Máte
otázku?

Kúpa nehnuteľnosti počas manželstva


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Trnava

Otázka: Kúpa nehnuteľnosti počas manželstva

Dobrý deň, chcem sa opýtať, či do BSM patrí nehnuteľnosť kúpená počas manželstva, ale z prostriedkov len jedného manžela, ktorý tieto prostriedky dokázateľne získal predajom nehnuteľnosti, ktorú už vlastnil pred manželstvom. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Kúpa nehnuteľnosti počas manželstva

Dobrý deň. Vami opísanú situáciu Občiansky zákonník priamo nerieši. Súdna prax k danému problému zaujala nasledujúce stanovisko: „Ak kúpna cena zaobstaranej veci bola úplne zaplatená z výlučných prostriedkov jedného z manželov, avšak kupujúcim boli obidvaja manželia a obidvaja pri uzavretí kúpnej zmluvy prejavili vôľu nadobudnúť kupovanú vec do bezpodielového spoluvlastníctva, potom sa táto vec stala predmetom ich bezpodielového spoluvlastníctva“ (uznesenie NS ČR sp.zn. 22 Cdo 1461/2006). Vzhľadom na uvedené je pre určenie, či predmetná vec patrí alebo nepatrí do BSM, rozhodujúce to, kto bol kupujúcim (či jeden z manželov alebo obaja), a aká bola vôľa kupujúceho, resp. kupujúcich. Ak by bol ako kupujúci iba on a pri kúpe nehnuteľnosti boli použité hoci aj čiastočne spoločné peniaze, potom nehnuteľnosť patrí do BSM.

Trápi vás "Kúpa nehnuteľnosti počas manželstva" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Kúpa nehnuteľnosti počas manželstva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, s manželom máme rozdelené bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM) rozhodnutím súdu, pretože som v minulosti podnikala a nechcela som ohroziť náš rodinný majetok. V súčasnosti chceme kúpiť nehnuteľnosť tak, aby sme boli obaja uvedení v kúpnej zmluve a nadobudli ju spoločne. Zároveň by sme chceli vziať hypotéku na časť kúpnej ceny. Je to po právnej stránke možné aj napriek rozdelenému BSM? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Kúpa nehnuteľnosti počas manželstva

(odpoveď odoslaná: 10.12.2024)

Dobrý deň,

v prípade, že máte s manželom rozdelené bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM), môžete nadobudnúť nehnuteľnosť do podielového spoluvlastníctva. Takéto nadobudnutie majetku je bežné a umožňuje byť obom manželom uvedeným na kúpnej zmluve, pričom ich podiely sú zrejme rovnaké, pokiaľ sa nedohodnete inak.

Čo sa týka hypotéky, nie je právne vylúčené, aby ste ju brali spoločne, aj keď máte rozdelené BSM. Banka však môže posudzovať vašu žiadosť podľa svojej politiky a obvykle vyžaduje, aby obaja spoluvlastníci nehnuteľnosti boli aj spoludlžníkmi hypotéky.

Pred uzatvorením zmlúv odporúčam konzultovať situáciu s právnikom, aby ste sa uistili, že všetko prebieha podľa vašich predstáv a právnych noriem. Taktiež sa odporúča komunikácia s bankou o ich požiadavkách.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Kúpa nehnuteľnosti počas manželstva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, prosím o radu. S manželom sme manželia 3 roky. Z predošlých manželstiev mám ja 3 deti a manžel 2 deti. Tento rok sme si spolu s manželom kúpili byt. Bojíme sa, že keď raz jeden z nás zomrie, do dedičstva pôjde tento náš spoločný byt. Ten, ktorý z nás zostane, by musel vyplatiť deti toho druhého, aby mohol bývať aj naďalej v byte. Chcem sa spýtať, či mňa alebo manžela môžu deti vyhodiť z bytu, ak nebudeme mať peniaze na vyplatenie?

