Vyživovacia povinnosť na študenta


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislavský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 22. 12. 2016

Otázka: Vyživovacia povinnosť na študenta

Dobrý deň, rada by som sa opýtala na jednu problematiku, ktorá v mojej rodine pretrváva už veľmi dlhú dobu. Mám 19 rokov a som študentom denného štúdia na vysokej škole. V domácnosti pomáham až nadpriemerne (v porovnaní s mojimi rovesníkmi, kedy som to konzultovala aj s ich rodičmi, s čím ich deti doma pomáhajú). Celý chod domácnosti je na mojich pleciach a nie je činnosť, ktorú by som doma nerobila. Problém je v tom, že som bola cez letné prázdniny na brigáde. Za mesiac som si zarobila necelých 70€, keďže som robila len príležitostne. S tou prácou som musela skončiť kvôli nedostatku času. Od toho momentu odo mňa rodičia chcú, aby som prispievala do rodinného rozpočtu vo výške 100€ mesačne aj napriek tomu, že všetky náklady na mňa (platene účtov za telefón, stravovanie v škole, cestovné 40€ mesačne a všetky náklady na školu) si platím sama + niekoľkokrát mesačne idem na nákup do obchodu a cena nákupu presahuje niekedy aj 50€. Nikdy som si od rodičov nevypýtala peniaze. Jediné peniaze ktoré mám si šetrím už od mojich 10 rokov a mám asi 500€ na účte. Ako študent je pre mňa náročné nájsť si prácu, keďže sa musím veľa učiť aby som zvládala skúšky. Psychicky to už s nimi nezvládam, nemám žiaden voľný čas, rodičia mi pravidelne kontrolujú telefón a veci v izbe. Nerešpektujú žiadne moje súkromie: nesmiem chodiť von, telefonovať, písať si s kamarátmi či sa hrať na notebooku. Nedávno som sa s otcom pohádala a povedal mi, aby som okamžite odišla z domu, že už ma viac živiť nebude. Urážky môjho otca voči mne sú na dennom poriadku. Majú právo ma vyhodiť z domu aj napriek tomu, že si svojich rodičov vážim, pravidelne doma pracujem a nežiadam od nich žiadne peniaze? Mali by mi prispievať na školu aj keď sa od nich odsťahujem? Mala by som im prispievať do rozpočtu? Vopred veľmi pekne ďakujem za odpovede.

Odpoveď: Vyživovacia povinnosť na študenta

Dobrý deň, keďže ste ešte stále študentka, nemajú od Vás rodičia právo žiadať prispievať na domácnosť.

Okamihom ako ste nadobudli plnoletosť, máte sa právo sama rozhodovať o svojom živote a rodičia by Vám nemali zasahovať do života.

Keby ste sa odsťahovali od nich, museli by Vám platiť na výživu peniaze. Dokonca je možné podať aj návrh na nariadenie neodkladného opatrenia. 

Ak sa rozhodnete odsťahovať, môžete. Máme prípady, kedy si deti nerozumejú s rodičmi a odídu z domácnosti a požadujú výživné.

Ak budete potrebovať akúkoľvek pomoc, napíšte nám, pomôžeme Vám aj bezplatne, keď to bude v tomto čase v našich možnostiach.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju tu:

Príbuzné otázky v PRÁVNEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí