Musím zaplatiť zmluvnú pokutu?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Obchodné právo, Prešov

Otázka: Musím zaplatiť zmluvnú pokutu?

Dobrý deň, môj obchodný partner ako prvý porušil zmluvu tým, že mi podstatne oneskorene, a to aj mesiace po vystavení faktúry, posielal peniaze a nikdy viac ako 700 eur. Ja som porušil zmluvu tým, že som mu oznamil, že ak nepošle peniaze v dlžnej výške, odchádzam. Keďže nevyplatil, odišiel som. Jemu vznikol nárok na zmluvnú pokutu. Ja stále nemám vyplatenú veľkú sumu za odvedenú prácu. Prosím o radu, čo robiť.

Odpoveď: Musím zaplatiť zmluvnú pokutu?

Dobrý deň, vo Vašom prípade, je na zodpovedanie otázky a poskytnutie konkrétnej odpovede nevyhnutné, oboznámiť sa s obsahom zmluvy, ktorú ste uzavreli so svojim obchodným partnerom, ako aj so vzájomnou komunikáciou. Je tak možné určiť, či došlo jednak k platnému dojednaniu zmluvnej pokuty, či ste mali právo odstúpiť od predmetnej zmluvy, resp. či došlo k odstúpenie od zmluvy na základe zákonných ustanovení a teda, či je nárok Vášho partnera na zaplatenie zmluvnej pokuty dôvodný. Podľa odpovedí na tieto otázky je možné stanoviť, či je dôvodné vymáhať Vašu pohľadávku, alebo v dôsledku existujúceho nároku na zaplatenie zmluvnej pokuty, je hospodárne tieto nároky vzájomne započítať.