Odpoveď: Kúpa nehnuteľnosti počas manželstva

(odpoveď odoslaná: 07.11.2024)

Dobrý deň,

vaša situácia je pomerne bežná a zaujíma mnoho dlhodobo žijúcich párov s deťmi z predošlých vzťahov. Pri dedení podľa zákona patria deti z predchádzajúcich manželstiev medzi neopomenuteľných dedičov, čo znamená, že dedia rovnako s manželom. Váš nový partner teda nemá možnosť tieto deti jednoducho z dedičstva vylúčiť bez závažných dôvodov na vydedenie stanovených zákonom. Ak by ste chceli, aby prežívajúci manžel zostal v byte bez potreby vyplácania detí, je možné zvážiť spísanie závetu, v ktorom je možné upraviť dedičské podiely. Avšak, aj v tomto prípade je dôležité mať na pamäti, že závet nesmie obísť práva neopomenuteľných dedičov, t.j. detí, pokiaľ nedôjde k ich vydedeniu, ale dokážete tak az o 50% znížiť podiel plnoletých detí. 

Napríklad ak by zomrel manžel, tak vy dostanete automaticky polovicu z titulu BSM, druhá polovica ak by nebol závet sa delila na 3 časti (jeho dve deti a vás), vy by ste teda mali 4/6 a deti po 1/6 ale ak by bol závet, tak by sa to mohlo znížiť az na 1/12 a 1/12. Tazke ten podiel je už veľmi nízky. 


Podotázka: Kúpa nehnuteľnosti počas manželstva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, ideme s manželkou kupovať garsónku (investičnú). Keďže získanie tejto nehnuteľnosti je najmä manželkina zásluha, chcel by som, aby bola ako kupujúca v zmluve uvedená len ona a stala sa tak vlastníčkou tohto bytu. Nie som si však istý, či je to vôbec možné, keďže sme manželia a majetok bude aj tak braný ako BSM. Je teda možné, aby bola v kúpnej zmluve uvedená len manželka, alebo tam musíme byť ako kupujúci uvedení obaja? Ďakujem.

Odpoveď: Kúpa nehnuteľnosti počas manželstva

(odpoveď odoslaná: 08.09.2024)

Dobrý deň,

v prípade, že chcete, aby bola v kúpnej zmluve uvedená ako kupujúca len vaša manželka a stala sa vlastníčkou nehnuteľnosti, je to možné. Na kúpnej zmluve môže byť ako kupujúca uvedená len vaša manželka, a len ona bude zapísaná na liste vlastníctva. Avšak, je dôležité si uvedomiť, že pokiaľ bola nehnuteľnosť nadobudnutá počas trvania manželstva, a to aj keď len z časti za spoločné prostriedky, bude nehnuteľnosť patriť do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM), aj keby tam bola zapísaná len ona. Kataster to zapíše, nebude riešiť BSM. 

Ak by ste chceli, aby nehnuteľnosť nepatrila do BSM, musela by byť celá kúpna cena uhradená z výlučných prostriedkov jedného z manželov, ktoré nepatria do BSM, napríklad z prostriedkov získaných pred manželstvom, dedičstvom alebo darovaním. V opačnom prípade, aj keď je vlastníctvo zapísané len na meno jedného manžela, nehnuteľnosť bude patriť do BSM.

Druhá možnosť, ak by ste chceli, aby nehnuteľnosť bola len vo vlastníctve manželky a mimo BSM, potrebujete zápisnicu o zúžení BSM. Ak by ste chceli odporučiť dobrého notára, dajte mi vedieť. 


Trápi vás "Kúpa nehnuteľnosti počas manželstva" a chcete pomôcť?

Podotázka: Kúpa nehnuteľnosti počas manželstva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcel by som poprosiť o radu týkajúcu sa právneho ošetrenia kúpy bytu počas manželstva. Zaujímalo by ma, ako môžeme postupovať, ak si prajeme, aby byt nespadal do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM), ale aby bol zaregistrovaný ako podielové vlastníctvo v určitom pomere, napríklad 2/3 majetku patriací manželovi a 1/3 manželke. Ďakujem za váš čas a pomoc.

Odpoveď: Kúpa nehnuteľnosti počas manželstva

(odpoveď odoslaná: 26.04.2024)

Dobrý deň,
uvedená situácia má riešenie. Právny poriadok pozná tzv. inštitút dohody o zúžení BSM, ktorú je potrebné vyhotoviť formou notárskej zápisnice. Túto dohodu je možné uzavrieť aj tak, že sa bude týkať iba jedného úkonu, napríklad kúpy bytu, tak aby ste nehnuteľnosť nadobudli do podielového spoluvlastníctva. 


Podotázka: Kúpa nehnuteľnosti počas manželstva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, môj priateľ je ešte ženatý, ale chceli by sme začať stavať dom na pozemku jeho otca. Problém je, že priateľ nemá dostatočne preukázateľný príjem pre banku, a tak úver by som musela zobrať ja. Ako to vyriešiť najlepšie, aby po dokončení stavby dom nebol len na jeho meno a ja som niesla len záťaž úveru? Pozemok je totiž na meno jeho otca a nie som si istá, či by mu chcel vyčleniť časť - to by už bolo veľmi komplikované. Ďalším problémom je jeho bývalá manželka, s ktorou je ťažké dosiahnuť rozvod. Chápem, že najprv by mal nastať rozvod a potom by sme mohli pokračovať so stavbou, ale ona je obrovský problém a samozrejme, nedokážem zabezpečiť, aby podala o rozvod ona. Ako ju možno vyčleniť z kúpy domu? A ako sa ochrániť, keď si vezmem úver na dom, ktorý pravdepodobne na listoch vlastníctva nebude zapísaný na moje meno? Ďakujem veľmi pekne za radu.

Odpoveď: Kúpa nehnuteľnosti počas manželstva

(odpoveď odoslaná: 17.03.2024)

Dobrý deň, riešenie vami uvedeného prípadu pre vás nateraz za právneho stvau ako uvádzate v otázke nie je. Ide o to, že žiadna banka vám neposkytne úvr na výstavbu domu, keďže nie ste vlastníkom pozemku.
Odporúčsm najpr riešiť vec rozvodu a až následne výstavbu domu, predtým však samotný pozemok, aby bol vo vašom vlastníctve a vlastníctve priateľa.

Celý proces odkúpenia pozemku je možná na základe kúpnej alebo darovacej zmluvy, ktorú by ste spísali s terajším vlastníkom pozemku.

 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Kúpa nehnuteľnosti počas manželstva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, s manželom sme spolu už 10 rokov. Počas tohto času sme zakúpili pozemok a postavili na ňom dom. Za pozemok sme zaplatili v hotovosti, zatiaľ čo na dom sme si vzali hypotéku, ktorá je na meno môjho manžela, pričom ja som spoludlžníčka. Dom je však evidovaný výhradne na meno manžela. Spoločne máme dve deti. Chcela by som sa informovať o tom, či v prípade (Boh nech ochraňuje) smrti manžela, by dom automaticky prešiel do môjho vlastníctva, alebo by sa dedičmi stali naše deti. Môj záujem spočíva v otázke, či je potrebné mať zápis ako spoluvlastníčku nehnuteľnosti, aby som zabezpečila, že v prípade nešťastnej udalosti bude dom patriť mne. Ďakujem veľmi pekne.

Odpoveď: Kúpa nehnuteľnosti počas manželstva

(odpoveď odoslaná: 21.12.2023)

Dobrý deň,
v prípade smrti vášho manžela, by dom dedili aj vaše deti spolu s vami, každý z vás rovnakým dielom ak by nehnuteľnosť nepatrila do BSM. Ak by ste boli aj vy spoluvlastníčkou domu v čase smrti vášho manžela, potom by predmetom dedenia bola iba polovica domu, ktorá by pripadala na vášho manžela. Čiže spoluvlastníctvo by vzniklo aj v takomto prípade. Jednoducho vždy budú minimálne časť spoluvlastníckeho podielu na dome dediť aj vaše deti. Ak je dom nadobudnutý počas manželstva hoci aj jedným z manželov, môže patriť do BSM. 


Trápi vás "Kúpa nehnuteľnosti počas manželstva" a chcete pomôcť?

