POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Vyživovacia povinnosť detí k rodičom2

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Žilina

Otázka: Vyživovacia povinnosť detí k rodičom2

Prosím Vás o vysvetlenie zásad výživovacej povinnosti detí voči rodičom. Chcel by som vedieť, či táto povinnosť zahŕňa len prispievanie na výživu, v prípade potreby aj lieky, alebo je zahrnutá aj celková starostlivosť, teda opatrovanie. Zaujímalo by ma, kto túto povinnosť prideľuje alebo rozdeľuje, keďže nás je viac súrodencov, a kedy rodič vlastne má nárok na výživovú povinnosť. V mojom prípade nejde o finančnú pomoc - matka poberá dôchodok a nepotrebuje finančnú podporu, ale potrebuje opatrovanie... Ďakujem.

Odpoveď: Vyživovacia povinnosť detí k rodičom2

Dobrý deň, vyživovacia povinnosť detí voči rodičom vzniká iba v prípade, keď to ich rodičia potrebujú. Vyživovacia povinnosť vzniká v rozsahu zabezpečenia primeranej výživy. Ak je viacero detí, tak vyživovacia povinnosť sa medzi nich delí v takom pomere, ktorý zodpovedá schopnosti, možnosti a majetkovým pomerom dieťaťa k schopnostiam, možnostiam a majetkovým pomerom ostatných detí. Tzn. že sa skúmajú pomery detí a následne sa vytvorí pomer v akom sa budú všetci podieľať na primeranej výžive rodičov. Vyživovacia povinnosť však neznamená povinnosť opatrovania. Na zabezpečenie opatrovania starých osôb je viacero možností a ich použitie vždy záleží od konkrétnych možností a schopností opatrovanej osoby a tiež rodinných príslušníkov.