Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Vyživovacia povinnosť detí k rodičom


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Nitra

Otázka: Vyživovacia povinnosť detí k rodičom

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na vyživovaciu povinnosť detí voči rodičom. Pochádzam z početnej rodiny - mám tri súrodencov a v súčasnosti sú naši rodičia odkázaní na našu pomoc. Moji súrodenci, žiaľ, túto situáciu ignorujú a tak som sa ocitla v situácii, kedy im finančne a aj osobne pomáham sama. Rada by som sa preto informovala, či môžem od svojich súrodencov požadovať nejakú kompenzáciu.

Odpoveď: Vyživovacia povinnosť detí k rodičom

Dobrý deň,

pokiaľ ide o vyživovaciu povinnosť detí voči rodičom, ak som situáciu správne pochopil, tak v súčasnosti si plníte zákonnú vyživovaciu povinnosť voči rodičom iba Vy. S poukazom na rozsudok KS v BB sp. zn. 10 Co 402/79 môžete od Vašich súrodencov požadovať náhradu. Podľa tohto rozhodnutia:

Ak dieťa plnilo vyživovaciu povinnosť voči rodičom aj za ostatných súrodencov, je oprávnené od nich požadovať úhradu tohto plnenia podľa § 101 ZR (teraz § 79 ods. 1).

 

Výživné, ktoré dieťa poskytovalo svojmu rodičovi v zmysle ustanovenia § 87 ZR (teraz § 66) nemožno po smrti rodiča zahrnúť do pasív dedičstva.

Trápi vás "Vyživovacia povinnosť detí k rodičom" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Vyživovacia povinnosť detí k rodičom (Rodinné právo)

Dobrý deň, mám otázku, ako sa dá brániť voči výživnému na rodiča. Moja matka poslala predsúdnu výzvu na výživné vo výške 40 eur na každé dieťa, je nás 6. Má takmer 80 rokov a je v domove dôchodcov. O mňa sa už 20 rokov nezaujímala a nenavštevujeme sa, proste nič. Mám 700-eurový dôchodok a bývam sama, som vdova. Môže zavážiť u súdu, že moja matka darovala byt jednému z bratov a tým sa pripravila o bývanie? Neviem, čo mám robiť - či platiť dobrovoľne 40 eur alebo to risknúť so súdom. Poradíte mi, ďakujem pekne.

Odpoveď: Vyživovacia povinnosť detí k rodičom

(odpoveď odoslaná: 17.10.2024)

Dobrý deň,
vo Vami uvedenom prípade platí ust. § 66 Zákona o rodine :

"Deti, ktoré sú schopné samy sa živiť, sú povinné zabezpečiť svojim rodičom primeranú výživu, ak to potrebujú."

V otázke uvádzate nezáujem zo strany matky, darovanie bytu synovi. To sú dosť podstatné skutočnosti. Podstatný je aj dôvod umiestnenia v domove dôchodcov vzhľadom na darovanie bytu Vášmu bratovi, ako aj výška jej dôchodku. Uvádzame, že podľa § 75 ods. 2 Zákona o rodine platí, že "výživné nemožno priznať, ak by to bolo v rozpore s dobrými mravmi; to neplatí, ak ide o výživné pre maloleté dieťa."

Sme názoru toho, že ak matka má dostatočný dôchodok na pokrytie jej potrieb v soc. zariadení, pričom je trvajúci nezáujem o Vás ako potomka, vrátane toho, že byt darovala Vášmu bratovi, sme názoru, že súd voči Vám žalobu zamietne aj s poukazom na ust. § 75 ods. 2 Zákona o rodine, lebo by to bolo v rozpore s dobrými mravmi.

V prípade, že Vám bude doručená žaloba, kontaktujte nás na konzultáciu.

