Výživné na vysokoškoláka

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Výživné na vysokoškoláka

Dobrý deň, môj syn má 21 rokov a zhruba pred rokom ukončil strednú školu. Jeho otec vtedy podal na súd žiadosť o zrušenie výživného a súd mu vyhovel, takže už pravoplatne neplatí výživné. Teraz, približne po roku, sa syn rozhodol, že pôjde študovať na vysokú školu. Môže môj syn znova žiadať od otca výživné súdnou cestou, aj keď ho súd už raz zrušil?

Odpoveď: Výživné na vysokoškoláka

Dobrý deň, zákonná vyživovacia povinnosť rodičov voči dieťaťu (aj plnoletému) trvá dovtedy, kým dieťa nie je schopné sa samo živiť. V prípadoch, kedy plnoleté dieťa navštevuje vysokú školu, sa má za to, že sa sústavne pripravuje na výkon svojho budúceho povolania a z toho dôvodu nie je schopný sa sám živiť. Tzn. že zákonná vyživovacia povinnosť jeho otca voči nemu stále trvá. Nakoľko však bolo prednedávnom súdom zrušené, bude potrebné, aby Váš syn podal na súd návrh na určenie vyživovacej povinnosti. Súdne rozhodnutia týkajúce sa výživného je možné meniť, ak dôjde k zmene pomerov. Tým, že Váš syn začal študovať, došlo k výraznej zmene pomerov. Z toho dôvodu odporúčam Vášmu synovi podať na súd návrh na určenie vyživovacej povinnosti. V návrhu je potrebné kvalifikovane preukázať náklady (výdavky), ktoré má Váš syn a tiež uviesť jeho majetkové pomery (napr. kde býva, či má nejaký príjem, či mu Vy prispievate, či má sociálne štipendium...). Následne súd zistí schopnosti, možnosti a majetkové pomery otca plnoletého dieťaťa a ich komparáciou rozhodne o tom, či znovu určí vyživovaciu povinnosť a v akej výške.