Výživné na dieťa a ďalšie nároky nevydatej matky

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Výživné na dieťa a ďalšie nároky nevydatej matky

Dobrý deň, rada by som sa opýtala na niečo. S priateľom sme sa po osemročnom vzťahu rozišli. Neboli sme zosobášení, ale máme spolu syna, ktorý má teraz rok a pol. Momentálne som na rodičovskej dovolenke a chcela by som sa opýtať, či mám okrem výživného na syna právo aj na nejaké ďalšie finančné vyrovnanie pre seba. Ďakujem.

Odpoveď: Výživné na dieťa a ďalšie nároky nevydatej matky

Dobrý deň, v takýchto prípadoch máte okrem výživného na maloleté dieťa nárok aj na príspevok na výživu a úhradu niektorých nákladov nevydatej matke. Takýto príspevok sa však poskytuje najdlhšie na dobu 2 rokov, pričom splatnosť tohto príspevku vzniká buď počas tehotenstva (znížením príjmu) alebo najneskôr odo dňa pôrodu. Dvojročná lehota je maximálna nie je možné priznať tento príspevok na dlhšiu dobu. Súd pri určovaní výšky tohto príspevku zisťuje majetkové pomery oboch účastníkov a na základe neho rozhoduje o výške príspevku. Súd bude v prvom rade zisťovať, či Vaše majetkové pomery odôvodňujú priznanie tohto príspevku (vzhľadom na to, že máte príjem iba z rodičovskej dovolenky predpokladám, že by súd vyhovel Vášmu návrhu). Súdy sú v týchto konaniach viazané návrhom, preto musíte vo svojom návrhu súdu zároveň navrhnúť aj výšku príspevku, ktorý požadujete priznať.