Dobrý deň, ďakujeme za Vašu otázku, ku ktorej si dovoľujem zaujať nasledovný právny názor.
Vyživovacia povinnosť rodičov voči deťom je ich zákonná povinnosť trvá do času, kým dieťa nie je schopné samo sa živiť. Štúdium na vysokej škole sa považuje za objektívny dôvod toho, že dieťa nie je ešte schopné samo sa živiť. Počas štúdia na vysokej škole sa považujete za tzv. nezaopatrené dieťa, nakoľko sa ešte stále sústavne pripravujete na svoje budúce povolanie.
Podľa zákona o rodine Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov. Štúdium na vysokej škole je nepochybne veľmi nákladná záležitosť, nakoľko okrem ubytovania a stravy, je potrebné hradiť náklady aj na učebnice a iné študijné pomôcky. Rovnako netreba zabúdať ani na to, že v zmysle judikatúry sa za odôvodnené potreby dieťaťa považujú náklady na sociálny život, či rôzne kurzy a krúžky. 50 eur na mesiac je podľa môjho názoru nedostatočná suma pre vysokoškoláka. Aj keď si dokážete privyrobiť, často je to na úkor štúdia, čo nie je vo Vašom záujme ako dieťaťa, ani ako študenta.
Riešenia existujú v podstate dve. Prvým z nich je pokúsiť sa s rodičmi dohodnúť na vyššom výživnom, najlepšie písomne. Je potrebné im vysvetliť, že štúdium nie je lacná záležitosť a aj keď sa snažíte privyrobiť si, je to na úkor štúdia alebo voľného času. Ak rodičia nebudú ochotní pristúpiť na Vaše podmienky, jedinou možnosťou bude súdne konanie.
Ako plnoletá, môžete návrh na súd podať aj sama, pričom návrh môže smerovať voči obom rodičom. Nezáleží pritom na tom, či sú rozvedení, alebo nie. Svoju zákonnú povinnosť si musia plniť obaja a v prípade ak odmietajú, je to práve súd, kto ich k plneniu povinností môže zákonným spôsobom prinútiť.
Podľa § 75 ods. 1 Zákona o rodine Pri určení výživného prihliadne súd na odôvodnené potreby oprávneného, ako aj na schopnosti, možnosti a majetkové pomery povinného. Na schopnosti, možnosti a majetkové pomery povinného prihliadne súd aj vtedy, ak sa povinný vzdá bez dôležitého dôvodu výhodnejšieho zamestnania, zárobku, majetkového prospechu; rovnako prihliadne aj na neprimerané majetkové riziká, ktoré povinný na seba berie.
Konanie vo veciach výživného plnoletých osôb upravuje Civilný mimosporový poriadok, a to v § 154 až 157
§ 154 Na konanie vo veciach výživného plnoletých osôb a iných obdobných nárokov je miestne príslušný všeobecný súd navrhovateľa.
§ 155 Konanie sa začína len na návrh.
§ 156 Účastníkmi konania vo veciach výživného plnoletých osôb sú navrhovateľ a osoba, ktorá je podľa návrhu povinná platiť výživné.
§ 157 Rozsudok vo veciach výživného možno na návrh zmeniť alebo zrušiť, ak sa zmenia pomery.
Podľa vyššie uvedeného návrh na určenie vyživovacej povinnosti môžete podať na okresný súd v obvode ktorého máte bydlisko. V návrhu je potrebné opísať rozhodujúce skutočnosti, teda odôvodniť podanie návrhu. Dôležité je najmä uviesť Vaše mesačné náklady na život, od ubytovania, cez stravu, oblečenie, lieky, hygienu, až po sociálny život a školské pomôcky. Môžete uviesť, že podľa Vašich posledných informácií rodičia zarábajú po 1000 eur. K návrhu je potrebné pripojiť aj dôkazy. V návrhu je potrebné uviesť, čoho sa ním domáhate (petit). Vy sa v podstate domáhate toho, aby súd zaviazal rodičov plniť vyživovaciu povinnosť v určitej výške.
Súd bude zisťovať skutočný stav, najmä si vyžiada majetkové pomery rodičov, počet vyživovaných osôb a pod. Súd Váš návrh posúdi a rozhodne, aká výška výživného je vzhľadom na možnosti schopnosti a majetkové pomery rodičov a Vaše odôvodnené náklady primeraná. Súd vydá rozsudok a ten následne doručí účastníkom konania. Podľa § 44 Civilného misporového poriadku Rozsudky o výživnom sú vykonateľné doručením. To znamená, že už od doručenia rozhodnutia rodičom budú povinní plniť si svoju vyživovaciu povinnosť v súdom stanovenej výške a lehote.
Okrem toho, ak je potrebné neodkladne upraviť pomery (vo Vašom prípade určiť výživné, pretože nemáte z čoho uhrádzať svoje náklady) môžete na súd podať aj návrh na nariadenie neodkladného opatrenia podľa § 366 Civilného mimosporového poriadku, podľa ktorého Neodkladným opatrením môže súd nariadiť platiť výživné v nevyhnutnej miere.
Zhrnutie
Rozhodnutie je na Vás, avšak, ako bolo uvedené vyššie, rodičia sú povinní plniť si svoju povinnosť vyživovať Vás, kým nebudete mať schopnosť sama sa živiť. Ak ste denným študentom vysokej školy, schopnosť sama sa živiť, by ste mali nadobudnúť ukončení štúdia, avšak ani to však neplatí vždy. To, čo som uviedol v odpovedi na Vašu otázku primerane platí aj pre Vašu sestru. Ak by chcela výživné vymáhať súdne, potom by návrh musela podať ona sama, vo vlastnom mene. Ak by si rodičia neplnili svoju povinnosť, ani na základe súdneho rozhodnutia, mohli by ste podať návrh na vykonanie exekúcie.