Vyživovacia povinnosť detí k rodičom

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Nitra

Otázka: Vyživovacia povinnosť detí k rodičom

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na vyživovaciu povinnosť detí voči rodičom. Pochádzam z početnej rodiny - mám tri súrodencov a v súčasnosti sú naši rodičia odkázaní na našu pomoc. Moji súrodenci, žiaľ, túto situáciu ignorujú a tak som sa ocitla v situácii, kedy im finančne a aj osobne pomáham sama. Rada by som sa preto informovala, či môžem od svojich súrodencov požadovať nejakú kompenzáciu.

Odpoveď: Vyživovacia povinnosť detí k rodičom

Dobrý deň,

pokiaľ ide o vyživovaciu povinnosť detí voči rodičom, ak som situáciu správne pochopil, tak v súčasnosti si plníte zákonnú vyživovaciu povinnosť voči rodičom iba Vy. S poukazom na rozsudok KS v BB sp. zn. 10 Co 402/79 môžete od Vašich súrodencov požadovať náhradu. Podľa tohto rozhodnutia:

Ak dieťa plnilo vyživovaciu povinnosť voči rodičom aj za ostatných súrodencov, je oprávnené od nich požadovať úhradu tohto plnenia podľa § 101 ZR (teraz § 79 ods. 1).

Výživné, ktoré dieťa poskytovalo svojmu rodičovi v zmysle ustanovenia § 87 ZR (teraz § 66) nemožno po smrti rodiča zahrnúť do pasív dedičstva.