Dobrý deň,
na Vašu otázku predkladáme nasledovnú odpoveď :
Za rozporné v otázke považujeme, že uvádzate, že Vaša mama je vlastníkom bytu a v závere otázky uvádzate, že deti majú nárok na tretinu bytu spolu s matkou.
Pokiaľ je jediným vlastníkom bytu Vaša mama a je teda aj zapísaná na liste vlastníctva ako jediný vlastník, len ona ako vlastník nehnuteľnosti je oprávnená byt prenajať.
Ak zápis na LV svedčí viacerým vlastníkom, teda byt je v podielovom spoluvlastníctve, potom podľa ust. § 139 Občianskeho zákonníka platí :
"(2) O hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina alebo dohoda nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek spoluvlastníka súd.
(3) Ak ide o dôležitú zmenu spoločnej veci, môžu prehlasovaní spoluvlastníci žiadať, aby o zmene rozhodol súd."
Preto je potrebná dohoda o tom, že bude daný do nájmu, pri rovnosti hlasov alebo ak sa väčšina alebo dohoda nedosiahne, môže sa ktorýkoľvek spoluvlastník obrátiť na súd, aby rozhodol.
Pokiaľ svoje právo k nehnuteľnosti - bytu odvodzujete z toho, že by ste mali byť dedičmi v budúcnosti, pričom výlučným vlastníkom bytu je Vaša mama, táto hypotetická okolnosť, ktorá môže nastať v budúcnosti, nie je tým dôvodom, aby ste nehnuteľnosť ako deti dali do nájmu cudzej tretej osobe.
Riešením je dohodnúť sa s mamou, ktorá Vás na uzatvorenie zmluvy o nájme splnomocní na základe písomného splnomocnenia a poverí Vás resp. všetky deti, aby nehnuteľnosť dali do nájmu.
Z trestných činov by sa mohlo jednať o podvod, poškodzovanie cudzej veci. Netreba zabúdať v súvislosti s nájmom bytu ani registráciu na daňovom úrade podľa ust. zákona o dani z príjmov.
Neodporúčame jednať bez splnomocnenia zo strany Vašej matky, nakoľko môžu vzniknúť veľké škody a záväzky, ktoré by mohla mama vymáhať od Vás, prípadne aj ďalšie osoby /vlastníci ostatných bytov v prípade spôsobenia škody/.
Samotnú zmluvu o nájme bytu odporúčame konzultovať s advokátom.