Výpoveď z nájmu bytu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Žilina

Otázka: Výpoveď z nájmu bytu

Dobrý deň. Rada by som sa opýtala: ako študentka som uzavrela zmluvu o podnájme, v ktorej bol uvedený dvojmesačný výpovedný lehota. Keďže som prerušila štúdium, výpoveď som napísala v lehote dvoch mesiacov. No jedna osoba mi povedala, že ak ukončím štúdium, výpovedná lehota už nie je platná a platí len v prípade, ak sa sťahujem niekam inde. Teraz už nie som si istá, ako by som mala postupovať a chcela by som sa informovať, aké sú skutočné právne predpisy v tejto veci.

Odpoveď: Výpoveď z nájmu bytu

Dobrý deň.

Kľúčovým ustanovením V danom prípade je predovšetkým § 710 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého:

(1) Nájom bytu zanikne písomnou dohodou medzi prenajímateľom a nájomcom alebo písomnou výpoveďou.
(2) Ak bol nájom bytu dohodnutý na určitý čas, zanikne tiež uplynutím tohto času. Ustanovenie § 676 ods. 2 neplatí pre zánik nájmu bytu.
(3) Ak bola daná písomná výpoveď, skončí sa nájom bytu uplynutím výpovednej lehoty. Výpovedná lehota je tri mesiace a začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola nájomcovi doručená výpoveď. Prenajímateľ môže nájomcovi písomne určiť dlhšiu výpovednú lehotu. Na doručovanie písomnej výpovede nájmu bytu sa primerane použijú ustanovenia osobitného predpisu.
(4) Ak bola daná výpoveď z dôvodu podľa § 711 ods. 1 písm. d), že nájomca nezaplatil nájomné alebo úhradu za plnenia poskytované s užívaním bytu, a preukáže, že ku dňu doručenia výpovede bol v hmotnej núdzi z objektívnych dôvodov, výpovedná lehota sa predlžuje o ochrannú lehotu, ktorá trvá šesť mesiacov.

Myslím, že ste si trochu nesprávne vyložili, čo znamená výpovedná doba. Pokiaľ máte v zmluve dohodnutú výpovednú dobu 2 mesiace, znamená to, že zmluva trvá ešte 2 mesiace po tom, čo ste dali výpoveď. V danom prípade je istým spôsobom modifikovaná lehota, odkedy sa počíta výpovedná lehota. Tá začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola nájomcovi doručená výpoveď. Uvedené znamená, že ak výpoveď doručíte napr. 22.10., tak dva mesiace plynú od 1.11. a vy musíte plniť svoje záväzky zo zmluvy (predovšetkým platenie nájomného) ešte dva mesiace (tj. november a december). Od januára zmluva zaniká.

Váš osobný status študenta je v danom prípade irelevantný a taktiež dôvod, pre ktorý ste dali výpoveď. Samozrejme, je potrebné riadne preskúmať Vašu zmluvu, pokiaľ tam nemáte iné podmienky, ako sú uvedené v zákone.