 

 

 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Vyživovacia povinnosť detí k rodičom (Rodinné právo)

Dobrý deň, môj exmanžel už niekoľko rokov žije v sociálnom zariadení, dobrovoľne a pri plnom vedomí. Už od svojich 30 rokov je dobrovoľne nezamestnaný (ročník 1965), holdoval alkoholu a bol všade inde, len nie s rodinou. Postupne sa pridalo aj agresívne správanie. Nikdy si neplnil manželské, rodičovské ani vyživovacie povinnosti a nijako sa nepodieľal na výchove a opatere našej jedinej dcéry, ani pred rozvodom, ani po rozvode. Napriek jej záujmu a bezproblémovosti ju úplne vymazal zo života, ako keby neexistovala, a odmietol ju akokoľvek kontaktovať, je to minimálne 25 rokov. Využíval rodičov, kým žili, a podporovali ho. Vzhľadom na spôsob jeho života ho rodičia v tichosti vydedili, a tým pádom aj moju dcéru. Nechali sme to tak, chceli sme mať s dcérou pokoj. Všetko nechali jeho sestre. Skončil ako bezdomovec, čo ho nijako neinšpirovalo k nájdeniu si práce a snahy sa o seba postarať. Po tom, ako sa dostal do sociálneho zariadenia, poberal a poberá nejaké dávky a dôchodok a pokiaľ je mi známe, mal finančné prostriedky, ktorými si odmietol pokrývať platby v zariadení. Narástol mu dlh, ktorý teraz vymáhajú od mojej dcéry. Máme možnosť sa nejako brániť voči jeho terajším a zrejme aj budúcim dlhom? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vyživovacia povinnosť detí k rodičom

(odpoveď odoslaná: 15.10.2024)

Dobrý deň, z otázky vyplýva, že došlo k rozvodu Vášho manželstva, z ktorého pochádza jedno dieťa, dnes už plnoletá dcéra.

Nevieme kto Vašu dcéru vyzval, aby uhradila dlhy svoho otca, toto nám nie je známe. Uvádzame však, že Vaša dcéra nenesie nijakú právnu zodpovednosť za dlhy svojho otca, lebo nie je ako dlžníkom, ani spoludlžníkom a ani ručiteľom pri predmetných záväzkoch jej otca. Dcéra nech nič neuhradzuje. Dcéra, ako ani Vy nepodpisujte žiadne uznanie dlhu, dohodu o splátkach, prípadne dohodu o zrážkach zo mzdy, prípadne listinu, z ktorej by vyplývalo, že pri čiastočnej úhrade dlhu Vám zostatok odpustia.

V prípade problému kontaktujte našu advokátsku kanceláriu.


Podotázka: Vyživovacia povinnosť detí k rodičom (Rodinné právo)

Dobrý deň, dnes som obdržala zásielku z DSS, kde je umiestnená moja matka. V liste ma žiadajú, aby som zdokladovala príjmy všetkých členov rodiny, ktorí žijú so mnou v domácnosti, aj svoje príjmy. Alebo aby som stanovala sumu, s ktorou by som vedela prispievať na pobyt mojej matky v zariadení, kde je umiestnená. Moji rodičia sa rozviedli pred 40 rokmi, vtedy som mala 12 rokov a boli sme zverení do starostlivosti otca. Matka sa o nás nezaujímala. Počas môjho života matka neprejavovala žiaden záujem, nestretávali sme sa a ani nás nekontaktovala. Otec zomrel, keď som mala 16 rokov. Ako mám postupovať voči tomuto listu? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vyživovacia povinnosť detí k rodičom

(odpoveď odoslaná: 08.08.2024)

Dobrý deň, vo veci uvádzame, že domovu soc. služieb neposkytujte žiadne svoje údaje, ani svoje príjmy. Aj keď v zmysle zákona o rodine je daná vyživovacia povinnosť detí voči rodičom, avšak sú tam stanovené podmienky. Podľa ust. § 66 Zákona o rodine platí :

 

"Deti, ktoré sú schopné samy sa živiť, sú povinné zabezpečiť svojim rodičom primeranú výživu, ak to potrebujú."   Teoreticky ak by návrh podala vaša mama proti vám a aj vašim súrodencom, súd by bral do úvahy aj ustanovenia § 75 ods. 2  Zákona o rodine, že "výživné nemožno priznať, ak by to bolo v rozpore s dobrými mravmi; to neplatí, ak ide o výživné pre maloleté dieťa."

