Výživné na študenta VŠ

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Nitra

Otázka: Výživné na študenta VŠ

Dobrý deň, Som študentkou druhého ročníka druhého stupňa vysokej školy. Moji rodičia sa pred určitým časom rozviedli, a ja som zostala bývať s matkou. Moja matka pracuje v zahraničí, kde má príjem približne 650 eur mesačne a taktiež poberá rodinný príspevok zo zahraničia aj na mňa. Otcovi som poslala návrh na mimosúdnú dohodu o rodinnom príspevku, avšak na tento návrh nereagoval. Je konateľom s.r.o. a zároveň je zamestnancom na 1/4 úväzku. Jeho oficiálny príjem je len niečo cez 70 eur mesačne, avšak jeho podnikanie prosperuje. Rada by som sa spýtala, či by som mala zaslať návrh na výživné voči svojmu otcovi, keďže matka zarába viac a aj rodinné príspevky sú vo väčšom rozsahu? Je možné, že otec bude musieť platiť výživné, aj keď má oficiálny príjem iba 70 eur mesačne? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Výživné na študenta VŠ

Dobrý deň, v zmysle zákona o rodine majú obaja rodičia prispievať na výživu svojho dieťaťa podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Vzhľadom na to, že ste už plnoletá, súd určí vyživovaciu povinnosť len na návrh. Tzn. že musíte podať na súd návrh na určenie výživného voči Vášmu otcovi. Súd pri určovaní výšky výživného vychádza z odôvodnených potrieb oprávneného a schopností, možností a majetkových pomerov povinného. Preto musíte súdu v konaní preukázať Vaše výdavky a tiež príjmy (ak nejaké máte). U povinného zasa súd zisťuje jeho schopnosti, možnosti a majetkové pomery. Pri zisťovaní príjmu povinného nevychádza len z príjmu ako zamestnanca, ale prihliada sa na jeho celkový príjem (t.j. aj na jeho príjem z s.r.o.). Na základe týchto skutočností potom súd rozhoduje o tom, či určí vyživovaciu povinnosť a ak áno, tak v akej výške. Nie je možné spoľahlivo odpovedať na Vašu otázku, či mu súd určí alebo neurčí vyživovaciu povinnosť.