Vymáhanie pohľadávky na základe ústnej zmluvy

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Nitra

Otázka: Vymáhanie pohľadávky na základe ústnej zmluvy

Dobrý deň, obraciame sa na vás s prosbou o radu týkajúcu sa vymáhania pohľadávky podľa ústnej zmluvy o dielo a to, ako máme ďalej postupovať. Môj manžel je živnostník a pred približne rokom realizoval výstavbu strechy pre jedného klienta. Na začiatku mu tento klient zaplatil 50 % z ceny ako zálohu, z ktorej môj manžel zakúpil potrebný materiál. Po dokončení stavby strechy klient sľúbil, že doplatí zvyšok sumy. Tento sľub ale nesplnil a preto sme ho opakovane žiadali o zaplatenie dlhu. Môj manžel nemal so zákazníkom uzatvorenú písomnú zmluvu o dielo, no strecha bola dokončená včas a v dohodnutej kvalite. Klientovi predložil písomnú cenovú ponuku, ktorú akceptoval. Teraz by sme túto situáciu radi riešili súdnou cestou. V tomto kontexte sme mu poslali list, na ktorý nám odpísal, že údajne má strecha nedostatky a žiada zľavu vo výške doplatku na nový materiál. Môj manžel ale tvrdí, že na streche neboli žiadne vady a navyše nerozumie, prečo si klient uplatňuje túto vadu až po uplynutí roka. Veľmi by sme vám boli vďační za akúkoľvek radu týkajúcu sa nášho problému s vymáhaním pohľadávky podľa ústnej zmluvy o dielo.

Odpoveď: Vymáhanie pohľadávky na základe ústnej zmluvy

Dobrý deň,

vymáhanie pohľadávky na základe ústnej zmluvy je možné. Vo vašom prípade máte písomnú cenovú ponuku, ktorá poslúži ako dobrý dôkaz v súdnom konaní. V prípade zmluvy o dielo vo vašom prípade je potrebné preukázať: čo manžel urobil, v akom rozsahu a kvalite a aká bola dohodnutá cena za dielo.

Rozsah diela, kvalitu a čo vlastne urobil manžel je pomerne jednoduché, nakoľko dielo je hotové. Často, ak dlžník namieta kvalitu diela, v konaní sa ustanouje znalec, ktorý zhodnotí, či dielo bolo vyhotovené v požadovanej kvalite.

Nenamietanie vady diela včas zo strany majitela môžete využiť vo svoj prospech a na súde túto skutočnosť namietať. Vady je potrebné uplatňovať v takýchto prípadoch včas, inak ich súd nemusí priznať.

Nakoľko dlžník nezaplatil zvyšnú sumu a reagoval tak, že žiada zľavu, nezostáva Vám nič iné, ako sa obrátiť na súd a požadovať sumu uhradiť. Tu si prečítajte viac o vymáhaní pohľadávok: VYMÁHANIE POHĽADÁVOK