Vypovedanie nájomej zmluvy nájomcom

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Banská Bystrica

Otázka: Vypovedanie nájomej zmluvy nájomcom

Chceme vypovedať nájomnú zmluvu z dôvodu narušovania, napadnutia a vyhodenia prenajímateľom počas nájmu, a to napriek plneniu povinností. Súčasťou našej otázky je i to, či sme povinní hradit dohodnuté náklady a povinnosti, ak sa odsťahujeme skôr ako uplynie trojmesačná výpovedná lehota. Ďakujeme.

Odpoveď: Vypovedanie nájomej zmluvy nájomcom

Dobrý deň

nepíšete, či nájom je dohodnutý na dobu určitú alebo neurčitú, čo je podstatné. Taktiež by bolo potrebné preštudovať celú nájomnú zmluvu. Podľa § 710 OZ: “1) Nájom bytu zanikne písomnou dohodou medzi prenajímateľom a nájomcom alebo písomnou výpoveďou. 2) Ak bol nájom bytu dohodnutý na určitý čas, zanikne tiež uplynutím tohto času. Ustanovenie § 676 ods. 2 neplatí pre zánik nájmu bytu. 3) Ak bola daná písomná výpoveď, skončí sa nájom bytu uplynutím výpovednej lehoty. Výpovedná lehota je tri mesiace a začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola nájomcovi doručená výpoveď. Prenajímateľ môže nájomcovi písomne určiť dlhšiu výpovednú lehotu. Na doručovanie písomnej výpovede nájmu bytu sa primerane použijú ustanovenia osobitného predpisu.”

Jednou z možností je písomne sa dohodnúť s prenajímateľom. K písomnej dohode môže dôjsť kedykoľvek. Faktické uvoľnenie bytu nemá za následok zánik nájmu a nájomca má naďalej povinnosti nájomcu, teda aj úhradu nájomného. Ďalši spôsob je písomná výpoveď. Nájom sa vypovedá v lehote, ktorá je dohodnutá vo výpovedi nájomnej zmluvy. Výpovedná lehota sú teda tri mesiace a začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola výpoveď druhej strane doručená.