Výpoveď z prenájmu bytu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Banská Bystrica

Otázka: Výpoveď z prenájmu bytu

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, ako to je s vypovedaním nájmu bytu. Môže prenajímateľ ukončiť nájomnú zmluvu s okamžitou platnosťou pri nepravidelnom platení nájmu? Je možné, že prenajímateľ vyhodí matku s deťmi z bytu, ak sa stará o ťažko postihnuté dieťa? Máme problém, v ktorom sa nachádzam na opatrovateľskom príspevku, pretože sa starám o postihnuté dieťa. Manžel je bez zamestnania. V každom zamestnaní, kde pracoval od júna 2015 až do teraz, nedostal plat za odvedenú prácu. Konkrétne to trvalo, kým si nenašiel prácu na zmluvu. Teraz už pracuje a jeho príjem bude vždy sedmého v mesiaci. Doteraz menil zamestnania a všade ho podviedli. Preto sme nezaplatili nájomné a majiteľ nám dal okamžitú výpoveď. Už s ním nie je možné dohodnúť sa, aby nám dal šancu do konca mája vyrovnať dluh a potom pravidelne platiť. Chce, aby sme sa vystahovali do 18. apríla 2016. Ja však s deťmi nemám kam ísť a bývanie je ťažké nájsť. Môžete nám, prosím, poradiť, čo môžeme urobiť? Ďakujem za odpoveď a pomoc.

Odpoveď: Výpoveď z prenájmu bytu

Dobrý deň

nájom bytu možno skončiť zo strany prenajímateľa len zo zákonom stanovených dôvodov a len za podmienok podľa § 711 zák. č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník. Podľa § 710 ods. 3, 4 OZ: “3) Ak bola daná písomná výpoveď, skončí sa nájom bytu uplynutím výpovednej lehoty. Výpovedná lehota je tri mesiace a začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola nájomcovi doručená výpoveď. Prenajímateľ môže nájomcovi písomne určiť dlhšiu výpovednú lehotu. Na doručovanie písomnej výpovede nájmu bytu sa primerane použijú ustanovenia osobitného predpisu. 4) Ak bola daná výpoveď z dôvodu podľa § 711 ods. 1 písm. d), že nájomca nezaplatil nájomné alebo úhradu za plnenia poskytované s užívaním bytu, a preukáže, že ku dňu doručenia výpovede bol v hmotnej núdzi z objektívnych dôvodov, výpovedná lehota sa predlžuje o ochrannú lehotu, ktorá trvá šesť mesiacov.” Podľa § 711 ods. 5, 6 OZ: “5) Ak nájomca, ktorý je v hmotnej núdzi z objektívnych dôvodov, pred uplynutím ochrannej lehoty (§ 710 ods. 4) zaplatí prenajímateľovi dlžné nájomné alebo sa písomne dohodne s prenajímateľom o spôsobe jeho úhrady, rozumie sa tým, že dôvod výpovede nájmu bytu zanikol. 6) Neplatnosť výpovede môže nájomca uplatniť na súde do troch mesiacov odo dňa doručenia výpovede. Účinky výpovede nastanú až po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia súdu, ktorým sa zamietne návrh na určenie neplatnosti výpovede nájmu bytu.” Teda podľa zákona by mala nájomníkovi plynúť výpovedná lehota. Pokiaľ ste boli v hmotnej núdzi z objetívnych dôvodov, táto lehota sa predlžuje. Pokiaľ Vám neplynula výpovedná lehota malo by ísť o neplatnú výpoveď. Je však dôležité povedať, že je rozdiel medzi výpoveďou a odstúpením od zmluvy. Bez preštudovania nájomnej zmluvy ako aj výpovede (odstúpenia) nie je možné sa k veci bližšie vyjadrovať.