykonateľnému súdnemu rozhodnutiu, je možné voči nemu okrem podávania trestných oznámení začať exekučné konanie. Exekučným titulom v tomto prípade bude právoplatné a vykonateľné súdne rozhodnutie o rozvode manželstva (prípadne rozsudok o zvýšení výživného). Na rozsudku je potrebné si zabezpečiť na okresnom súde, ktorý rozsudok vydal vyznačenie právoplatnosti a vykonateľnosti. Následne môžete s týmto rozsudkom navštíviť ktoréhokoľvek súdneho exekútora (odporúčam Vám vyhľadať nejakého vo Vašom okolí) a on Vám pomôže so spísaním návrhu na začatie exekúcie. Vzhľadom na to, že bol Váš exmanžel vo väzení a je proti nemu začaté opäť trestné stíhanie, je otázne, či bude táto Vaša pohľadávka vymožiteľná. Ak totiž povinný v rámci exekučného konania nemá žiadny majetok, z ktorého by sa dala Vaša pohľadávka uspokojiť, bude exekúcia zastavená. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musia zhodovať a otázka musí byť vyplnená..
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Prosím vyberte svoj kraj..
Prosím vyberte kategóriu..
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..

Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku