Výpoveď zmluvy o dielo po jeho dokončení

Online právna poradňa
Oblasť práva: Obchodné právo, Bratislava

Otázka: Výpoveď zmluvy o dielo po jeho dokončení

Dobrý deň, som samozamestnávajúci stavebný podnikateľ, ktorý uzavrel zmluvu o diele na konkrétnu stavbu s firmou. Táto stavba sa už ukončila. Firma ma následne požiadala, aby som prešiel pracovať na inú adresu, no ja som to odmietol a oznámil im, že pre nich ďalej pracovať nebudem. V tlmoční mi, že naša zmluva je platná do konca roka a podľa jej znenia majú právo mi naúčtovať pokutu za každý deň, kedy na ich zákazku nenastúpim. Ale v našej zmluve je jasne napísané, že sa týka konkrétnej adresy. Preto mám otázku, majú právo mi pokutu naúčtovať alebo žiadať o ukončenie zmluvy s výpovednou lehotou jeden mesiac? Ďakujem.

Odpoveď: Výpoveď zmluvy o dielo po jeho dokončení

Dobrý deň,

ak bolo dielo z Vašej strany riadne dokončené podľa zmluvy, tak nemajú na to nárok. Zmluva mala splnením, odovzdaní diela, zaniknúť.

Podľa § 324 ods. 1 Obchodného zákonníka, "Záväzok zanikne, ak sa veriteľovi splní včas a riadne."

Na novú stavbu a nové dielo, by mal objednávateľ s Vami uzatvoriť novú zmluvu o dielo.

Záleží ako je to presne uvedené v tej zmluve. Čo je predmetom zmluvy. Či dielom je zhotovenie stavby na konkrétnej adrese alebo či dielom je vykonávanie stavebných prác (alebo iných služieb) pre objednávateľa.  Podľa tohto je možné jednoznačne určiť, či majú nárok požadovať od Vás pracovať aj inde alebo nie. Tiež je potrebné v zmluve o dielo pozrieť časť, kde je uvedené trvanie zmluvy. Z toho by vyplynul samotný účel zmluvy, sledovaný objednávateľom.

Ukončiť zmluvu o dielo výpoveďou s výpovednou lehotou môžete aj Vy, podľa ustanovení, ktoré sú uvedené v zmluve pri výpovedi.