Výživné pre dcéru na materskej dovolenke

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Banská Bystrica

Otázka: Výživné pre dcéru na materskej dovolenke

Dobrý deň. Chcem poprosiť o právnu radu, ktorá sa týka platenia výživného na dieťa. Moja dcéra minulý rok nastúpila do prvého ročníka magisterského štúdia (4. ročník) a v marci tohoto roku sa jej narodilo dieťa. Prerušila denné štúdium a je na platenej materskej dovolenke. Som povinný ďalej platiť výživné? Ďakujem.

Odpoveď: Výživné pre dcéru na materskej dovolenke

Dobrý deň

podľa § 62 ods. 1 zák. č. 36/2005 Z.z. o rodine plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné sa samé živiť. V zákone nie je bližšie špecifikované kedy tento moment nastane. Pokiaľ bola povinnosť uložená rozhodnutím súdu, pre zrušenie vyživovacej povinnosti je potrebné podať návrh na súd, ktorý zhodnotí všetky okolnosti konkrétneho prípadu.

Vo Vašom prípade by súd s najväčšou pravdepodobnosťou nerozhodol o zrušení vyživovacej povinnnosti, nedá sa to však povedať s určitosťou, pretože nepoznáme bližšie pomery. Aj otec dieťaťa je povinný prispievať na výživu dieťaťa a nevydatej matky (vašej dcéry). Vaše výživné však môže byť podporné. Pokúsiť sa o zrušenie výživného však môžete. Súd to zváži, prípadne môže výživné aj znížiť.