Citáciou uvedeného zákonného ustanovenia poukazujeme na skutočnosti uvedené vami v otázke a to že ste boli zverená do starostlivosti otca a zrejme ani neplatila výživné /to v otázke neuvádzate. Je však na vašom rozhodnutí, či matke prispievať nejakou sumou budete alebo nie. DSS vám k tomu prinútiť nemôže, jedinou cestou je žaloba na súd, ktorú by musela podať vaša mama. Aj keby ste sa rozhodli prispievať matke nejakou sumou, DSS neposkytujte žiadne svoje príjmy, ako ani členovia vašej rodine.


Trápi vás "Vyživovacia povinnosť detí k rodičom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Vyživovacia povinnosť detí k rodičom (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ohľadne doplácania za pobyt matky v penzióne dôchodcov. Môj brat dostal darom od matky starorodičovský dom pred 30 rokmi, s tým, že sa zaviazal matku dochovať, nakoľko si ho matka vybrala. Matka býva v trojizbovom byte a brat v zdedenom dome 5 minút od nej. Keďže asi pred pol rokom začala u matky demencia, je potrebná starostlivosť, a tak jej vybral penzión pre seniorov. Oznámil mi, že penzión je drahý a bude treba doplácať. Moja otázka je, či som povinná doplácať matke na drahý penzión, keď darovala dom bratovi s tým, že ju dochová, čo mohol urobiť aj doma alebo vybrať lacnejší domov dôchodcov. Penzión jej našiel 150 km od miesta, kde celý život žila. V okolí svojho bydliska má možnosť domova dôchodcov, ktoré nie sú také drahé. Ako sa môžem brániť? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vyživovacia povinnosť detí k rodičom

(odpoveď odoslaná: 02.08.2024)

Dobrý deň, na vami položenú otázku uvádzame, že zo zákona nie ste povinná doplácať vašej mame na domov dôchodcov. Bolo to rozhodnutie brata a matky. Možnosť je len na strane matky, aby sa obrátila na súd o výživné v zmysle ust. § 66 a nasl. Zákona o rodine :

"§ 66

Deti, ktoré sú schopné samy sa živiť, sú povinné zabezpečiť svojim rodičom primeranú výživu, ak to potrebujú.  

§ 67

(1) Každé dieťa plní vyživovaciu povinnosť voči rodičom v takom rozsahu, aký zodpovedá pomeru jeho schopností, možností a majetkových pomerov k schopnostiam, možnostiam a k majetkovým pomerom ostatných detí.

(2) Vyživovacia povinnosť medzi manželmi a poskytovanie príspevku na výživu rozvedenému manželovi predchádza vyživovaciu povinnosť detí voči rodičom."  

Uvádzame súčasne, že ak by podala návrh na súd voči vám a aj bratovi, potom platí aj ust. § 75 Zákona o rodine, podľa ktorého platí, že výživné nemožno priznať, ak by to bolo v rozpore s dobrými mravmi; to neplatí, ak ide o výživné pre maloleté dieťa.Toto ustanovenie sa týka hlavne vás, keďže nehnuteľnosť ako uvádzate bola darovaná vášmu bratovi.


Podotázka: Vyživovacia povinnosť detí k rodičom (Rodinné právo)

Dobrý deň, obrátilo sa na mňa sociálne zariadenie s tým, že mám uhradiť dlh môjho otca, ktorého som nevidel viac ako rok a ktorý sa o mňa nestaral. Keď som kontaktoval spomínané zariadenie s tvrdením, že nič neuhradím, bolo mi odporučené, že si túto záležitosť musím vyriešiť súdnou cestou. Mohli by ste mi, prosím, poradiť, aký návrh mám podať, aby mi nepripisovali dlhy môjho otca? Ďakujem.

