Ako postupovať pri nevysporiadaných pozemkoch pod budovami poľnohospodárskeho družstva?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Ako postupovať pri nevysporiadaných pozemkoch pod budovami poľnohospodárskeho družstva?

Vlastním pozemky, na ktorých má poľnohospodárske družstvo (PD) postavené budovy. Tieto však od určitého času nevyužívajú, ale prenajímajú ich podnikateľským subjektom. Napriek mnohým urgovaniám, PD neplánuje riešiť majetkoprávne vysporiadanie. Zaujíma ma, či mám nejaké právne nároky, ktoré by som mohol uplatniť na urýchlenie riešenia tohto problému. Rád by som podotkol, že som nepodpísal návrh zmluvy o nájme pozemkov na poľnohospodárske účely, ktorý mi družstvo pravidelne posiela každé štyri roky. Moje pozemky, na ktorých sú postavené tieto budovy, majú približnú rozlohu 150 000 m2 a nachádzajú sa v intraviláne obce. Vopred ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať pri nevysporiadaných pozemkoch pod budovami poľnohospodárskeho družstva?

Dobrý deň, poľnohospodárske družstvo (PD) resp. iné subjekty zjavne užívajú pozemky patriace do Vášho výlučného vlastníctva bez akéhokoľvek právneho dôvodu. Na ochranu Vášho vlastníckeho práva môžete využiť viaceré právne prostriedky, predovšetkým žaloby na ochranu pred neoprávneným zásahom do vlastníctva. V prípade pozemkoch nezastavaných stavbou môžete trvať na ich vyprataní, a to aj súdnou cestou. Pri pozemkoch zastavaných budovami PD, a nielen pri nich, máte právo požadovať náhradu za ich užívanie (nájomné), a to aj spätne. Voľba najúčinnejších právnych inštitútov závisí od poznania všetkých okolností užívania tretími osobami, jeho spôsobu a rozsahu.