Podotázka: Kúpa nehnuteľnosti počas manželstva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, pred tromi mesiacmi som sa vydala a s manželom teraz plánujeme kúpiť spoločný byt. Keďže nemáme dostatočné finančné prostriedky, rozhodli sme sa zobrať hypotekárny úver na polovicu ceny bytu. Na druhú polovicu nám prispejú moji rodičia. Rada by som vedela, ako by sme mali postupovať, aby v prípade rozvodu a následného delenia majetku bol príspevok mojich rodičov na nákup bytu riadne zohľadnený na mojej strane. Zaujímalo by ma, či by rodičia mali napísať darovaciu zmluvu, alebo existuje iná možnosť, ako túto sumu peňazí právne zabezpečiť. Plánujeme, že byt bude zapísaný ako bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM), keďže na jeho splácanie a zveľaďovanie budeme prispievať spoločne. Chcem sa len uistiť, že v prípade možného delenia majetku – situácie, s ktorou samozrejme nepočítame – bude vklad mojich rodičov riadne zohľadnený. Ďakujem.

Odpoveď: Kúpa nehnuteľnosti počas manželstva

(odpoveď odoslaná: 12.12.2023)

Dobrý deň,
ideálne by bolo spísať darovaciu zmluvu iba na vás ako ich dcéru, t.j. rodičia darujú peniaze len Vám (nie aj vášmu manželovi), predmetom ktorej bude darovanie peňazí v konkrétnej výške do vášho výlučného vlastníctva. Výplatu peňažných prostriedkov uskutočnite prevodom na váš bankový účet, aby ste mali o tom doklad, že k darovaniu došlo. Následne, ak sa rozhodnete na kúpu bytu použiť práve tieto darované peniaze, môžete si o tom spísať zápisnicu s vašim manželom pri kúpe bytu. Tak ju však nespíšete, už budete vedieť v prípade vyporiadania BSM preukázať, že v čase kúpy bytu ste disponovali darovanými peniazmi, ktoré ste vložili na kúpu bytu. 

Ďalšia možnosť je, ktorú robia ľudia v týchto prípadoch je, že kúpite byt s rodičmi (pretože oni tiež do toho dávajú peniaze) a hneď po kúpe ten svoj podiel Vám darujú. Takto zaistíte, že ste do nehnuteľnosti investovali viac peňazí ako manžel a tým pádom budete mať aj väčší podiel ako on. Výhoda tohto postu je aj v tom, že tá suma (ktorú Vám dajú rodičia) môže mať o 20 rokov mizernú hodnotu a hodnota bytu stúpne 5-násobne. Vtedy sa Vám vráti iba tá suma, ktorú ste do toho vložili (od rodičov). Ak by ste to urobili tak, že tá polovica na základe vyššie uvedeného postupu bude Vaša, bude sa Vám zvyšovať hodnota Vášho podielu vo Váš prospech. Dá sa to vyriešiť aj tak, že by ste to hneď nadobudli Vy (nebol by tam medzikrok rodičov) ale to by bol komplikovanejší postup, ktorý by som Vám mohol vysvetliť na telefonickej alebo osobnej konzultácii. 


Podotázka: Kúpa nehnuteľnosti počas manželstva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. S manželom sme si po svadbe zriadili spoločný účet a zobrali spoločne úver (on je dlžník, ja som spoludlžník; obaja sme podpisovali dokumenty). Na tento účet prichádzajú oba naše platy, moje materské, aj prídavky na deti. Z tohto účtu tiež platíme úver. Domnievam sa, že tento účet a peniaze na ňom by mali byť v BSM. Chcela by som vedieť, či keď z úverových peňazí vyplatíme manželovu sestru z domu, v ktorom máme bývať, to znamená, že ona je vyplatená a dom pripadá manželovi. Alebo, vzhľadom na to, že sa použili úverové peniaze z BSM, mám na polku domu nárok už aj ja ako manželka.

Odpoveď: Kúpa nehnuteľnosti počas manželstva

(odpoveď odoslaná: 22.09.2022)

Dobrý deň, z vami položenej otázky v konečnom dôsledku vyplýva, že spolu s manželom chcete kúpiť dom, ktorého vlastníkom je sestra vášho manžela.Vyplatená mzda manžela, materské a prídavok na dieťa patria do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.