Odpoveď: Vyživovacia povinnosť detí k rodičom

(odpoveď odoslaná: 17.05.2024)

Dobrý deň, z otázky nevieme, či váš otec ešte žije /ospravedlňujeme sa/  preto uvádzame alternatívnu odpoveď :

1./ Ak Váš otec žije, vy ako jeho syn nie ste povinný uhradiť dlhy voči sociálnemu zariadeniu. Ak by otec žiadal od vás výživné ako od potomka, potom súd by vzhľadom na skutočnosť, že výživné vám neplatil, by návrh zamietol podľa ust. § 75 ods. 2 Zákona o rodine :

"Výživné nemožno priznať, ak by to bolo v rozpore s dobrými mravmi; to neplatí, ak ide o výživné pre maloleté dieťa."

2./Ak Váš otec zomrel, potom sociálne zariadenie je oprávnené svoju pohľadávku prihlásiť do dedičského konania. Dedičom ste Vy ako jeho syn, prípadne aj ostatné deti Vášho otca, a manželka vášho otca. V tomto prípade platí ust. § 470 Občianskeho zákonníka :

"(1) Dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou.

(2) Ak je viac dedičov, zodpovedajú za náklady poručiteľovho pohrebu a za dlhy podľa pomeru toho, čo z dedičstva nadobudli, k celému dedičstvu."  

Z vyššie uvedeného vyplýva, že Vy nateraz nemáte dôvod podávať žiadnu žalobu, lebo na to nie je právny dôvod.

 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Vyživovacia povinnosť detí k rodičom (Rodinné právo)

Dobrý deň, mám otázku. Som rozvedená, mám dve deti a som zamestnaná na trvalý pracovný pomer s plným úväzkom. Nie som chorá, avšak môj príjem je nízky a nepokrýva všetky moje výdavky. Pri diskusii s mojím zamestnávateľom o možnosti zvýšenia platu mi bolo odporučené, aby som sa obrátila na svoje deti a povedali mi, že ak sa mi ich návrh nepáči, môžem odísť. Chcem sa spýtať, či je v takomto prípade povinnosťou detí prispievať k zvýšeniu príjmu, ak zamestnávateľ nemá záujem o zvýšenie platu, resp. či je možné v situácii, keď mám zamestnanie, odvolávať sa na tieto okolnosti. Ďakujem.

Odpoveď: Vyživovacia povinnosť detí k rodičom

(odpoveď odoslaná: 10.05.2024)

Dobrý deň,

áno platí, že v prípade, ak už nemáte manžela (nakoľko vyživovacia povinnosti medzi manželmi predchádza vyživovacej povinnosti detí voči svojom rodičom) a od rozvodu uplynulo už 5 rokov (už nemáte nárok na príspevok na rozvedenú manželku), pričom si neviete zo svojho príjmu zabezpečiť svoje potreby, tieto sú povinné zabezpečiť vaše deti, ak sú schopné samé sa živiť. To znamená, že ako rodič máte vo vzťahu k nim nárok na zabezpečenie primeranej výživy, ak to potrebujete.Preto ich o toto môžete požiadať. Platí, že ak by ste podali návrh na súd, súd by vám voči vašim deťom priznal nárok na výživné, ak to potrebujete a neviete výjsť zo svojho platu.  

Podľa zákona o rodine platí, že každé dieťa plní vyživovaciu povinnosť voči rodičom v takom rozsahu, aký zodpovedá pomeru jeho schopností, možností a majetkových pomerov k schopnostiam, možnostiam a k majetkovým pomerom ostatných detí.


Trápi vás "Vyživovacia povinnosť detí k rodičom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Vyživovacia povinnosť detí k rodičom (Rodinné právo)

Dobrý deň, chceli by sme sa informovať, či vzniká vyživovacia povinnosť dieťaťa voči rodičovi, konkrétne k matke, ktorá dieťa ihneď po pôrode umiestnila do detského domova. Matka bola bez domova, o syna sa nestarala a v súčasnosti je umiestnená v zariadení sociálnej služby. Nakoľko na jej strane vzniká dlh, chceli by sme sa dozvedieť, či je možné od jej syna požadovať vyplácanie istých finančných sum. Ďakujem.

