Dobrý deň, vo veci vašej otázky uvádzame, že v rámci dedičského konania sa nemlžete vzdať svojho podielu v prospech vášho manžela, t.j. aby od zdedil podiel na nehnuteľnosti, ktorá bude predmetom dedenia. Je to tak z dôvodu, že váš manžel nie je účastníkom dedičského konania.
Ak už dedičské konanie je právoplatne ukončené, potom váš podiel na dedičstve môžete darovať manželovi na základe darovacej zmluvy. Nevieme čo vás k tomu vedie, aby ste podiel na nehnuteľnosti darovali manželovi, ale v prípade, že máte nejaké exekúcie /aj s takýmito prípadmi sa v našej poradni stretávame/, tento krok nezabezpečí to, aby ste sa vyhli exekúcii podielu na dome, ktorý by ste darovali manželovi, čo vyplýva z ust. § 61d/ ods. 2 exekučného poriadku :
"Nakladanie s majetkom v rozpore so zákazom podľa odseku 1 nemá vplyv na platnosť právneho úkonu. Takýto právny úkon je však voči oprávnenému neúčinný a nárok oprávneného môže byť uspokojený v exekúcii z toho, čo ušlo, a to bez toho, aby musel takémuto právnemu úkonu odporovať, ak ide o nakladanie s majetkom v prospech osôb podľa § 42a ods. 3 a 4 Občianskeho zákonníka, ktoré o prebiehajúcej exekúcii vedeli alebo pri vynaložení náležitej starostlivosti museli vedieť."
Uvádzame súčasne, že váš manžel si nemôže ani cestou súdu vymôcť to, aby ste mu podiel na zdedenej nehnuteľnsoti darovali, lebo ide o váš výlučný majetok a hoci je manželom, nemá naň žiadny právny nárok.
Na spísanie darovacej zmluvy odporúčam kontaktovať advokáta.