Ak na účel kúpi domu ste si zobrali úver, kde manžel je dlžníkom a vy spoludlžníkom, ktorý splácate zo spoločných peňazí /vyplatená mzda, materské/, potom nie je právny dôvod, aby ste neboli uvedená v kúpnej zmluve a dom bude patriť do bezpodielového spoluvlastníctva manželov v súlade s ust. § 143 Obč. zákonníka. Ak dom bude patriť do bezpodielového spoluvlastníctva, otázka dedenia domu po sestre už neprichádza do úvahy, lebo ona nebude vlastníkom domu v čase jej úmrtia, pravda za predpokladu, že všetky zákonné náležitosti /kúpna zmluva, vklad do katastra/ budú realizované do jej úmrtia.

V prípade, že by došlo následne k úmrtiu manžela, predmetom dedenia bude len jedna polovica domu a to z dôvodu, že vám ako manželke bude patriť titulom vyporiadania bezpodielového spoluvlastníctva manželov jedna polovica v zmysle ust. § 473 Obč. zákonníka a ostatok - 1/2 polovica domu by bola predmetom dedenia. Ak máte napr. 2 deti, tento podiel 1/2 na dome by sa rozdelil zo zákona rovnakým dielom medzi vás a dve deti, takže v končenom dôsledku vy by ste boli vlastníkom 4/6 domu, dve deti po 1/6.

Na spísanie kúpnej zmluvy kontaktujte advokáta.

Môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu, ktorá súčasne zabezpečí aj vklad nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností.


Podotázka: Kúpa nehnuteľnosti počas manželstva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, mám otázku a bola by som vďačná za pomoc. Spolu s manželom máme spoločný byt, ktorý plánujeme predať a získané peniaze si rozdeliť na naše individuálne účty. Z týchto peňazí, ktoré budú na mojom účte, mám v úmysle kúpiť nový byt, ktorého budem ja osobne a výlučne majiteľkou. Rada by som sa teda informovala, či tento nový byt bude patriť do nášho spoločného majetku ako manželov, hoci bude kúpený len z mojich zdrojov a budem ja jedinou majiteľkou? Vopred veľmi pekne ďakujem.

Odpoveď: Kúpa nehnuteľnosti počas manželstva

(odpoveď odoslaná: 27.04.2022)

Dobrý deň,
to, že sú peniaze na Vašom účte nemusia znamenať, že patria iba Vám (najmä nie ak to budú peniaze z predaja spoločného bytu). Kupovaný byt bude iba Váš len v tom prípade, ak spolu s manželom u notára spíšete notársku zápisnicu, ktorou zúžite BSM k tomuto bytu. Inak by Vám mohol byt výlučne patriť vtedy, ak by ste na celú kúpnu zmluvu použili prostriedky, ktoré ste dostali darom alebo ktoré ste mali k dispozícii už pred uzavretím manželstva (teda boli iba Vašimi prostriedkami).


Trápi vás "Kúpa nehnuteľnosti počas manželstva" a chcete pomôcť?

Podotázka: Kúpa nehnuteľnosti počas manželstva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či je možné na Slovensku kúpiť nehnuteľnosť len jedným z partnerov žijúcich v manželstve. Som vydatá za cudzinca a rada by som si kúpila byt na Slovensku sama, avšak neviem, či je to právne možné. Vďaka!

Odpoveď: Kúpa nehnuteľnosti počas manželstva

(odpoveď odoslaná: 13.09.2021)

Dobrý deň,

z Vašej otázky vyplýva, že Vašim cieľom je nadobudnúť vec do výlučného vlastníctva aj napriek tomu, že žijete v manželstve. Uvedené je možné docieliť tým, že pred kúpou tohto bytu uzavriete s Vašim manželom u notára dohodu o zúžení bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM), nakoľko pre jej platnosť sa vyžaduje, aby bola uzavretá vo forme notárskej zápisnice. Obsahom tejto dohody bude, že aj napriek tomu, že byt kupujete za trvania manželstva, nebude patriť do BSM, ktoré vzniklo medzi vami a Vašim manželom uzavretím Vášho manželstva. Touto dohodou bude Váš byt vyňatý z predmetu BSM. Dôsledkom uvedeného budete môcť kúpiť predmetný byt sama, pričom aj v katastri nehnuteľností budete evidovaná ako výlučná vlastníčka tohto bytu. 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Kúpa nehnuteľnosti počas manželstva" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.