Odpoveď: Vyživovacia povinnosť detí k rodičom

(odpoveď odoslaná: 31.01.2024)

Dobrý deň, v otázke sa pýtate zrejme v zastúpení prísl. domova soc. služieb, či môžete od dieťaťa matky, ktoré bolo umiestnené v detskom domove, vymáhať výživné na matku.  Uvádzame, že o toto výživné v prospech rodiča v zmysle ust. § 66 Zákona o rodine by musela súdnou cestou žiadať matka dieťaťa.

V uvedenej veci platí ust. § 75 ods. 2 Zákona o rodine :

"Výživné nemožno priznať, ak by to bolo v rozpore s dobrými mravmi; to neplatí, ak ide o výživné pre maloleté dieťa."

Sme preto názoru, že súd by návrh matky zamietol a výživné nepriznal. keďže dieťa umiestnila do detského domova. Do úvahy prichádza preto len dobrovoľné platby zo strany dieťaťa, ale nie cestou súdu.

 


Podotázka: Vyživovacia povinnosť detí k rodičom (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či na nás spočíva povinnosť starať sa o otca, ktorý teraz zostal nevládny. Jeho súrodenci si prajú, aby sme sa o neho postarali. Opustil nás, mňa a môjho brata-dvojčata, keď sme mali dva a pol roka. Mama sa o nás starala sama s pomocou svojich rodičov. Otec neplnil vyživovaciu povinnosť, ktorú mu nariadil súd, a mama sa musela neustále súdiť. Po celý čas nejavil záujem o našu výchovu a ani nás nepodporil, keď nám v devätnástich rokoch zomrela mama. Preto by som sa chcel spýtať, či na nás nejaká povinnosť starať sa o neho prechádza napriek tomu, že sa o nás celý čas nestaral. Veľmi pekne vám ďakujem za vašu spätnú väzbu.

Odpoveď: Vyživovacia povinnosť detí k rodičom

(odpoveď odoslaná: 21.12.2023)

Dobrý deň, vo veci vašej problematiky uvádzame, že vy a ani vaša sestra nie ste zo zákona sa starať o vášho rodiča a to aj v prípade, že teraz nie je jeho zdravotný stav dobrý. Na toto neexistuje žiadny zákonný predpis, ktorý by vám to stanovil ako povinnosť, ktorá by mohla byť uplatnená súdnou cestou.
Otec by sa teoreticky mohol domáhať od vás a od vašej sestry k plneniu vyživovacej povinnosti v zmysle ust. § 66 Zákona o rodine /citujeme/ :

"Deti, ktoré sú schopné samy sa živiť, sú povinné zabezpečiť svojim rodičom primeranú výživu, ak to potrebujú."

Uvádzate v otázke, že otec si voči vám neplnil vyživovaciu povinnosť v podstate celý život, a preto súd je skôr pravdepodobné, že návrh otca na určenie vyživovacej povinností vás ako jeho detí voči osobe otca zamietol práve z dôvodu neplnenia jeho povinností voči vám, pričom poukazujeme na ust. § 75 ods. 2 Zákona o rodine :

"Výživné nemožno priznať, ak by to bolo v rozpore s dobrými mravmi; to neplatí, ak ide o výživné pre maloleté dieťa."

V prípade problémov resp. záujmu v uvedenej veci môžete kontaktovať našu advokátsku kanceláriu.


Podotázka: Vyživovacia povinnosť detí k rodičom (Rodinné právo)

Dobrý deň, mám otázku ohľadom povinnosti starať sa o rodičov, ktorí ma ako maloletého zanedbávali. Nechávali ma doma osamelého, často sa opíjali a celkovo môj život menili na peklo (mám to svedectvá). Ako som len mohol, opustil som ich a žil som samostatne. Po roky som im pomáhal, pretože sú obaja ťažkí alkoholici. Platil som za nich účty a pomáhal podľa mojich možností. Teraz je moja mama v nemocnici a chystajú sa ju prepustiť. Je smrteľne chorá a odmieta k nám prísť na dožitie. Môj otec sa o ňu nepostará, pretože nemá prácu a odmieta si ju hľadať. Všetky peniaze míňa na alkohol. Sociálna poisťovňa mi povedala, že je moja povinnosť ich živiť, no momentálne som bez práce a žijeme len z príjmu priateľky. Boli odpojení od elektrického prúdu, plynu, kúrenia. Nič si neplatia a ja nemám finančné prostriedky, ktoré by mi umožnili splatiť ich dlhy. Ďakujem za radu.

Odpoveď: Vyživovacia povinnosť detí k rodičom

(odpoveď odoslaná: 23.07.2023)

Dobrý deň, vo veci vami položenej otázky uvádzame, že žiadny zákon vám neprikazuje a nestanovuje povinnosť zo zákona postarať sa o vašich rodičov bez ohľadu na vami uvedené problémy s rodičmi v detstve a dospievaní.

Podľa ust. § 66 a nasl. Zákona o rodine platí :

"§ 66

Deti, ktoré sú schopné samy sa živiť, sú povinné zabezpečiť svojim rodičom primeranú výživu, ak to potrebujú. § 67 (1) Každé dieťa plní vyživovaciu povinnosť voči rodičom v takom rozsahu, aký zodpovedá pomeru jeho schopností, možností a majetkových pomerov k schopnostiam, možnostiam a k majetkovým pomerom ostatných detí. (2) Vyživovacia povinnosť medzi manželmi a poskytovanie príspevku na výživu rozvedenému manželovi predchádza vyživovaciu povinnosť detí voči rodičom."   Vo veci záverom uvádzame, že ak by sa vec dostala na súd, kde návrh by podali vaši rodičia prípadne jeden z nich, bolo by v rozpore s dobrými mravmi, aby vám bola uložená povinnosť zabezpečovať výživu vašim rodičom za predpokladu, že by ste mali dostatočný príjem, čo vyplýva z ust. § 75 ods. 2 zákona o rodine :   "Výživné nemožno priznať, ak by to bolo v rozpore s dobrými mravmi; to neplatí, ak ide o výživné pre maloleté dieťa."   V prípade problémov kontaktujte našu advokátsku kanceláriu.
Trápi vás "Vyživovacia povinnosť detí k rodičom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Vyživovacia povinnosť detí k rodičom (Rodinné právo)

Dobrý deň, uzavrela som manželstvo s vdovcom, ktorý mal dve neplnoleté deti. Nechcela som si ich adoptovať, aby môj manžel nestratil sirotský prídavok na deti. Existovala však aj iná možnosť, napríklad pestúnska starostlivosť alebo náhradná starostlivosť, aby sme neprišli o sirotský prídavok? Ak áno, je možné toto opätovne žiadať, hoci deti ukončili vysoké školy pred rokom? Mám nárok na nejaké finančné odškodnenie za starostlivosť? Bude sa mi táto starostlivosť započítať do dôchodku, keďže som sa o nich starala od ich 13. do 25. roku v jednej domácnosti s ich otcom, mojím manželom? Máme možnosť žiadať o rodičovský príspevok, keď pôjdem do dôchodku? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vyživovacia povinnosť detí k rodičom

(odpoveď odoslaná: 14.07.2023)

Dobrý deň, na vami položenú otázku uvádzame, že nateraz už nemôžete žiadať od štátu žiadne finančné kompenzácie za starostlivosť o deti, lebo sú plnoleté /pestúnska starostlivosť a podobne/.

Ohľadom starostlivosti o deti a váš nárok na dôchodok, tu platí rovnako, že nemáte nárok na prípadné zvýšenie starobného dôchodku z dôvodu starostlivosti o deti. Uvedené sa týka aj rodičovského dôchodku, lebo deti ste si neadoptovali.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Vyživovacia povinnosť detí k rodičom" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.